Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

nalewka z czarnej porzeczki

Bogactwo witaminy C czyli nalewka z czarnej porzeczki

Nalewka z czarnej porzeczki jest nie tylko smaczna, ale także bardzo wartościowa. Stanowi bogactwo witaminy C i antyoksydantów. Dowiedz się, jak ją przygotować.

Co warto wiedzieć na temat czarnej porzeczki?

Czarna porzeczka jest krzewem, który pochodzi z Azji. Do Europy przybyła w XV wieku na statkach duńskich i holenderskich kupców, którzy przemierzali oceany w poszukiwaniu nowych cudownych smaków. Owoce porzeczki można spożywać surowe lub wykorzystać do przyrządzania różnych konfitur na przykład dżemów, soków i galaretek. Cenne właściwości lecznicze mają też liście czarnej porzeczki. Zawierają dużo witamin i skutecznie wspomagają przemianę materii. Posiadają ponadto zbawienny wpływ na odporność organizmu. Spowalniają proces starzenia się organizmu i mają właściwości antynowotworowe. Natomiast w owocach czarnej porzeczki jest naprawdę mnóstwo antyoksydantów i flawonoidów. Owoce są też sporą ilość witaminy C, która chroni przed przeziębieniem i infekcjami górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, ułatwiają zasypianie.

Co zawiera nalewka z czarnej porzeczki?

Nalewka z czarnej porzeczki zawiera duże ilości witaminy C. Co więcej, ma ona też witaminę A, która bardzo dobrze wpływa na narząd wzroku. Kolejną zaletą jest to, że obniża poziom cukru we krwi i cholesterolu. Picie nalewki z czarnej porzeczki pomaga przy migrenowych bólach głowy, zaburzeniach trawienia i nieprawidłowej pracy jelit. Ponadto sprawdza się na ból gardła czy anginę oraz przy chorobach górnych dróg oddechowych.

nalewka z czarnej porzeczki1

Co jest potrzebne do przygotowania nalewki? 

Do przygotowania nalewki z czarnej porzeczki potrzeba przede wszystkim pół litra wybranego destylatu, kilogram owoców czarnej porzeczki oraz pół kilograma cukru. Proces wykonania jest niezwykle prosty i obejmuje kilka istotnych kroków.

Jak zrobić nalewkę z czarnej porzeczki?

Najpierw trzeba dokładnie oczyścić owoce i pozbawić je ogonków. Później przychodzi kolej na zasypanie owoców cukrem w obszernym słoju. Ten etap to fermentacja, dlatego przygotowane owoce odstawia się w ciepłe miejsce. Istotne jest też, aby słoik był szczelnie zamknięty. W takim stanie naczynie pozostawia się na 5 do 6 tygodni. Po tym czasie należy odcedzić owoce i zalać pozostały sok destylatem alkoholowym. Napój odstawia się na kolejne kilka tygodni w chłodnym i ciemnym miejscu. Po tym terminie nalewka będzie gotowa do spożycia. Preferowany czas przechowywania trunku wynosi nawet pół roku.

Dlaczego warto spożywać nalewkę z czarnej porzeczki?

Nalewka z czarnej porzeczki jest sporą porcją cennych witamin dla organizmu. To doskonałe źródło witaminy C. W 100 g jest jej aż 157 mg. Dlatego garść owoców jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Co więcej, w czarnej porzeczce są też inne witaminy, a dokładniej A, B1, B2, E, P i K. Ponadto owoce zawierają wartościowe składniki mineralne, a więc magnez, żelazo, potas, wapń i kwasy organiczne, w tym garbniki, flawonoidy, antocyjany, rutynę, olejki eteryczne i błonnik pokarmowy.

Duża zawartość witaminy C sprawia, że nalewkę z czarnej porzeczki uznaje się za fantastyczne remedium na przeziębienia. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zawartość flawonoidów przyczynia się do tego, że napój ten doskonale opóźnia procesy starzenia się organizmu. Co więcej, pomaga też w dobrym usuwaniu toksyn z organizmu. Stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi, obniża poziom cholesterolu i wiele, wiele więcej. W owocach czarnej porzeczki jest też cenna witamina A, która chroni przed chorobami oczu, na przykład zaćmą. Rutyna wzmacnia naczynia krwionośne. Porzeczka działa też moczopędnie.

nalewka z czarnej porzeczki2

Jakie owoce można jeszcze dodać? 

Owoce do nalewki z czarnej porzeczki muszą być przede wszystkim zdrowe. Co więcej, powinny one być zebrane na przełomie lipca i sierpnia. Można także wykorzystać mrożone owoce, jednak przed mrożeniem muszą być one oczyszczone i pozbawione ogonków.

Jak przygotować listówkę, czyli napój na bazie liści z czarnej porzeczki?

Listówka, czyli napój, którego podstawą są liście z czarnej porzeczki. Do stworzenia tego trunku potrzeba dwóch szklanek liści z czarnej porzeczki, szklankę cukru, pół łyżeczki kwasku cytrynowego i 1 litr wódki. Umyte liście wkłada się do dużego słoja i zalewa 0,5 litrem wódki. Szczelnie zamknięty słoik przechowuje się przez tydzień w ciepłym miejscu. Później płyn zostaje przelany do butelek, a liście kolejny raz zalewa się pozostałą wódką. Naczynie odstawia się na okres dwóch tygodni w chłodne i ciemne miejsce. Potem płyn zlewamy, a liście zasypujemy cukrem. Na tym etapie są one odstawiane do całkowitego rozpuszczenia cukru. Powstały syrop również zlewamy do butelek i napój mamy gotowy.

Niezależnie od tego, czy przygotujemy nalewkę z czarnej porzeczki, czy listówkę napoje te są pyszne. W dodatku mają wiele cennych właściwości. Dlatego warto wykorzystać czarną porzeczkę i przygotować z nich nalewkę. Dzięki temu zapewnimy sobie remedium na przeziębienie i wiele innych dolegliwości. Nalewka z czarnej porzeczki szczególnie przydaje się w okresie zimowym, czyli zwiększonej zachorowalności na przeziębienia.