Goździki można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także w doniczkach. Jest to bardzo bogata grupa roślin, która obejmuje gatunki jednoroczne lub dwuletnie. Dowiedz się więcej na temat tych kwiatów. Sprawdź jak uprawiać goździki w doniczce w domu.
Uprawa goździków w doniczkach
Goździki są coraz popularniejsze, jeśli chodzi o uprawę tych pięknych kwiatów nie tylko w ogrodach, czy na działkach, ale również w domach. Do tego celu wybiera się odmiany karłowe. Wynika to z tego, że nie potrzebują one wiele miejsca, aby utworzyć wspaniałe kompozycje. Podłoże dla goździków nie musi być żyzne, dlatego wystarczy uniwersalna ziemia przeznaczona dla roślin kwitnących bądź balkonowych. Gdy przyjdzie czas na przesadzanie, trzeba pamiętać, aby umieścić goździki na takiej głębokości, jak w pierwotnej doniczce. Trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że goździki najlepiej czują się w miejscach, które są dobrze nasłonecznione. Ogrodnik musi także pamiętać o systematycznym podlewaniu.
Jak należy sadzić goździki w doniczce?
Goździki preferują miejsca słoneczne, jeśli chodzi o stanowisko uprawowe. Dlatego należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Można je również ustawić w lekkim cieniu, ale w dużym zacienieniu rośliny będą dużo słabsze. Goździki należą do roślin, które wymagają uniwersalnego podłoża, czyli nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Co więcej, odczyn powinien być lekko kwaśny lub obojętny. Warto zwrócić uwagę na to, że goździki nie lubią gleb wyraźnie zasadowych za wyjątkiem goździka alpejskiego. W doniczce musi być zapewniony właściwy drenaż. Podłoże dla prezentowanych darów Matki Natury musi być przepuszczalne. Rośliny nie znoszą ziemi ciężkiej, podmokłej i zbitej.
Goździki uprawiane w doniczce i jak należy je pielęgnować
Goździki nie mają dużych wymagań także, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Kwiaty potrzebują systematycznego podlewania. Najlepiej przeprowadzać ten proces od 1 do 2 razy w tygodniu. Częściej goździki podlewamy latem i w okresie dużych upałów. Wówczas podłoże, w którym znajdują się rośliny, musi być stale wilgotne. Stosuje się też rozpuszczalne w wodzie nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących. W okresie zapotrzebowania na składnik mineralne kwiaty należy zasilać co około 10 dni. Należy też usuwać przekwitłe kwiaty, dzięki temu goździki będą znacznie lepiej się prezentowały. Donice pozostawione na zewnątrz trzeba także zabezpieczyć przed przymrozkami i przykryć na przykład gałązkami drzew iglastych.
Jakie wyróżnia się rodzaje goździków?
Goździki należą do pięknych kwiatów, które zdobią ogrody, działki, skalniaki, tarasy i nasze domy. Jest tak, ponieważ są to rośliny wielobarwne i wytwarzają niezwykłe zapachy. Co więcej, są niezwykle dekoracyjne. Cieszyły się dużą popularnością w okresie PRL, a obecnie ponownie przezywają swój renesans. Były uprawiane w czasach starożytnych i pochodzą z Chorwacji. Obecnie we florze naturalnie występują między innymi następujące rodzaje goździków: kropkowany, pierzasty, postrzępiony, ogrodowy, karłowaty, brodaty, chiński, siny, piaskowy, gałązkowy, kosmaty, skalny, polny, alpejski i kartuzek.
Jaka jest symbolika goździków?
Goździki, jak wiele innych kwiatów również mają pewną symbolikę. Znaczenie w dużym stopniu zależy od koloru płatków kwiatów. Dla przykładu biały goździk symbolizuje niewinność. Z kolei żółty goździk oznacza pogardę. Czerwony goździk warto wręczyć osobie, którą darzymy uznaniem i podziwem. Natomiast różowe goździki oznaczają wieczną pamięć o osobie, która została obdarowana kwiatami. Goździki sprawdzą się podczas wielu okazji. Można kwiaty podarować na urodziny, imieniny, rocznicę lub inne ważne wydarzenie.
Goździki doniczkowe uprawiane w domu, czyli podsumowanie najważniejszych informacji
Goździki można uprawiać nie tylko na działce, ale również w domu. Do tego celu nadają się odmiany karłowate lub tak zwane miniaturki. Istotne jest to, że są to rośliny, które nie wymagają dużej uwagi. Należy im zapewnić słoneczne stanowisko lub ostatecznie półcień. Gleba dla goździków może być uniwersalna. Natomiast, jeśli chodzi o zabiegi, ogrodnik powinien pamiętać o regularnym podlewaniu. Konieczne trzeba też usuwać przekwitłe kwiatostany i zabezpieczyć przed przymrozkami rośliny, które znajdują się na przykład na tarasie. Do tego zastosowania idealnie sprawdzą się gałązki roślin iglastych. Nie trzeba ich też nawozić specjalnymi preparatami.
Goździki cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Sława w okresie PRL sprawiła, że na pewien czas ludzie przestali interesować się tymi roślinami. Jednakże w ostatnim czasie goździki ponownie przeżywają swój rozkwit. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ są to naprawdę piękne dary Matki Natury. Zwracają uwagę swoją wielobarwnością, a także pięknym zapachem. Świetnie prezentują się także w otoczeniu innych kwiatów. Sprawiają, że balkon wygląda naprawdę uroczo. Z kolei goździki w ogrodach i na działkach dodają uroku i wzbudzają zainteresowanie domowników, a także odwiedzających gości.