Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

wrzosy jak dbać o wrzosy

Jak dbać o wrzosy? Pielęgnacja i uprawa

Wrzosy pospolite (liczba pojedyncza – Calluna vulgaris) to pełna wdzięku zimozielona krzewinka, która zdobi ogrody jesienią. Nazwa krzewinka wg botaniki leśnej, anatomii i morfologii roślin, oznacza bardzo niskie krzewy, o drobnych pędach. Pędy te nieznacznie przyrastają na grubość, często płożą się po ziemi albo wznoszą do wysokości 20-50 cm. Inne ich odmiany są wyższe i nie pokładają się. Krzewinki te można sadzić na ogrodowych rabatach, w grupach i jako pojedyncze okazy, szczególnie w donicach i skrzynkach balkonowych. Doskonale prezentują się również w ogrodach skalnych i jako rośliny okrywowe. Można nimi obsadzać całe obszary ogrodu, tworząc wrzosowiska. Należy podkreślić, że na polanach większości lasów są naturalnie i dziko rosnące wrzosowiska, które zajmują często dość duże obszary polan. Dzięki temu widać je nawet z daleka, gdyż tworzą one piękne fioletowe połacie. Zobacz jak dbać o wrzosy w przydomowym ogródku lub na balkonie.

Wrzos pospolity – charakterystyka

Wrzos pospolity jest jedynym gatunkiem należącym do rodzaju wrzos (Calluna vulgaris), ale jest on dostępny w wielu odmianach ogrodowych. Krzewinka należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Calluna vulgaris jest jedną z najpopularniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Hodowcy stworzyli już ponad 1000 odmian wrzosów o różnej wysokości, kolorze liści i kwiatów. Znajdziemy wśród nich zarówno odmiany płożące, dorastające zaledwie do 10 cm wysokości, jak i odmiany o pokroju wzniesionym, dorastające do ponad 60 cm wysokości. Najczęściej jednak wrzosy osiągają od 20 do 30 cm wysokości. Dzięki dużej liczbie odmian można tak dobrać rośliny, aby od lipca do października zachować ciągłość kwitnienia.

Wrzosy — odmiany

Wrzosy kolorowe – wrzosy pączkowe

Wśród tak wielu odmian wrzosów szczególną uwagę warto zwrócić na wrzosy pączkowe. Pąki tych kwiatów się nie otwierają. Zasychają one w pączkach na zimę i bardzo długo zachowują swoją barwę, nieraz aż do wiosny. Dlatego też wrzosy pączkowe nadają się doskonale na ogrodowe rabaty, ale i także do sadzenia w pojemnikach na balkonach i tarasach, w których dobrze komponują się z miniaturowymi iglakami. Ponadto posadzone w ozdobnej donicy i zasuszone mogą stanowić ozdobę mieszkania aż do wiosny. Kwiaty wrzosów mogą mieć różne kolory np. biały, pomarańczowy, różowy, czerwony, purpurowy do fioletowych, lecz rośliny te różnią się również zabarwieniem liści.

wrzosy1

Wrzos pospolity – łatwa hodowla wrzosu, czyli jak dbać o wrzosy?

Najczęściej liście wrzosów są mają barwy jasno- lub ciemnozielone do szarawych, ale zdarzają się też odmiany o liściach żółtozielonych, złotych lub czerwonawych. Biorąc pod uwagę zabarwienia liści bardzo ciekawie prezentuje się odmiana wrzosu pospolitego „Boskoop”, której żółte liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Dodatkowo jest to odmiana o niskim wzroście tj. do 25 cm wysokości, którą ceni się za długowieczność i mrozoodporność.

Odmiany Sandy i Alicia – wrzosy kwiaty żółte

Z kolei u odmiany „Sandy” liście są cytrynowo — żółte i pozostają takie przez cały rok. Jest to pierwsza odmiana wrzosów pączkowych o żółtym ulistnieniu. Zazwyczaj wrzos pospolity zakwita w sierpniu lub wrześniu. Są jednak także odmiany późno kwitnące, jak np. „Alicia”, u której kwiaty pojawiają się dopiero w październiku.

Wrzosy a wrzośćce – to nie to samo

Warto poświęcić trochę uwagi wrzoścom, ponieważ często są one mylone z wrzosami, ale także są z nimi sadzone. Zatem zarówno wrzosy jak i wrzośce są zimozielonymi krzewinkami o wysokości 20-40 cm. Podstawową różnicą pomiędzy tymi nimi jest okres kwitnienia tj.: wrzosy kwitną od lipca do października, natomiast wrzośce od końca lutego do kwietnia. Dodatkowo kwiaty wrzosów są kielichowate, tymczasem kwiaty wrzośców mają kształt małych dzbanuszków. Następną różnicą jest układ listków na pędach. Wrzosy mają małe łuskowate listki, ustawione pod kątem. Natomiast listki wrzośców są igiełkowate i ustawione prostopadle do pędu.

Wrzosy w ogrodzie jak hodować?

Wraz z końcem lata w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych pojawiają się kwitnące wrzosy pospolite. Wówczas najczęściej je kupujemy i uprawiamy w doniczkach lub też sadzimy w ogrodach. Okazuje się jednak, że wrzos uprawiany w mieszkaniu szybko więdnie i z tego powodu kupioną krzewinkę należy wysadzić do ogrodu lub do balkonowej skrzynki. W uprawie ogrodowej, wrzos pospolity najlepiej sadzić na otwartych i nasłonecznionych stanowiskach i jednocześnie z dala od drzew liściastych zrzucających liście na zimę. Dodatkowo wrzosy wymagają próchniczych, dobrze przepuszczalnych i kwaśnych ziem o pH od 4,0 do 5,5. Przygotowując zatem miejsce w ogrodzie pod uprawę wrzosów warto ziemię ogrodową wymieszać z kwaśnym torfem bądź ziemią kompostową.

wrzosy2

Wrzos pospolity – sadzenie i jak dbać o wrzosy

Młode rośliny sadzi się dość głęboko w ziemi, aby najniższe pędy ją dotykały. Wrzos pospolity może być sadzony na rabacie czy skalniaku w towarzystwie z innymi różnobarwnymi roślinami. Natomiast najlepiej prezentują się one, jeżeli są posadzone w grupach po kilka do kilkunastu sztuk z jednej odmiany, co pozwala uzyskać na rabacie efekt kolorowych plam. Nie powinno się jednak sadzić wrzosów zbyt gęsto, ale pozostawić im nieco miejsca na rozrastanie. W zależności od siły i tempa wzrostu danej odmiany, rośliny przeważnie sadzi się w odstępach 20 do 30 cm. Oznacza to, że  10 do 15 roślin przypada na  metr kwadratowy. Po posadzeniu glebę wokół wrzosów trzeba obficie  podlać i wyściółkować kwaśną korą sosnową, która zapobiegnie przesychaniu gleby, wyrastaniu chwastów, pomoże utrzymać niskie pH gleby oraz zapewni efekt dekoracyjny.

Wrzosy i wrzośce w ogrodzie uprawa — wrzosowisko

Pierwszym etapem do stworzenia w ogrodzie wrzosowiska jest sadzenie wrzosów i wrzośców. Jeżeli zastosuje się określone zasady, to wrzosowisko może stać się jednym z najbardziej urokliwych zakątków ogrodu, głównie jesienią, kiedy kwitną wrzosy. Aby uzyskać takie efekty, to trzeba rosnącym krzewinkom zapewnić odpowiednie warunki. Najważniejsze, aby zapoznać się z niezbędnymi wymaganiami przy zakładaniu wrzosowiska w ogrodzie. Najpierw chodzi tutaj o odpowiedź na pytanie, co posadzić na wrzosowisku, aby stanowiło ono ozdobę nie tylko jesienią, ale przez cały rok. Ponadto dowiedzieć się, jak dbać o ogrodowe wrzosowisko, aby stanowiło ono ozdobę przez wiele lat.

Dodatkowo nie można zapomnieć, że rośliny na wrzosowisku trzeba także dodatkowo zabezpieczyć na okres zimowy. W tym celu po pierwszych przymrozkach rośliny okrywamy gałęziami świerkowymi lub włókniną. Należy natomiast unikać okrywania wrzosów i wrzośców słomą lub liśćmi, ponieważ materiały te ograniczają dostęp powietrza, co spowoduje gnicie krzewów na wrzosowej rabacie.

Zakładanie wrzosowiska w ogrodzie, czyli uprawa wrzosu ogrodowego

Jak już wiemy, najważniejsze miejsce na wrzosowisku zajmują wrzosy i wrzośce, które są roślinami dość łatwymi w uprawie, aczkolwiek wrażliwymi. Dodajmy, że rosną szybko i nadają się do zadarniania dość dużych powierzchni. Dodatkowo kwitną bardzo długo, a w okresie gdy nie ma na nich kwiatów, mogą zdobić ogród swoimi liśćmi. Ich liście w zależności od odmiany mogą być ciemno lub jasnozielone, szare, cytrynowe lub żółte. Zastosowanie tych roślin może być różnorodne. Można je więc umieszczać w sąsiedztwie innych krzewów, mogą również służyć do obsadzania różnego rodzaju pojemników. Pojemniki takie najczęściej ustawiamy na balkonie.

Jednak wyjątkowo ładnie wyglądają duże płaszczyzny tych roślin. Polany porośnięte wrzosami kwitnącymi fioletowo należą do najpiękniejszych leśnych widoków. Takie zalety tych roślin sprawiają, iż warto założyć wrzosowisko w swoim ogrodzie. Zaleca się, aby ta część ogrodu miała charakter naturalny. Do uzyskania takiego efektu konieczny jest dobór odpowiednich roślin, które będą wrzosom towarzyszyły na takim wrzosowisku. Muszą one nie tylko ładnie się komponować, ale także mieć podobne wymagania wzrostu.

Wrzośce i wrzosy jaka ziemia?

Jak dbać o wrzosy? Do założenia wrzosowej rabaty najlepsze są stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Wrzosy uprawiane w cieniu będą źle rosły, słabo kwitły i częściej chorowały. Mogą też stracić ładny zwarty pokrój i zacząć pokładać się na boki. Jednocześnie stanowisko takie trzeba odpowiednio przygotować. Jeżeli posadzi się te rośliny w zwykłej ogrodowej, ciężkiej ziemi przestają rosnąć i zamierają. Z tego powodu tam, gdzie planuje się założenie wrzosowiska należy rozłożyć kwaśny torf ogrodniczy, piasek, kompostową korę i przekopać na głębokość szpadla.

Ziemia pod wrzosy zatem powinna być lekka i przepuszczalna, próchniczna, oraz kwaśna o pH 3,5 do 5,0. Szczególnie wrzosy wymagają kwaśnej gleby. Wrzośce nie są tak wymagające. Ponadto oprócz ściółkowania gleby, nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu.

wrzosy3

Wrzos podlewanie – jak często podlewać wrzosy? Jak dbać o wrzosy, żeby ich nie przelać?

Wrzosową rabatę podlewa się często, ale małymi dawkami. Jest to związane z faktem, że rośliny te są bardzo wrażliwe na przesuszenie, jak również na przelanie, dlatego też utrzymanie stałej i równomiernej wilgotności podłoża jest bardzo ważne. Także w okresach suszy nie można o nich zapomnieć, gdyż mają płytki system korzeniowy i łatwo mogą uschnąć. Warto również pamiętać, że odmiany ozdobne, które kupuje się do naszych ogrodów i doniczek są często bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki uprawy, niż dzikie wrzosy rosnące w lasach i na naturalnych wrzosowiskach. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny wymagają też umiarkowanego zasilania wolno działającymi nawozami np. Osmocote.

Nadmieniamy, że wrzosy i wrzośce najczęściej są sprzedawane w plastykowych pojemnikach. Można je więc wysadzać do ogrodu na cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej robić to wiosną lub we wrześniu. Na 2 godziny przed wysadzeniem, sadzonkę wraz z doniczką zanurza się na kilka minut w wodzie. Sadząc rośliny należy pamiętać, by w ziemi znalazł się cały system korzeniowy. Zapewnienie dobrych warunków rozwoju wymaga od nas pozostawienie wszelkich pędów nadziemnych wrzosów nieprzysypanymi. Jeżeli sadzimy roślinę zakupioną w pojemniku, to wystarczy pamiętać, by powierzchnia podłoża z pojemnika była zrównana z powierzchnią podłoża ogrodu.

Czym podlewać wrzosy?

Woda do podlewania wrzosów powinna być miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze sprawdza się deszczówka. Lepiej nie używać do podlewania wody z kranu, gdyż może mieć odczyn 6,5 – 9,5 pH, chociaż zwykle nie przekracza 7,5. Jest to jednak zbyt wysokie pH dla wrzosów, które jak już wiemy lubią kwaśny odczyn. Dlatego warto do konewki dodać specjalny nawóz zakwaszający lub nawóz do uprawy wrzosów, borówek, azalii lub rododendronów. Ponadto warto pamiętać, że zawsze podlewa się ziemię, a nie rośliny. Lepiej unikać niepotrzebnego moczenia liści i kwiatów, bo może to powodować choroby.

Jak dbać o wrzosy? Wrzosy pielęgnacja i ochrona wrzosów przed grzybami

Jak się okazuje wrzosy są roślinami dość wymagającymi. W związku z tym uprawiane w nieodpowiednich warunkach mogą one łatwo zapadać na choroby. Są to głównie choroby pochodzenia grzybowego np. szara pleśń, mączniak prawdziwy, antraknozy, fytoftorozy.

W uprawie wrzosów od niedawna nie musi się stosować chemicznych środków ochrony roślin. Obecnie istnieje naturalny preparat Polywersum WP, który skutecznie chroni wrzosy przed chorobami grzybowymi. Już na etapie sadzenia roślin ich korzenie warto moczyć w roztworze Polyversum WP, co zapobiega atakowaniu roślin przez fytoftorozą. Jest on biologicznym środkiem przeznaczonym do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi, który inaczej jest określany jako biofungicyd.

Jak hodować wrzosy w ogrodzie? Zwalczanie chwastów

W przypadku wrzosów warto regularnie zwalczać chwasty, aby nie zabierały im wody. W związku z tym należy unikać zraszania roślin, gdyż może to doprowadzić do chorób grzybowych – głównie szarej pleśni.

Wrzosy w ogrodzie uprawa – zasilanie i zakwaszanie gleby

W naturze wrzosy rosną na mało zasobnych glebach, ale w ogrodzie nie można zapomnieć o ich nawożeniu. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne nawozy do wrzosów. Spośród nich najlepsze efekty dają wieloskładnikowe nawozy mineralne i najlepiej o spowolnionym działaniu, które stosuje się tylko raz w sezonie. Nawozy szybko działające trzeba stosować w niewielkich ilościach w najniższej dawce, podanej przez producenta tj. 2-3 razy w sezonie. Warto również stosować nawozy, które oprócz dostarczania niezbędnych pierwiastków mają także dodatkowe właściwości zakwaszające glebę.

wrzosy4 jak dbać o wrzosy

Jak dbać o wrzosy? Szczepionka mikoryzowa dla roślin wrzosowatych

Odpowiednio kwaśna gleba w ogrodzie jest niezbędna dla wzrostu krzewinek. Niemniej jednak jest to wcale nie takie łatwe. Dlatego też warto jest wykorzystać zjawisko mikoryzy. Mikoryza to wzajemnie korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Taką mikoryzę można wprowadzić poprzez zastosowanie specjalnych szczepionek mikoryzowych dla roślin wrzosowatych.

Takie szczepionki dają rewelacyjne efekty w przypadku roślin kwasolubnych, jakimi są wrzosy. Jak twierdzą specjaliści w zupełności wystarczają one, aby przygotować odpowiednie podłoże dla wrzosów, różaneczników, magnolii czy borówek. Glebę można co prawda zakwasić tradycyjną metodą, mieszając ją po prostu z torfem. Jednak uzyskane w ten sposób zakwaszenie będzie krótkotrwałe. Tymczasem dzięki zastosowaniu szczepionki mikoryzowej, efekty będą się utrzymywać przez wiele lat, a wrzosy będą piękne nawet przy niekorzystnym pH gleby.

Przycinanie wrzosów i wrzośców

Podczas hodowli wrzosowiskowej ważnym zabiegiem w uprawie krzewinek jest ich przycinanie. Krzewinki te przycina się inaczej i w efekcie tego uzyskuje się gęste i obsypane kwiatami kępki tych roślin. To co łączy te rośliny to, że lubią one słoneczne, suche stanowiska oraz gleby o kwaśnym odczynie. Gdy uwzględnimy te potrzeby, uprawa stanie się łatwa, a rośliny długo będą cieszyły nasze oczy.

Przycinanie wrzosów i wrzośców – różnice

Jak niektórzy specjaliści twierdzą wrzosowiska nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podsypywanie roślin warstwą torfu podczas okresu wegetacyjnego, ściółkowanie podłoża korą sosnową oraz przycinanie wrzosów i wrzośców to są jedyne zabiegi, które należy wykonywać, uprawiając te rośliny.

Do zabiegu przycinania wrzosów i wrzośców potrzebne są odpowiednie narzędzia. Najlepiej zaopatrzyć się w ostry sekator lub nożyce do cięcia. Po takim zabiegu warto wyściółkować glebę kompostem z dodatkiem wolno działającego nawozu niezawierającego wapnia. Jest to nawóz dla roślin kwasolubnych, który wspomaga regenerację i krzewienie się przyciętych pędów.

Wrzosy i wrzośce muszą być przycinane co roku w odpowiednim terminie. Pozwoli to na lepsze rozgałęzienie krzewinek i ładniejsze kwitnienie. Dodatkowo staną się one bardziej żywotne. Przycinanie wrzosów wykonuje się wiosną. Najlepszy termin przycinania wrzosów to okres od końca kwietnia do połowy maja. Skraca się ich pędy tylko o długość przekwitłych kwiatostanów. Ponadto nie należy przycinać wrzosów jesienią, zaraz po przekwitnieniu, gdyż pozostawione na zimę dłuższe pędy są dla wrzosów naturalną ochroną przed mrozami.

Z kolei termin przycinania wrzośców ustala się w zależności od okresu kwitnienia danego gatunku czy odmiany. A zatem przycinanie wrzośców może być wykonywane zaraz po kwitnieniu lub dopiero wiosną następnego roku. Wysokie formy wrzośca, kwitnące wiosną, nie wymagają regularnego cięcia, oprócz skracania po przekwitnięciu kwiatów końców pędów nadmiernie wybujałych. Tymczasem formy wrzośców kwitnących zimą i wiosną tnie się po przekwitnięciu kwiatostanów. I tak wrzosiec krwisty i wrzosiec rozpierzchły tnie się bezpośrednio po kwitnieniu, gwarantując w ten sposób obfite kwitnienie tych roślin w następnym roku. Inaczej traktuje się wrzośce kwitnące latem, np. wrzośce niskorosłe, wrzośce popielate. Te odmiany należy przycinać dopiero wiosną następnego roku, aby usunąć martwe kwiaty.

Kwitnące wrzosy na balkon jesienią – jak dbać o wrzosy wieloletnie?

Wieloletnie i trwałe kompozycje, które ozdabiają balkon można zrobić również z wrzosów. Jak hodować wrzosy na balkonie? Te krzewinki  na pewno przetrzymają zimę na balkonie, ale pod warunkiem, że ściany skrzynki odpowiednio zabezpieczy się przed mrozem np. obkładając je styropianem. W przypadku wrzosów nie trzeba się obawiać, że wyrosną one zbyt duże jak na balkonową skrzynkę. Często oprócz wrzosów hoduje się na balkonie również wrzośce. Wrzosy kwitną jesienią, a wrzośce wiosną. W ten sposób uzyskujemy kompozycję na balkonie kwitnącą przez większość roku.

wrzosy5 jak dbać o wrzosy

Wrzosy w ogrodzie – rozmnażanie wrzosów i jak dbać o wrzosy?

Rozmnażanie wrzosów, które zdobią ogród jesienią może się odbywać z zastosowaniem kilku metod. Należą do nich następujące tj.: przez sadzonki wierzchołkowe, odkłady, podział, kopczykowanie oraz wysiew nasion.

Rozmnażanie wrzosów przez sadzonki wierzchołkowe

Ta metoda rozmnażania jest najpopularniejsza. Polega ona na tym, iż najpierw pobiera się sadzonki wrzosów latem — w lipcu i sierpniu. Przy tym pobiera się półzdrewniałą, wierzchołkową część pędu o długości 5-8 cm, usuwa liście z dolnej części i po zanurzeniu w ukorzeniaczu (opcjonalnie) umieszcza się sadzonkę na głębokość 1 cm w podłożu. Podłoże jest mieszanką torfu wysokiego i gruboziarnistego piasku w stosunku 3:1.

Podczas takiego ukorzeniania sadzonek wrzosów bardzo istotna jest wilgotność powietrza oraz podłoża. Odpowiednie warunki można uzyskać poprzez osłonięcie doniczek np. folią, ale należy uważać, aby osłona nie dotykała bezpośrednio roślin. Należy zadbać również o dobrą wentylację i wietrzenie, ponieważ krzewinki te pod folią są podatne na choroby grzybowe. W związku z tym sadzonek nie zrasza się, lecz podlewa wyłącznie podłoże.

Jeżeli zatem zapewni się odpowiednie warunki, to sadzonki wrzosów ukorzenią się po 1-2 miesiącach. Jeżeli pojawią się nowe przyrosty to oznacza, że sadzonka się ukorzeniała i prawidłowo się rozwija. Zaleca się, żeby młode rośliny uszczykiwać, bo wówczas ładniej się rozkrzewiają. Jednak zimą sadzonki wrzosów muszą być w osłoniętym i widnym pomieszczeniu. Dopiero wiosną, w drugiej połowie maja mogą zostać posadzone na miejsce stałe.

Rozmnażanie wrzosów przez odkłady i jak dbać o wrzosy po rozmnożeniu

Specjaliści od ogrodnictwa zalecają, aby osoby, które amatorsko hodują wrzosy stosowali metodę rozmnażania wrzosów przez odkłady poziome. Polega ona na ukorzenianiu pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej. Dzięki tej metodzie można uzyskać do kilkunastu sadzonek z rośliny. Ten sposób rozmnażania wrzosów wymaga niedużego doświadczenia, a także nakładu pracy, a pielęgnacja odkładów opiera się głównie na regularnym podlewaniu.

Dodatkowo odkłady wrzosów można przygotować na kilka sposobów. Pierwszy sposób dotyczy odkładów poziomych i polega on na położenie pędu w płytkim dołku. Następnie na umocowaniu go odpowiednio wygiętymi kawałkami drutu — zazwyczaj na kształt litery U. Natomiast, gdy wybiją z niego pędy podsypuje się je ziemią. W ten zatem sposób jesienią uzyska się nowe i ukorzenione rośliny.

Modyfikacją tej metody są odkłady łukowe, które polegają z kolei na przygięciu pędu do podłoża i zasypaniu dolnego wygięcia łuku ziemią. Jednocześnie pozostawia się zakończenie pędu wolne i ustawione pionowo. W następstwie tego w ciągu roku na zasypanej części pędu pojawią się korzenie. Po czym jesienią nowe, ukorzenione pędy odcina się od rośliny matecznej, wykopuje się je i sadzi na miejsce stałe. Odpowiednim terminem na przygotowanie odkładów wrzosów są miesiące letnie.

wrzosy6 jak dbać o wrzosy

Rozmnażanie wrzosów poprzez kopczykowanie

Kolejnym sposobem jest rozmnażanie wrzosów poprzez kopczykowanie, inaczej odkłady pionowe. Metoda ta jest mniej absorbująca, ale również rzadziej stosowana. Przygotowanie do rozmnażania polega na tym, że pędy krzewinki ścina się wczesną wiosną ok. 8 cm nad ziemią. Następnie młode pędy, które osiągnęły już 15-20 cm obsypuje się u podstawy ziemią. Po czym, gdy pędy rosną, nadal podsypuje się wokół nich ziemię, tworząc wokół krzewinki kopczyk.

Pielęgnacja rozmnażanych wrzosów tą metodą polega głównie na utrzymywaniu stałej wilgotności podłoża przez cały okres wegetacji. Dość szybko, bo już po kilku tygodniach nowe rośliny zaczynają się korzenić, lecz dopiero wiosną następnego roku można rozgarnąć kopczyk. Następnie trzeba ostrym narzędziem ściąć ukorzenione sadzonki wrzosów i posadzić je na miejsce docelowe.

Jak dbać o wrzosy? Rozmnażanie wrzosów przez podział

Jest to najprostsza metoda rozmnażania. Aby zatem rozmnożyć wrzosy przez podział,  wystarczy wykopać roślinę i podzielić ostrym narzędziem. Oglądamy korzenie rośliny i ich części o dobrze rozwiniętych korzeniach można sadzić wprost na miejsce stałe. W tym przypadku krzewinki sadzi się na takiej samej głębokości, na jakiej rosły. Tymczasem części małe i słabiej ukorzenione najlepiej przez pierwszy rok uprawiać na rozsadniku, aby się rozrosły. W tym przypadku właściwym terminem na dzielenie wrzosów jest późna jesień lub wczesna wiosna.

Rozmnażanie wrzosów z nasion

Rozmnażanie z nasion wrzosów, czyli wysiew, jest dość kłopotliwy i w zasadzie nie powinni robić tego amatorzy. Ponadto nie wszystkie wrzosy zawiązują nasiona. Natomiast, jeśli już to się uda, mogą nie przekazać cech rośliny matecznej. Szczególnie chodzi tutaj o nasiona z hodowlanych odmian ozdobnych. Z nasion można z powodzeniem rozmnażać czysty gatunkowo wrzos pospolity. Nasiona wrzosów wysiewa się w podłoże będącym mieszanką torfu wysokiego i gruboziarnistego piasku, które miesza się w stosunku 3:1. Wschody pojawiają się wtedy w okresie 1-2 miesięcy w temperaturze 20°C. Zaleca się, aby pierwszą zimę rośliny postawić pod osłonami. Na stanowiska stałe z kolei wysadza się  je dopiero wiosną kolejnego roku.

Wrzosy w kwiaciarni Dzika Orchidea Łódź

Reasumując można stwierdzić, iż hodowla wrzosów i wrzośców w ogrodzie, czy na balkonie dla amatorów nie jest jednak taka łatwa. Ważne jest zatem, aby osoby te zapoznały się z podstawowymi informacjami na temat poszczególnych etapów uprawy i pielęgnacji tych krzewinek. Pomoże to im w uzyskaniu ostatecznego efektu tj. pięknego wyglądu ich wymarzonego wrzosowiska. Zapewne dla amatorów cenna będzie także wiedza specjalistów z kwiaciarni, w której zakupią np. sadzonki tych roślin, czy całe ich skrzynki z młodymi okazami wrzosów, nawozy itp. W kwiaciarni Dzika Orchidea na pewno będzie to możliwe. Z chęcią podpowiemy jak dbać o wrzosy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *