Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Dracena – uprawa, podlewanie, znaczenie

Dracena to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Cieszy się ona zainteresowaniem użytkowników już od wielu lat, swoją atrakcyjność biorąc z nietuzinkowego wyglądu. Co więcej, dracena uprawa nie jest skomplikowana i przy niewielkim nakładzie sił pozwala cieszyć się piękną, naturalną dekoracją każdego wnętrza. Co warto o niej wiedzieć i w jaki sposób się o nią troszczyć, aby na długo zachowała swój urok?

Dracena uprawa — znany gatunek w nowej odsłonie?

Dracena była jednym z pierwszych egzotycznych gatunków dostępnych w Polsce. Pierwsze egzemplarze zagościły w naszych domach już w latach 90., kiedy to każdy powiew Zachodu był na wagę złota. Popularność tego rozwiązania brała się również stąd, że roślina ta dobrze radziła sobie w naszych warunkach klimatycznych. Nie należała także do skomplikowanych w uprawie. Z czasem nieco o niej zapomniano, ale dziś wraca na salony z nową energią.

Gatunek ten ma bardzo oryginalny wygląd. Co ciekawe, należy ona do rodziny sukulentów, co czyni ją odporną nawet na mniej sprzyjające warunki panujące we wnętrzu. Magazynuje ona wodę w swoim pniu, dzięki czemu poradzi sobie nawet wtedy, kiedy zapomnimy ją podlać. Pierwotnie można było ją spotkać w Azji i Afryce oraz w Australii, a nawet w Meksyku. Występuje ona w licznych odmianach, które zasadniczo różnią się między sobą formą oraz pokrojem. Każdą z nich cechuje jednak wyjątkowy wygląd.

Dracena uprawa, oprócz walorów estetycznych, przynosi także wiele innych zalet. Jej pielęgnacja jest bardzo prosta, a ona sama nie ma szczególnych wymagań. Nadaje się idealnie zarówno dla początkujących ogrodników, jak i dla tych, którzy nie mają ręki do kwiatów. Warto przy tym wiedzieć, że roślina ta potrafi również oczyszczać powietrze wokół nas. Jej liście mają zdolność pochłaniania zanieczyszczeń, między innymi formaldehydu.

Dracena – uprawa, podlewanie, znaczenie

Pielęgnacja draceny w warunkach domowych

Dracena jest wdzięcznym obiektem do hodowli. Oznacza to, że jej uprawa w domu nie wiąże się z wysokimi wymaganiami i dość łatwo zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju. Dzięki temu można ją podarować początkującym ogrodnikom lub osobom, którym zdarza się zapomnieć o pielęgnacji swojej domowej dżungli. Ta specyfika oraz pełen uroku wygląd sprawiają, że kwiat ten może być idealnym pomysłem na ciekawy prezent dla kogoś bliskiego.

Co jeszcze należy wiedzieć o dracenie? Przede wszystkim to, że jest to roślina ciepłolubna. Trzeba jej więc zapewnić odpowiednie warunki funkcjonowania. Temperatura w pomieszczeniu, w którym się ona znajdzie, nie może spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. Co więcej, powinniśmy ustawić ją w miejscu odpowiednio nasłonecznionym. Im barwniejsze liście danej odmiany, tym więcej promieni słonecznych potrzebują do prawidłowego rozwoju. Należy przy tym mieć świadomość, że nie może to być zbyt intensywne światło. Nadmiernie inwazyjne może bowiem spalić liście. Z kolei dracena ustawiona w cieniu może stracić swoje wybarwienie i pierwotną formę. Dlatego optymalne warunki to stanowisko ciepłe o rozproszonej jasności.

Bardzo ważną kwestią jest również zapewnienie dracenie odpowiedniej wilgotności. Choć jest to gatunek odporny, który dobrze radzi sobie w trudnych warunkach, potrzebuje w tej kwestii wsparcia. Jeśli w pomieszczeniu panuje duża suchość, należy systematycznie spryskiwać wodą liście rośliny. Jest to szczególnie istotne zimą, w czasie kiedy ogrzewanie działa intensywniej. Należy również regularnie przecierać dracenę wilgotną szmatką, usuwając w ten sposób kurz. Jeśli chodzi o nawodnienie, najlepiej zachować umiar. Podlewać ją należy tylko wówczas, kiedy zauważymy, że ziemia jest sucha. Przelanie draceny może skutkować gniciem korzeni, a także opadaniem liści.

Czy dracenę można zniszczyć?

Dracena uprawa i pielęgnacja tego gatunku nie jest skomplikowana. Stosując się do kilku prostych zasad, mamy gwarancję, że roślina ta będzie się prawidłowo i pięknie rozwijać. Jest ona trwała i odporna, nawet na trudniejsze warunki. Jest w stanie wiele znieść, a zaniedbania mogą doprowadzić przede wszystkim do utraty koloru liści czy spadku formy. Całkowite zniszczenie draceny jest niemal niemożliwe. Jako odmiana pochodząca z ciepłych krajów wyróżnia się ona wysoką odpornością na czasowe braki wody oraz inne ewentualne niedogodności.
Istnieje wiele gatunków draceny, które można uprawiać. Może zainteresować Cię, np. dracena marginata uprawa, dracena surculosa uprawa, dracena wodna uprawa, dracena milky way uprawa, dracena fragrans uprawa, dracena sandera uprawa, dracena sanderiana uprawa, dracena compacta uprawa.

Dracena – uprawa, podlewanie, znaczenie1

Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji? — dracena uprawa

Chcąc zapewnić dracenie najlepsze możliwe warunki, dobrze jest zadbać także o odpowiednie podłoże. Dracena uprawa lubi żyzną glebę oraz dodatkowe wsparcie w postaci dobranego do tego gatunku nawozu. Zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów w okresie intensywnego wzrostu, czyli od marca do sierpnia. Dobrym rozwiązaniem będzie również systematyczne przesadzanie jej, mniej więcej raz do roku. Z czasem możemy ten zabieg przeprowadzać rzadziej, ponieważ wtedy dracena nie rozwija się już tak szybko. Należy przy tym pamiętać, aby za każdym razem wybierać nieco większą doniczkę, na której dnie umieszczamy drobne kamienie lub keramzyt. Do przesadzania sprawdzi się uniwersalna ziemia doniczkowa lub odmiana przeznaczona dla palm.

Dracenę można rozmnażać, wykorzystując w tym celu sadzonki wierzchołkowe. Najlepiej zrobić to wiosną. Wystarczy spryskać odciętą końcówkę preparatem grzybobójczym i wsadzić ją do torfowego podłoża. Warto przy tym wiedzieć, że roślina ta jest również odporna na choroby. Jeśli zauważymy na niej jakiekolwiek niepokojące objawy, na przykład pękające liście czy schnące końcówki, może to być znak, że nasza dracena ma złe warunki. Zwykle oznacza to nieodpowiednią temperaturę (zbyt wysoką lub zbyt niską). W takiej sytuacji warto więc zweryfikować stanowisko, na którym znajduje się nasza roślina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *