Ślub to ważne wydarzenie dla większości z nas. Towarzyszą mu nie tylko bardzo silne emocje, ale również stres związany z obawą, czy na pewno wszystkie elementy będą do siebie idealnie pasować. Organizacja uroczystości, zarówno ceremonii kościelnej, jak i imprezy weselnej, wymagają od przyszłej Młodej Pary wiele zaangażowania i przygotowań. Obecnie większość składników tego dnia przygotowują oni sami (nawet jeśli wspierają ich w tym rodzina i przyjaciele). Wszystkie szczegóły muszą być bowiem dopięte na ostatni guzik, a żaden szczegół nie powinien być pozostawiony przypadkowi, a już na pewno nie bukiet ślubny mały lub duży.
Wśród całości przygotowań jednym z najważniejszych elementów są stylizacje Nowożeńców. Oprócz strojów kluczowe są oczywiście także kwiaty, nie tylko jako oprawa tego wydarzenia, ale również dodatki w postaci bukietu Panny Młodej. Należy mieć świadomość, że znaczenie ma tu w pierwszej kolejności dobór gatunków kwiatów. Nie można jednak zapomnieć o formie kompozycji. Wiele przyszłych mężatek zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie bukiet ślubny mały, czy duży. Który z nich wybrać i czym się kierować?
Spis treści:
Bukiet ślubny mały czy duży? Dlaczego wielkość bukietu ma znaczenie?
Choć pozornie kwestia ta nie jest tak kluczowa jak kolorystyka czy dobór gatunków w kompozycji, jego forma również ma znaczenie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bukiet ślubny ma być odzwierciedleniem charakteru Panny Młodej. Musi do niej w pełni pasować nie tylko pod względem stylistyki, ale również rozmiaru oraz formy.
Uzgodnienie wszystkich szczegółów związanych z przygotowaniem idealnego bukietu ślubnego jest szalenie istotne. Jest to przecież kompozycja, która będzie towarzyszyć przyszłej mężatce przez cały dzień – od chwili ceremonii w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego, aż po weselną imprezę. Co więcej, niektóre Panny Młode decydują się wykorzystać ten sam bukiet również w czasie ślubnego pleneru. Dlatego tak ważne jest, aby kompozycja ta była trwała i estetyczna przez długi czas. Niedopasowana, na przykład zbyt duża lub zbyt mała, sprawi, że cała stylizacja będzie się źle prezentować. Może okazać się również niewygodna, a przecież ma stanowić jedynie tło, a nie kiepski dodatek, który będzie przeszkadzał i krępował ruchy. Jak więc dopasować bukiet ślubny, aby był uzupełnieniem najpiękniejszej stylizacji Panny Młodej?
Na co zwrócić uwagę, projektując bukiet Panny Młodej?
Kompozycja florystyczna na ślub jest bardzo ważnym elementem. Nie da się zaprzeczyć, że jest to jeden ze składników, na które w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Bukiet musi pasować nie tylko do stroju, ale również do wyglądu i charakteru Panny Młodej. Kluczowy jest dobór gatunków kwiatów ujętych w kompozycji, ich kolorystyka, ale także jej forma.
Bukiet Panny Młodej powinien odpowiadać jej gustom w każdym calu. Kolorystyka musi pasować do okazji, ale jednocześnie do karnacji, fryzury oraz koloru oczu przyszłej mężatki. Co więcej, forma kompozycji musi być odpowiednio przemyślana, ale gwarantować wygodę podczas ceremonii oraz wesela. Ważne jest, aby odpowiadała między innymi wzrostowi, sylwetce, a także ogólnym oczekiwaniom przyszłej mężatki.
Kryteria dopasowania formy i rozmiaru bukietu ślubnego
Wykwalifikowany florysta, dopasowując ślubny bukiet, powinien każdorazowo przeprowadzić rozmowę z przyszłą Panną Młodą. Musi ją nieco lepiej poznać, aby ustalić jej potrzeby względem ślubnej kompozycji, a także zaproponować opcję, która będzie do niej w pełni pasować.
Zwykle, komponując formę bukietu, bierze się w pierwszej kolejności pod uwagę wzrost przyszłej Panny Młodej. Jest to element szczególnie ważny, ponieważ zbyt wielka wiązanka może przytłoczyć i sprawić, że główna bohaterka będzie jedynie tłem dla kwiatów. Tymczasem powinno być odwrotnie! To bukiet ma być uzupełnieniem ogólnej stylizacji. Z kolei dla wysokich kobiet znacznie lepiej sprawdzą się bukiety duże, z długimi łodygami, często o kaskadowej formie.
Ważnym kryterium dopasowania formy bukietu jest również waga kobiety. Obowiązuje tutaj ta sama zasada. Drobniejsze Panny Młode powinny wybrać delikatne bukiety, zaś te bardziej korpulentne mogą zdecydować się na nieco odważniejsze rozwiązania. W tym wypadku kompozycje z kwiatów o długich łodygach (na przykład typu berło) będą idealnie komponować się ze stylizacją. Dzięki nim można nawet optycznie wyszczuplić sylwetkę. Warto przy tym wiedzieć, że zbyt duże bukiety dla niskich osób, skracają wizualnie ciało i zaburzają całościową koncepcję wyglądu Panny Młodej.
Bukiet ślubny mały czy duży? Oto jest pytanie!
Choć obecnie w świecie ślubnych trendów mamy całą paletę rozwiązań do wyboru, w kwestii bukietów przyjmuje się najczęściej dwa rozmiary tego rodzaju kompozycji. Do dyspozycji mamy małe bukiety, które łatwo trzyma się w rękach. Nie zajmują dużo miejsca, a całość ma wówczas bardziej kompaktowy charakter. Opcję tę poleca się kobietom niskim, o raczej drobnej budowie. Kompozycja ta nie przytłacza, ale za to stanowi świetne tło dla stylizacji. Z kolei wyższe Panny Młode powinny zdecydować się na bukiet kaskadowy lub popularne berło. Są to większe kompozycje, które optycznie wysmuklą sylwetkę i idealnie wkomponują się w całość.
Aby poszukać inspiracji, najlepiej udać się do kwiaciarni i zasięgnąć opinii wykwalifikowanego florysty. Podpowie on z pewnością, jaka opcja będzie dla nas najlepsza. Zapraszamy do naszej pracowni, gdzie w oparciu o indywidualnie opracowane wytyczne tworzymy wyjątkowe ślubne kompozycje. Korzystamy wyłącznie ze świeżych kwiatów oraz najwyższej jakości dodatków dekoracyjnych. Pomożemy Państwu uczynić ten dzień naprawdę wyjątkowym.