Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

cyklamen perski

Cyklamen Perski najważniejsze informacje

Rośliny z rodziny cyklamenów to popularne rozwiązanie dekoracyjne w wielu polskich domach. Jako odmiany o nieco bardziej egzotycznym pochodzeniu rzadziej uprawia się je w naszym klimacie na zewnątrz. Stanowią za to świetną ozdobę wnętrza. W jaki sposób pielęgnować cyklamen perski, aby pięknie i zdrowo rósł? Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym gatunku?

Cyklameny doniczkowe — oryginalna ozdoba wnętrza, czyli cyklamen, a kwitnienie

Choć jest to roślina pochodząca z południowych krajów, w Polsce można uprawiać ją w warunkach domowych. Jest to gatunek, który bardzo okazale kwitnie, dzięki czemu może stanowić jedyną w swoim rodzaju ozdobę wnętrza. Co więcej, może wprowadzić do przestrzeni kolor w okresie, kiedy bardzo go nam brakuje. Kwiaty pojawiają się bowiem późną jesienią. Mają one bardzo charakterystyczny pokrój oraz intensywne barwy, głównie nasycone oraz czerwienie. Występują one ponadto w wielu odmianach, które dość dobrze radzą sobie w naszych warunkach.

Oryginalnie cyklamen perski porasta wzgórza Alp, ale znajdziemy go także w krajach ulokowanych na północnym wybrzeżu Afryki. Warto wiedzieć przy tym, że okres naszej późnej wiosny i lata to czas wegetacji dla cyklamenu. Często gubi wówczas liście, które odradzają się dopiero na jesień. Dobrze jest przenieść go wtedy do chłodniejszego pomieszczenia, gdzie nie jest jednocześnie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kiedy dni robią się krótsze, na łodygach zaczynają pojawiać się nowe pędy.

Cyklamen Perski najważniejsze informacje

Cyklamen perski — co warto wiedzieć na początek?

Wersja, znana jako cyklamen perski, która przyjęła się w Polsce, to w rzeczywistości połączenie różnych odmian. Jej uprawa nie należy do szczególnie skomplikowanych, ale musimy pamiętać, że jest to roślina delikatna i trzeba o nią odpowiednio dbać.

W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę, jaką sadzonkę wybieramy w sklepie ogrodniczym czy w kwiaciarni. Powinna mieć ona sprężyste łodygi oraz sztywne i ciemnozielone liście. Dobrze również, aby miała dużo pąków kwiatowych. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność, że więcej się ich rozwinie w momencie kwitnienia. W domu musimy zapewnić roślinie stanowisko jasne, ale bez narażania jej na bezpośrednie działanie słońca. Dobrze także, aby w pomieszczeniu temperatura nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Cyklamen lubi umiarkowany chłód, ale nie toleruje mrozu. Dlatego, jeśli wietrzymy dane wnętrze, należy zdjąć go z miejsca, w którym mógłby przemarznąć.

W jaki sposób pielęgnować cyklamen w domu, czyli cyklamen hodowla

Gatunek ten zdecydowanie lubi systematyczne nawadnianie. Dlatego dobrze jest podlewać naszą roślinę codziennie, niewielką ilością wody. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne. Należy jednak unikać przelewania korzeni, ponieważ są one podatne na gnicie, a także na ataki pleśni. Dobrze sprawdzi się umieszczenie wody na spodeczku czy podstawce. W tym celu najlepiej użyć wersji przegotowanej, utrzymanej w temperaturze pokojowej.

Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, mamy szansę cieszyć się pięknymi i okazałymi kwiatami nawet przez kilkanaście tygodni. Często zdarza się, że utrzymują się one nawet do wczesnej wiosny. Warto przy tym pamiętać, że w tym okresie nie należy ich przesadzać. Może to bowiem zaburzyć ich naturalny rozwój i wzrost. Co więcej, dobrze jest na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany. Nie zaleca się również nabłyszczania oraz spryskiwania liści.

Cyklamen Perski najważniejsze informacje

Inne wskazówki pielęgnacyjne — cyklamen perski, dodatkowe informacje

Cyklamen perski to roślina kwitnąca, znana przede wszystkim ze swoich pięknych kwiatostanów. W związku z tym, że po przekwitnięciu nie wygląda już ona tak okazale, większość osób się ich pozbywa. Tymczasem roślinę tę można z powodzeniem trzymać i pielęgnować we wnętrzu nawet później. Przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej dawce troskliwości, może ona zakwitnąć także w kolejnych sezonach. Aby udało się ten proces powtórzyć, należy po przekwitnięciu ograniczyć podlewanie, a w okresie wegetacji zaprzestać nawadniania na pewien czas. Dobrze jest także usunąć wszystkie uschnięte elementy, aby w bulwy korzeniowe nie wdała się pleśń. Należy ponadto przenieść doniczkę z rośliną w chłodne i ciemne miejsce. Tam powinna poczekać do jesieni. W międzyczasie można ją zacząć bardzo delikatnie podlewać. Mniej więcej raz na dwa-trzy tygodnie.

Przyjmuje się, że kolejne cyklamen kwitnienie następuje po około czterech miesiącach od pierwszego obfitego podlania. Z prostej kalkulacji wynika, że akcję tę należy przeprowadzić tak, aby pąki zaczęły pojawiać się późną jesienią. Jeśli chcemy, by pojawiły się w okolicach listopada, nawodnienie musimy zacząć około lipca. Dla pobudzenia wzrostu roślinę można przesadzić do nowej doniczki. Dobrze, aby wybrane naczynie było ciasne. Cyklamen odmiany jako rośliny górskie lepiej poradzą sobie w takich warunkach. Uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych należy zmieszać z perlitem, który zapewnia lepszą przepuszczalność. Dodatkowym wsparciem będzie systematyczne stosowanie nawozu do roślin ozdobnych. Należy jednocześnie pamiętać o regularnym, ale oszczędnym podlewaniu, tak aby podłoże cały czas było wilgotne, ale nie mokre. W przeciwnym razie kwitnienie nie będzie tak obfite.

Kwiaty doniczkowe cyklamen są bardzo urokliwymi roślinami, które z powodzeniem można uprawiać w naszych domowych warunkach. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, odwdzięczy się nam wyjątkowymi kwiatami, które utrzymają się nawet przez kilka miesięcy. Jeśli chcecie się na ich temat dowiedzieć więcej, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu wyjątkowe , a także fachową poradę na temat uprawy i ciekawych aranżacji z ich udziałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *