Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

astry

Astry ogrodowe – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

W sezonie wiosenno-letnim ukwiecony ogród to marzenie każdego z nas. Większości z nas zależy też na tym, aby ta zielona przestrzeń była jak najbardziej różnorodna i ciekawa. Co więcej, powinna być także kolorowa przez całe lato, a nie tylko przez pierwsze kilka tygodni. Aby to się udało, ważne jest, aby tak dobrać poszczególne gatunki i odmiany kwiatów, żeby kwitły one w różnych momentach wiosny i lata. Na barwnej rabacie nie może zabraknąć również roślin takich jak astry – pełnych uroku i naturalnego piękna kwiatów.

Astry – feeria barw w Twoim ogrodzie!

Astry to jedne z bardzo popularnych kwiatów uprawianych na polskich rabatach. Są to zarówno rośliny bylinowe, jak i jednoroczne, dostępne w dziesiątkach różnych odmian i wariantów kolorystycznych. Poszczególne rośliny różnią się między sobą pokrojem, formą oraz wielkością. Gatunek ten zasługuje jednak na uwagę, ponieważ doskonale się prezentuje, roztaczając wokół wyjątkowy urok i czar.

Astrowate swoją nazwę wzięły od starogreckiego słowa „astra”, oznaczające gwiazdę. Pochodzi ona od charakterystycznych kwiatostanów swoim kształtem przypominającym ciała astralne. Do rodziny należy ponad 150 gatunków, bardzo różnych pod względem formy i koloru, a nawet rozmiaru. Roślina ta pochodzi z Azji i Ameryki, ale obecnie sadzi się ją i uprawia niemal na całym świecie.

Te popularne kwiaty przyjmują charakterystyczną i jedyną w swoim rodzaju formę – kwiatostany przypominające swoim kształtem gwiazdę wyrastającą na łodydze, która może osiągać od kilku centymetrów do nawet kilku metrów wysokości. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się od siebie również pod względem koloru, formy liści, a nawet (choć dość nieznacznie) kształtem samych kwiatów. Duża część odmian to rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Wśród niektórych gatunków spotykamy również byliny.

Jakie warunki należy zapewnić astrom w ogrodzie?

Astry to jedne z piękniejszych kwiatów, jakie można spotkać na polskich rabatach. Ich wybór wynika przede wszystkim z ich wyjątkowej urody, ale również z faktu, że nie mają one zbyt wysokich wymagań.

Do posadzenia tych kwiatów powinniśmy wybrać podłoże o średniej żyzności. W razie potrzeby można je dodatkowo wzbogacić o warstwę kompostu. Warto także zasięgnąć opinii ogrodnika lub florysty, który podpowie, w jaki sposób wspierać poszczególne gatunki i odmiany astrów. Niektóre mogą bowiem potrzebować wsparcia w postaci specjalistycznego nawozu, na przykład bogatego w wapń. Ponadto należy zapewnić astrom sporą dawkę słońca. Nie wszystkie odmiany lubią je jednak w nadmiarze. Powinniśmy upewnić się wcześniej, do której z grup należy wybrany przez nas gatunek. Odmiany osiągające niewielkie rozmiary stosuje się często jako kwiaty okrywowe, które dobrze radzą sobie w cieniu.

Astry nie mają szczególnych wymagań glebowych ani stanowiskowych, należy jednak zapewnić im warunki, które najlepiej przyczynią się do prawidłowego rozwoju tych roślin. Najważniejsze jest podłoże przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze oraz odpowiednie nawodnienie. Astry nie tolerują przelewania, gleba powinna być cały czas średnio wilgotna.

astry

Pielęgnacja astrów w ogrodzie

Optymalną porą sadzenia astrów jest czas od marca do maja. Z kolei astry wiosenne należy wysadzić do gruntu jesienią, mniej więcej od września do listopada. Wynika to z tego, że roślina musi mieć czas, aby dobrze się ukorzenić do wiosny, jeszcze przed zimowymi mrozami.

Kiedy astry wzejdą, wymagają minimalnej pielęgnacji. Zaleca się w tym okresie przycinanie lub usuwanie uschniętych liści, lub innych fragmentów. Należy je ponadto systematycznie, choć umiarkowanie, podlewać, a także nawozić, jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy. Odmiany, które osiągają wysokie rozmiary, dobrze jest wspomóc dedykowanym preparatem przyspieszającym ich rozwój lub niewielką dawką kompostu. Gatunki bylinowe należy wykopywać co roku i przesadzać w nowe miejsce. Dzięki temu w kolejnych sezonach uzyskają one bardziej okazałe kwiatostany.

Czy astry należy przycinać?

Większość odmian astrów należy przycinać. Uschnięte lub przekwitłe części rośliny trzeba systematycznie usuwać, szczególnie wiosną, kiedy potrzebują one nowej energii do wzrostu. Koniecznie trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy łodyg lub liści nie zaatakował mączniak. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące ślady, należy niezwłocznie je wyciąć, a następnie wyrzucić. Zainfekowane elementy nie mogą trafić na kompost, ponieważ mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się pasożytów. Przycinanie astrów nie tylko daje im siłę do rozwoju, ale również sprawia, że kwiaty są bardziej okazałe i zdrowsze. Zadbane kwiaty astrów kwitną również dłużej.

Choć astry nie są wymagające, to jednocześnie są podatne na choroby. Szczególnym zagrożeniem jest dla nich mączniak prawdziwy. Atakuje on całą roślinę, pokrywając ją białym nalotem. Aby się przed nim chronić, najlepiej wybierać bardziej odporne odmiany (przed zakupem najlepiej zasięgnąć porady w sklepie ogrodniczym). Dodatkowo dobrze jest sadzić astry na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Jeśli jednak zauważymy niepokojące objawy, należy dokładnie wyciąć zainfekowane partie i natychmiast je wyrzucić. Co więcej, w kolejnych latach dobrze jest zmienić miejsce sadzenia, ponieważ mączniak często ukrywa się w glebie.

Aranżacje astrów w ogrodzie

Astry to niezwykle ozdobne kwiaty, które stanowią świetne uzupełnienie kolorowej letniej rabaty. Choć głównie sadzi się je w ogrodzie, można je również umieścić w skrzynkach lub donicach na balkonie. Dobrze prezentują się z różnymi gatunkami kwiatów, na przykład z różami, floksami czy daliami. Można je także skomponować z trawami ozdobnymi.

Kwiaty z rodziny astrowatych to niezwykle ozdobne rośliny, które pięknie prezentują się zarówno na rabatach w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie w pojemnikach. Krótsze odmiany można także wykorzystać jako kwiatowy „dywan”, umiejscowiony w pobliżu wysokich roślin. Dzięki bogatej palecie odmian kolorystycznych oraz różnych form nie sposób stworzyć dwóch takich samych aranżacji z ich udziałem. Te pełne uroku rośliny przyciągają ponadto skrzydlatych gości – motyle oraz owady zapylające.

Zapraszamy Państwa na naszą stronę internetową oraz do naszej kwiaciarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *