Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Florystyka – techniki i wzornictwo

Florystyka – techniki i wzornictwo

Florysta to obecnie jeden z ciekawszych i bardziej pożądanych zawodów na rynku pracy. Nasza potrzeba piękna i otaczania się estetycznymi, a przy tym naturalnymi, przedmiotami rośnie z każdym rokiem. Co więcej, i rośliny coraz częściej towarzyszą nam na co dzień. Warto jednak wiedzieć, że florystyka to dziedzina, które wymaga od zgłębiającej ją osoby zaangażowania, a także nieustannego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Co warto wiedzieć na temat tego zajęcia? W jaki sposób z jego pomocą wcielić w życie swoje pasje i marzenia?

Florystyka, a praca florysty, czyli o trudnej sztuce układania kwiatów

Pozornie może się wielu z nas wydawać, że jest to praca wyłącznie łatwa i przyjemna, ponieważ polega na tworzeniu estetycznych kompozycji. W rzeczywistości jednak, praca kwiaciarza nie ogranicza się jedynie do tych czynności. Osoba zajmująca się szeroko rozumianym światem roślin musi wiedzieć znacznie więcej. Musi rozpoznawać gatunki kwiatów, a także znać ich specyfikę, aby lepiej je aranżować i tworzyć wyjątkowe bukiety. Dobrze również, aby przyszły adept tej sztuki posiadał zmysł estetyczny, ponieważ dzięki niemu tworzone kompozycje będą bardziej harmonijne i spójne.

Warto mieć świadomość, że praca florysty to w dużej mierze wykorzystanie naturalnych materiałów, jakimi są , rośliny, trawy, a także potrzebne do komponowania dodatki dekoracyjne. Choć każda osoba zajmująca się tym, powinna mieć swój indywidualny styl w wykonywaniu różnego rodzaju aranżacji, powinna znać także różne techniki oraz ogólne zasady obowiązujące w tym zawodzie.

Warsztat florysty — co przyda się na początek?

Bardzo ważną sprawą w tym zawodzie jest korzystanie ze świeżych i dobrej jakości materiałów. Jest to bowiem praca oparta na używaniu żywego surowca roślinnego, który musi spełniać określone warunki. Im świeższe i pochodzące z najlepszych upraw kwiaty, tym piękniejsze i bardziej okazałe kompozycje można z nich stworzyć. Ważne jest więc, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł pochodzenia kwiatów i roślin.

Bardzo istotne są ponadto narzędzia, z których korzysta każdy florysta. One również powinny spełniać określony normy i standardy. Od ich jakości zależy bowiem bezpieczeństwo podczas pracy, ale także wygoda. Czołowi producenci sekatorów, nożyc florystycznych oraz innych niezbędnych akcesoriów wiedzą doskonale, na co zwrócić uwagę. Konstrukcje tych przedmiotów są więc w pełni przemyślane i funkcjonalne. Dzięki takim rozwiązaniom każdemu floryście z pewnością łatwiej będzie wykonywać codzienne zadania.

florystyka

Florystyka, a zasady kompozycji

Choć można bez przesady powiedzieć, że każdy florysta jest jednocześnie artystą, nawet najbardziej innowacyjne projekty opierają się o ogólne zasady kompozycji. Na podobnej zasadzie tworzy się na przykład aranżacje wnętrz. One również bazują na ogólnych wytycznych, które pozwalają na tworzenie harmonijnej i estetycznej całości.

Jedną z podstawowych zasad kompozycji, stosowanych we florystyce, jest zasada stopniowania wartości materiału roślinnego. Według tego schematu dobiera się kwiaty pod względem ich ważności w aranżacji. Wyróżnia się trzy stopnie, od największej wagi wybranych gatunków, poprzez średnio ważne i najmniej ważne. Oczywiście jest to duże uproszczenie, a w praktyce każdy florysta dobiera poszczególne rozwiązania według własnego uznania. Zasada ta jednak pomaga zaplanować, a następnie wykonać różne ciekawe bukiety czy wiązanki.

Zgodnie z tą techniką poszczególne gatunki kwiatów komponuje się przede wszystkim pod względem ich ważności. Im bardziej strojne i okazałe, tym ważniejsze miejsce zajmują. Zwykle tych głównych elementów jest mniej, ponieważ ich zadanie to górowanie nad innymi. Te z drugiej i trzeciej kategorii ważności stanowią swego rodzaju wypełnienie i uzupełnienie. Ta prosta zależność ułatwia komponowanie oraz grupowanie różnych odmian roślin i kwiatów. Stosując tę zasadę, za każdym razem mamy gwarancję uzyskania estetycznej całości.

Florystyka, a wzornictwo — czy trendy mają znaczenie?

Oczywiście, że tak! W świecie kwiatów i roślin obowiązują różnego rodzaju trendy, a także zmieniająca się moda. Nawet w ogrodach i na zielonych skwerkach dominują te gatunki, które akurat w danym momencie cieszą się największą popularnością. Nie inaczej jest w przypadku florystyki ślubnej, żałobnej czy w ogólnych aranżacjach naturalnych. Bardzo często dopasowuje się również stylistykę bukietów czy innych kompozycji do konkretnego okresu w roku, na przykład do Gwiazdki czy Wielkanocy. Dzięki temu także w tym wypadku możemy mówić o sezonowości florystycznej oprawy.

Wykonując zawód kwiaciarza, trudno więc mówić o jednej, skończonej liście dostępnych wzorów. Co więcej, bardzo często floryści w swojej pracy kierują się wytycznymi klientów. Tworząc bukiet czy wianek ślubny, biorą pod uwagę preferencje i oczekiwania przyszłej Panny Młodej. Takie postępowanie jest gwarantem satysfakcji, ale także różnorodności. Każda kompozycja będzie bowiem inna, bo za każdym razem możemy dobierać różne gatunki roślin, a także niemal dowolnie je aranżować. Ważnym aspektem jest także indywidualny styl danego florysty. Idealne połączenie to bowiem perfekcja, zmysł estetyczny oraz umiejętność słuchania potrzeb klientów. Wszystko to znajdziecie w naszej kwiaciarni. Fachowa obsługa idzie tu w parze z pasją i z pełnym zaangażowaniem w powierzone nam zlecenia. Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej.