Ta wyjątkowa roślina doniczkowa od lat kojarzy nam się ze świętami i okresem zimowym. Już sama nazwa — grudnik — wskazuje na czas, kiedy gatunek ten przeżywa swój rozkwit. Warto przy tym wiedzieć, że nie tylko ma on bardzo wiele uroku, ale jest także łatwy w uprawie i pielęgnacji. Stanowi więc wspaniałe tło i dekorację dla bożonarodzeniowych przygotowań. Co warto wiedzieć o tej roślinie i w jaki sposób o nią dbać, aby na dłużej zachowała piękny wygląd?
Spis treści:
Kwiat doniczkowy Grudnik — powiew zieleni w czasie zimy
Choć przedświąteczny czas zawsze jest pełen magii, czasami cierpimy wówczas na niedosyt natury. Dlatego tak chętnie stawiamy w domu prawdziwe drzewko, aby chociaż w takim wymiarze doświadczyć piękna przyrody. Warto jednak wiedzieć, że na tym nie kończy się lista możliwości roślin, które w tym okresie ozdobią naszą przestrzeń.
Z pomocą przychodzi na przykład kwiat doniczkowy grudnik, który gości w tym okresie w większości polskich domów. Trafił do nas w XIX wieku i od tego czasu jego popularność jest cały czas bardzo wysoka. Określa się go również mianem kaktusa bożonarodzeniowego, ponieważ na brzegach liści znajdują się cienkie igiełki, które mogą w razie kontaktu delikatnie pokłuć nam rękę. Grudnik faktycznie pochodzi z rodziny kaktusów, co poświadcza także fakt, że roślina ta kumuluje w swoich liściach wodę, aby móc przetrwać nawet dłuższe okresy bez podlewania. Jego prawdziwy urok bierze się jednak z pięknych kwiatów, które zwykle pojawiają się właśnie w grudniu. W zależności od odmiany kwiat grudnik występuje w różnych wersjach kolorystycznych. Spotkamy więc warianty ciemno-różowe, fioletowe, a nawet czerwone, żółte i białe. Warto przy tym wiedzieć, że jest to gatunek, który doskonale się prezentuje, a przy tym nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych.
Jak pielęgnować kwiat grudnik?
W naturalnych warunkach roślina ta występuje przede wszystkim w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Zwykle pojawia się w zacienionych miejscach, na przykład w zagłębieniach skalnych. Często również mości się w koronach drzew, gdzie tworzy fantazyjne girlandy. W warunkach domowych również można wykorzystać tę właściwość i umieścić grudnik na przykład w wiszącej donicy. W czasie kwitnienia kolorowe pąki będą dodatkowym atutem dekoracyjnym.
Dobra wiadomość, że jest to gatunek, który również ze względu na swoje pochodzenie, nie ma dużych wymagań. W domu czy mieszkaniu należy zapewnić mu warunki zbliżone do tych, jakie ma w naturze. Dobrze jest więc przygotować lekkie, na przykład torfowe podłoże, wymieszane z odrobiną piasku lub żwiru. Dla grudnika musimy ponadto zaplanować stanowisko o niezbyt intensywnym, rozproszonym świetle. Co więcej, należy pamiętać, że latem gatunek ten lubi dość wysoką temperaturę. Zimą, jednak kiedy ma kwitnąć, zdecydowanie bardziej woli chłód. Optymalna wartość dla niego to około 15 stopni Celsjusza. Zapewniając grudnikowi takie warunki, mamy większą szansę, że zakwitnie on w tym okresie.
Powinniśmy także pamiętać, że roślinie tej trzeba zapewnić przez cały czas lekko wilgotne podłoże. Dodatkowym wsparciem może okazać się systematyczne zraszanie liści. Woda musi być jednak dozowana z umiarem, ponieważ jej nadmiar może spowodować gnicie korzeni. Zaleca się ponadto nawożenie specjalnym preparatem w okresie od marca do sierpnia. Co więcej, należy pamiętać, że grudnik kwitnie tylko w określonych warunkach. Jak zapewnić sobie jego piękne kwiaty?
Co zrobić, aby grudnik zakwitł? Jak podlewać kwitnącego grudnika?
W przypadku tego gatunku mówi się o tym, że potrzebuje on okresu wegetacji, aby dobrze przygotować się do kwitnienia. Zwykle zaczyna się on w okolicach sierpnia. W tym czasie zaleca się przerwać nawożenie, a także ograniczyć nawodnienie. Roślina rejestruje, kiedy dni stają się krótsze, a tym samym skraca się czas nasłonecznienia. W efekcie tej zmiany inicjuje ona proces kwitnienia. Aby piękne pąki utrzymać jak najdłużej, musimy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przenosić doniczki z rośliną. Gatunek ten bardzo źle znosi zmianę stanowiska, zwłaszcza w czasie, kiedy na końcach łodyg zaczynają pojawiać się zalążki kwiatów.
Jak z pomocą grudnika ożywić swoje wnętrze zimą?
Grudnik to niezwykle urokliwa roślina, która, choć wygląda pięknie przez cały rok, stanowi wspaniałą dekorację dla okresu Bożego Narodzenia. Obok popularnej gwiazdy betlejemskiej oraz wszechobecnych gałązek iglastych może być jedyną w swoim rodzaju ozdobą. Jego zaleta to również to, że ma on niewielkie wymagania glebowe i stanowiskowe, a przy tym nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji. Można go umieścić na parapecie, na wigilijnym stole, ale także powiesić go w estetycznej plecionej osłonce. Dzięki temu będzie się pięknie prezentować, nie zajmując jednocześnie zbyt wiele miejsca. Co więcej, z udziałem grudnika przygotowuje się też świąteczne kompozycje. Mogą być one zarówno ozdobą naszego wnętrza, jak i sposobem na naturalny i oryginalny prezent. Grudnik sprawdzi się między innymi w aranżacjach typu las w słoiku albo w kompozycjach umieszczonych w estetycznym koszu.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu nie tylko doskonałe kwiaty doniczkowe, które idealnie wpisują się w stylistykę świąt Bożego Narodzenia, ale również wszelkie dodatki i akcesoria dekoracyjne, które mogą posłużyć do samodzielnego wykonania prezentów gwiazdkowych. Podpowiemy także, w jaki sposób pielęgnować rośliny doniczkowe oraz jak można je wykorzystać w ciekawych aranżacjach.