Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Barwne kompozycje, czyli farbowanie kwiatów

Barwne kompozycje, czyli farbowanie kwiatów

Matka Natura obdarowała nas całą paletą barw. Piękne rośliny wprawiają w dobry nastrój, rozczulają i pachną tak, że nie można przejść obok nich obojętnie. Co więcej, wystarczy , aby wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Natomiast wnętrze, w którym znajdzie się barwna kompozycja kwiatowa, natychmiast zyskuje niepowtarzalny charakter. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to zasługa przyrody. W niektórych projektach jest też duża pomoc ze strony człowieka. Bardzo popularnym działaniem jest farbowanie kwiatów. Dowiedz się więcej, na temat tej interesującej praktyki.

Farbowanie kwiatów ciętych, doniczkowych, czyli co warto wiedzieć na temat tego zabiegu? Jak farbować ?

Farbowanie kwiatów jest to czynność polegająca na dosypaniu barwnika do wody, w której znajduje się konkretna roślina. Dzięki temu kwiat wraz z wodą pobiera również farbę, która dostaje się do różnych części daru Matki Natury, a w szczególności do płatków. W rezultacie po pewnym czasie kwiat zmienia swój kolor. Pamiętaj też o tym, że im dłuższą zaserwujesz roślinie taką kurację, tym kolor płatków będzie znacznie intensywniejszy. Jest to naprawdę prosty proces, a rezultat naprawdę świetny.

Barwne kompozycje, czyli farbowanie kwiatów1

Farbowanie kwiatów atramentem, czyli jakie produkty wykorzystuje się do barwienia roślin?

Wiemy już, na czym polega proces farbowania kwiatów, ale warto także uzyskać informacje dotyczące tego, czym takie działanie należy przeprowadzić. Do barwienia roślin wykorzystuje się najczęściej najzwyklejszy barwnik spożywczy. Co więcej, w tym celu doskonale sprawdza się również atrament, spray do farbowania kwiatów, woda pokolorowana bibułą, barwnik do pisanek, farby plakatowe, a nawet do kolorowania tkanin. Istotne jest również to, że kolory można ze sobą łączyć i dzięki temu uzyskiwać naprawdę niesamowity efekt.

Osoby, które szukają bardziej profesjonalnych metod, mogą także wykorzystać specjalistyczne farby florystyczne. Interesujące jest to, że występują one w różnych wersjach. Znajdziesz zatem barwniki przeznaczone do kolorowania wody, w której stoją , do zasypywania czy też w sprayu.

Kwiaty naturalne, sztuczne, suszone, czyli jakie rośliny nadają się do farbowania?

Do farbowania nadają się zarówno kwiaty naturalne, suszone, jak i sztuczne. Jak łatwo się domyślić najłatwiej barwi się rośliny o białych płatkach. W tym przypadku pożądany efekt widoczny jest już po godzinie całego eksperymentu. Zatem niezwykle prosto jest barwić takie kwiaty jak , , białe czy . Można też się zdecydować na farbowanie sztucznych kwiatów. Jednakże warto także wykorzystać ten proces w przypadku darów Matki Natury wyróżniających się innym kolorem, nawet bardzo ciemnym.

Farbowanie kwiatów, czyli jakie rośliny są najbardziej podatne na barwienie?

Roślinami, które są najbardziej podatne na barwienie, są . Wynika to z tego, że kwiaty te bardzo sprawnie chłoną wodę, a tym sposobem także i barwnik. Dzięki temu nie tylko szybko otrzymasz satysfakcjonujący efekt, ale również będzie on również niezwykle intensywny. Zatem to kwiaty, z których możesz stworzyć naprawdę cudowne kompozycje i projekty, które wprawią w zachwyt każdego.

Barwne kompozycje, czyli farbowanie kwiatów2

Farbowanie kwiatów, czyli co należy zrobić, aby proces barwienia przebiegł sprawniej?

W przypadku, gdy zależy Ci na szybkim efekcie, możesz skorzystać z metod na usprawnienie procesu koloryzacji roślin. Duże znaczenie ma w tym przypadku odpowiednia temperatura. Kwiaty powinny mieć ciepło, ponieważ wtedy przyspieszy się parowanie i roślina będzie potrzebować więcej wody. Przyczyni się to do tego, że woda będzie pobierana intensywniej a wraz z nią zastosowany pigment. Dlatego warto przenieść dary Matki Natury do cieplejszego pomieszczenia lub podkręcić nieco ogrzewanie.

Dlaczego warto farbować kwiaty, czyli najważniejsze zalety zabiegu?

Barwienie kwiatów ma wiele zalet i nie chodzi tutaj wyłącznie o możliwość osiągnięcia pięknego rezultatu. Dzięki temu rozbudzasz swoją wyobraźnię, a także pracujesz nad kreatywnością. To także świetna dawka wiedzy na temat różnych procesów istniejących w przyrodzie. Co więcej, wykorzystanie tej metody sprawi, że osoba, której wręczysz bukiet, będzie zachwycona oryginalnością Twojego prezentu. Farbowanie kwiatów suszonych przyczynia się do poprawy kondycji roślin, a także chroni przed łamaniem łodyg. Warto wspomnieć również o tym, że jest to ciekawy sposób na wspólną zabawę z dziećmi. Zalet jest dużo więcej, ale te, które zostały wymienione, są najważniejsze.

Jakich kwiatów nie należy farbować?

Często praktyką jest farbowanie kwiatów doniczkowych. Takie projekty bardzo często można znaleźć w sklepach tuż przed Bożym Narodzeniem. Wówczas na półkach w supermarketach i innych punktach handlowych można spotkać czy grudniki pomalowane srebrnym sprayem i obsypane sztucznym śniegiem. Niestety procedura ta szkodzi tym darom Matki Natury, ponieważ jest to prosta droga do zapchania ich aparatów szparkowych. W rezultacie kwiat ma trudności z oddychaniem, a także przyswajaniem składników odżywczych. Dlatego bardzo często jest tak, że kwiaty te w bardzo krótkim czasie umierają. Nie oznacza to, że nie można odratować takiej rośliny, ale potrzeba wtedy dużo cierpliwości i zaangażowania.