Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

facelia błekitna

Facelia błękitna – mały kalifornijski mocarz

Do niedawna roślina ta nie cieszyła się zbyt wielkim uznaniem wśród ogrodników. Nawet obecnie sadzi się ją na polach i w ogrodach raczej ze względu na jej walory praktyczne. Tymczasem facelia błękitna ma w sobie wiele uroku i może stanowić doskonałą ozdobę zielonej przestrzeni. Co jeszcze warto na jej temat wiedzieć? W jaki sposób ją pielęgnować, aby pięknie się prezentowała w Twoim ogrodzie?

Facelia błękitna — niedoceniona roślina o wielu możliwościach

Roślina ta wcale nie jest nowością. Wręcz przeciwnie! Stosuje się ją w wielu różnych aspektach, zarówno w prywatnych ogrodach, ale także jako część zaplanowanej uprawy na szeroką skalę. Warto przy tym wiedzieć, że gatunek ten można stosować jako nawóz zielony albo jako odmianę okrywową. Powstaje z niej również doskonały w smaku miód, który ma liczne walory prozdrowotne. Co więcej, facelia sama w sobie może być doskonałą ozdobą. Jej wspaniałe niebieskie udekorują rabaty i skwery zielone.

Jest to roślina jednoroczna, pochodząca z rodziny ogórecznikowatych. Wyróżnia ją charakterystyczny pokrój. Łodyga osiąga nawet 80 centymetrów długości. Zarówno na powierzchni liści, jak i na łodydze zaobserwujemy przyjemne w dotyku włoski. W okresie kwitnienia facelia przyjmuje wyjątkowe kwiatostany o błękitnej barwie. Co więcej, możemy cieszyć się ich urokiem nawet do pięciu tygodni. Warto także wiedzieć, że jest to gatunek miododajny, dzięki czemu wabi on owady zapylające oraz niezwykłe okazy motyli. Także z tego względu dobrze jest zaprosić go do swojego .

Zastosowanie facelii w ogrodzie — kiedy siać facelię dla pszczół?

Najczęściej sadzi się ją na polach, aby zasilała glebę i wzbogacała ją w biomasę. Stosuje się ją więc jako nawóz. Nie wolno jednak zapominać o tym, że to jednocześnie znana i ceniona przez pszczelarzy roślina miododajna. We florystyce z kolei, wykorzystuje się jej walory ozdobne i tworzy z jej udziałem piękne bukiety. Na tym nie kończą się jednak korzystne właściwości facelii.

facelia błekitna1

Facelia błękitna — właściwości

Warto ponadto wiedzieć, że roślina ta ma zdolność filtrowania szkodliwych dla zdrowia azotanów, które w przeciwnym razie mogłyby przedostawać się do wód gruntowych. Co więcej, facelia posiada zdolności fitosanitarne, co oznacza, że ogranicza ona rozwój szkodliwych grzybów, które mogą wywoływać choroby upraw. Przyczynia się ponadto do hamowania namnażania się, między innymi, mączniaka prawdziwego oraz mątwika, który atakuje różne gatunki warzyw. Biorąc pod uwagę możliwości tej rośliny, dobrze jest sadzić ją pomiędzy grządkami albo pod drzewkami owocowymi, aby skutecznie odstraszała ona niepożądane szkodniki.

Na koniec warto również wspomnieć, że facelię stosuje się jako roślinę okrywową, co oznacza, że zapobiega ona erozji gleby. W ten sposób podłoże staje się lepiej przepuszczalne i bardziej żyzne.

Facelia błękitna — inne właściwości. Kiedy siać facelię dla pszczół?

Zalety tej rośliny można by mnożyć niemal w nieskończoność, ponieważ naprawdę ma ona ogromną moc. Jej bardzo ważnym zadaniem jest również miododajność. Nie tylko przywabia ona tak potrzebne zapylacze, ale daje także doskonały miód, który stosuje się w leczeniu wielu schorzeń.

facelia błekitna2

Facelia — terminy siewu

Facelia jest stosunkowo prosta w uprawie, a pierwsze efekty widać już po około sześciu tygodniach od zasadzenia. Kwitnie nawet do pięciu tygodni, a uzyskany surowiec jest niezwykle wydajny. Przyjmuje się bowiem, że z jednego hektara uprawy można otrzymać nawet do 700 kilogramów miodu. Gotowy produkt ma przyjemny zapach i charakterystyczny smak, a przy tym liczne właściwości prozdrowotne. Stosuje się go przede wszystkim w łagodzeniu schorzeń związanych z układem pokarmowym oraz krwionośnym. Wykazuje on także działanie oczyszczające.

Warto także wiedzieć, że roślina ta ma właściwości wabiące inne pożyteczne owady. Przyciąga między innymi złotooki oraz bzygi, które z kolei żywią się mszycami, przędziorkami oraz pluskwiakami.

Facelię najlepiej wysadzać wczesną wiosną. Daje wówczas najlepsze efekty. Możemy wtedy także uzyskać większą ilość nektaru. Dopuszcza się również wysiew w czasie lata, ale musimy się liczyć ze słabszym nektarowaniem.

W jaki sposób pielęgnować facelię w ogrodzie?

Kluczową sprawą jest zapewnienie facelii odpowiedniej dawki słońca. Jako że to roślina nieszczególnie wybredna i dobrze znosi ewentualne niskie temperatury i susze. Ważne jest ponadto zadbanie o to, aby podłoże do wysiewu było wysokoprzepuszczalne.  Roślina ta nie lubi bowiem nadmiaru wody. Składniki odżywcze pobiera ona bezpośrednio z gleby, dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu. Jeśli jednak nie dysponujemy wartościową ziemią, można wcześniej zastosować nawóz wieloskładnikowy.

Warto ponadto wiedzieć, że jeśli chcemy zastosować facelię jako poplon, pierwsze efekty naszej pracy uzyskamy po około 60 dniach. Przyjmuje się, że roślina powinna mieć wówczas około 40 centymetrów wysokości. Po tym czasie zaleca się przekopanie grządki, aby zasilić ją w zielony nawóz. Co więcej, jeśli chcemy uzyskać z facelii nasiona, musimy skosić ją w okolicach przełomu lipca i sierpnia.

Na koniec warto pamiętać, że facelia ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Oprócz walorów dekoracyjnych można ją wykorzystać jako źródło naturalnego nawozu oraz ekologicznego sposobu na pozbycie się niechcianych insektów w swojej przestrzeni zielonej. Po więcej wskazówek pielęgnacyjnych zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu szeroki wybór roślin oraz fachową wiedzę na temat ich uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *