Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Bezkonkurencyjna nalewka z czarnego bzu

Bezkonkurencyjna nalewka z czarnego bzu

Nalewka z czarnego bzu jest prawdziwym rarytasem i była już stosowana przez nasze babcie, jako środek wzmacniający organizm. Zawiera ona bardzo wiele witamin i antyoksydantów, dlatego świetnie wzmacnia organizm. Dzięki niej można liczyć też na zmniejszenie stanów zapalnych, a także opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Poznaj jej właściwości i dowiedz się, jak zrobić nalewkę z czarnego bzu.

Jakie składniki potrzebne są do wykonania nalewki z czarnego bzu?

Do zrobienia nalewki z owoców czarnego bzu potrzeba około 1 kg owoców, 70 ml wódki, 400 ml spirytusu i 500 gram cukru. Dzięki temu można przygotować naprawdę pyszną i zdrową nalewkę.

Jak zrobić nalewkę z czarnego bzu krok po kroku?

Owoce do przygotowania nalewki z czarnego bzu powinny być zdrowe i pozbawione przebarwień. Myjemy je dokładnie i oczyszczamy z ogonków. Następnie do naczynia z czarnym bzem dodajemy małą ilość wody i doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowaną mieszankę należy gotować przez około 5 minut. Kolejnym istotnym krokiem jest odcedzenie owoców i wsypanie ich do dużego słoika. Zasypujemy je cukrem i przykrywamy gazą. Mieszankę odstawiamy na 7 do 10 dni. Codziennie też trzeba mieszać słoikiem. Później przychodzi czas na dodanie alkoholu, zmieszanie, zakręcenie i odstawienie na 8 tygodni w ciemne miejsce. Owoce szybciej puszczą sok, gdy przynajmniej raz w tygodniu zamieszamy słoikiem. Gdy mikstura odczeka swoje, należy odcedzić owoce. Bardzo dobrze sprawdzi się przelanie mikstury przez gazę lub sito. Nalewkę przelewamy do butelek, zamykamy i odstawiamy na kolejne 7 miesięcy. Po upływie tego czasu nalewka z owoców czarnego bzu jest gotowa do konsumpcji.

Bezkonkurencyjna nalewka z czarnego bzu

Jakie składniki i witaminy zawiera nalewka z czarnego bzu?

Nalewka z kwiatów czarnego bzu zawiera wiele cennych składników mineralnych i witamin. W głównej mierze jest to skarbnica witaminy C, która wspomaga odporność organizmu w walce z różnymi infekcjami. W nalewce znajdują się też bardzo cenne garbniki, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, beta-karoten i antocyjany. Występują w niej też sole mineralne: wapń, potas, sód, glin i żelazo.

Jakie właściwości wykazuje nalewka z kwiatów czarnego bzu?

Dzięki zawartości cennych witamin, minerałów i innych składników nalewka z owoców czarnego bzu ma liczne właściwości zdrowotne. Specjaliści podkreślają, że taka nalewka działa przede wszystkim moczopędnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i rozkurczowo. Co więcej, nalewka ma działanie wzmacniające, oczyszczające, przeciwstarzeniowe, przeciwgorączkowe i żółciotwórcze.

Kiedy warto sięgać po nalewkę z owoców czarnego bzu?

Po nalewkę z owoców czarnego bzu warto sięgać przede wszystkim przy przeziębieniach czy w okresach zwiększonej zachorowalności na przeziębienia. Co więcej, taka nalewka pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych i gorączce. Jest to także świetne remedium na wysoki poziom złego cholesterolu, wysokie ciśnienie tętnicze krwi czy zakażenie Helicobacter pylori. To także dobry sposób na niestrawność, skurcze żołądka, zaparcia czy pasożytnicze zakażenie przewodu pokarmowego.

Bezkonkurencyjna nalewka z czarnego bzu

Jak zrobić nalewkę z kwiatów czarnego bzu?

Cenną nalewkę można też zrobić z kwiatów czarnego bzu. Do jej wykonania potrzeba około 50 baldachów kwiatów czarnego bzu, 600 ml wody, 600 g cukru, 3 cytryny, 2 limonki i litr wódki lub pół litra spirytusu. Baldachy należy umyć i oczyścić z owadów. Kwiaty zalewamy małą ilością wrzącej wody i odstawiamy na dwie godziny.

W garnku trzeba ugotować cukier z wodą do chwili, aż uda się otrzymać konsystencję syropu. Później cytrynę kroimy w plastry, a do słoika mającego pojemność 3 litrów wlewamy wodę z kwiatami czarnego bzu. Do naczynia wrzucamy pokrojoną wcześniej cytrynę. Całość trzeba zalać syropem i przykryć gazą. Tak przyrządzoną miksturę odstawiamy w ciepłe miejsce na około 7 dni. Po upływie tego czasu należy przecedzić mieszankę i napój mieszamy z sokiem z limonki oraz alkoholem. Preparat przelać do butelki lub słoika i ponownie odstawić do odpoczynku na około 2 miesiące. Później płyn trzeba przefiltrować przez gazę lub bibułę do odpowiednich butelek.

Co zawiera nalewka z kwiatów czarnego bzu?

Nalewka z kwiatów czarnego bzu również jest niezwykle cenna. Ma bardzo dużo rutyny, sporo flawonoidów, a także witamin. Dlatego może obniżyć zły cholesterol i pomóc przy zapaleniu górnych dróg oddechowych. Jest bardzo pomocna przy katarze, przeziębieniu, grypie czy zakażeniu bakteriami Helicobacter pylori. Co więcej, sprawdza się też przy niestrawności, biegunce i wymiotach.

Zarówno nalewka z owców, jak i kwiatów czarnego bzu stanowią niezastąpione źródło witamin i minerałów. Pomagają na wiele dolegliwości i są wspaniałym wsparciem dla organizmu w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia. Takie nalewki bardzo łatwo można wykonać w zaciszu własnego domu. Przepis na nalewkę z czarnego bzu jest naprawdę prosty, a ilość potrzebnych składników niewielka. Jedyne, w co trzeba się w tym przypadku uzbroić to cierpliwość, ponieważ nalewki potrzebują trochę czasu, aby składniki się dobrze przeniknęły. Warto jednak podjąć taką pracę, dla smaku i właściwości zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *