Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

szafirek armeński hiacynt winogronowy

Szafirek armeński

Kiedy za oknem dominują spadające liście, większość z nas marzy już o ukwieconym wiosennym ogrodzie. Tymczasem na świeże przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. W okolicach marca i kwietnia zaczną się już pojawiać takie okazy jak , , a nawet niezwykły szafirek armeński. Co warto wiedzieć o tej wyjątkowej roślinie? W jaki sposób ją pielęgnować i dbać o nią, aby pięknie rozkwitła?

Szafirki – jeden z symboli wiosny

Charakterystyczne fioletowo-niebieskie drobne kuleczki to jeden z najważniejszych kwiatów zwiastujących nadejście wiosny. Występuje w kilku odmianach kolorystycznych, między innymi niebieskiej, fioletowej oraz białej.

W jakich miesiącach kwitną ? Najczęściej kwitnie on w okresie od końca kwietnia, nawet do czerwca. Dzięki temu możemy cieszyć się jego pięknem przez dłuższy czas. Warto przy tym wiedzieć, że jest to roślina cebulowa, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Gotową sadzonkę można zostawić we wnętrzu, gdzie z pewnością będzie piękną ozdobą. Będzie się jednak doskonale prezentować również na tarasie czy na balkonie. Jej żywe kolory z pewnością rozwieją pozimową szarość.

Szafirek armeński to piękna roślina, którą warto zaprosić do swojego domu. Jest jedną z pierwszych oznak wiosny. Dodatkowo nie posiada specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Warto poznać jednak podstawowe zasady, aby zapewnić jej zdrowy i okazały wzrost.

szafirek armeński hiacynt winogronowy

Jakie potrzeby mają ?

Bardzo ważną cechą tej rośliny jest to, że może ona bez uszczerbku przetrwać nawet kapryśne, wiosenne warunki. Jest mrozoodporna, dzięki czemu dobrze sprawdzi się również na ogrodowej rabacie. Cebulki można wysadzić do gruntu już jesienią, aby wzeszły w kolejnym sezonie. Co więcej, nie mają one przesadnie dużych wymagań, jeśli chodzi o warunki.

Szafirki uprawiane w gruncie potrzebują w pierwszej kolejności słonecznego stanowiska. Jeśli nie mamy takiej przestrzeni, roślinie wystarczy delikatny półcień. Gleba powinna być w tym miejscu żyzna, najlepiej próchnicza lub piaszczysto-gliniasta. Kiedy już na łodygach pojawią się , należy zawczasu usunąć gniazda nasienne, ponieważ mogą one osłabić roślinę i sprawić, że w kolejnym roku szafirki nie będą już tak okazałe.

Warto ponadto wiedzieć, że ten piękny gatunek dość łatwo rozmnożyć, aby w następnych sezonach rosło go na rabacie coraz więcej. Szafirki można wysadzać z nasion, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub w szkółkach roślinnych. Podobnie z cebulkami, które wysadzone do gruntu jesienią, dadzą na wiosnę okazałe plony. W ich przypadku należy umieścić je w glebie na głębokości od około pięciu do dziesięciu centymetrów. Najlepszym do tego okresem będzie przełom września i października. Co więcej, dobrze jest pamiętać, żeby zmienić stanowisko dla tej rośliny co dwa – trzy lata. Po tym czasie powinniśmy cebulki wykopać, podzielić, a następnie wybrać dla nich inne miejsce.

Jeśli nasze szafirki zimują we wnętrzu, dobrze jest w tym okresie przyciąć łodygę na wysokości cebulki, a następnie umieścić donicę w ciemnym i w miarę chłodnym miejscu. Wówczas ma ona szansę na wypuszczenie kwiatów w kolejnym sezonie. Ponadto cebulkę można także wykorzystać do różnych domowych aranżacji florystycznych.

szafirek armeński hiacynt winogronowy

Szafirek armeński – aranżacje z użyciem szafirków w Twoim ogrodzie

Gatunek ten to pełne uroku rozwiązanie, które może być doskonałą ozdobą każdej przestrzeni zielonej. Jeśli zdecydujemy się na zatrzymanie szafirków w domu, wówczas można z ich udziałem wykonać piękną kompozycję w eleganckim naczyniu. Całość można uzupełnić dekoracjami na piku lub motywami wielkanocnymi, jako że to na ten okres zwykle przypada kwitnienie szafirków. Co więcej, można je także zestawić z innymi kwiatami cebulowymi, na przykład tulipanami albo narcyzami. Wybierając różne naczynia, na przykład szklane lub ceramiczne, za każdym razem uzyskamy inny efekt stylistyczny. Będzie to piękna ozdoba wnętrza wczesną wiosną albo w okresie Wielkanocy.

Jeśli chodzi o wykorzystanie szafirków jako dekoracji zewnętrznej, na przykład na tarasie czy bezpośrednio na rabacie, tu możliwości mamy jeszcze więcej. Jako roślina odporna na mróz i mało sprzyjające warunki pogodowe może ona znaleźć swoje miejsce na balkonie. Wystarczy umieścić ją w estetycznej donicy i cieszyć się pięknem kwiatów przez wiele tygodni. Na tym jednak nie kończy się lista pomysłów na wykorzystanie tego gatunku. Szafirki doskonale prezentują się również w towarzystwie innych wiosennych kwiatów. Można je więc posadzić na grządce albo na trawniku, obok tulipanów czy żonkili. Ciekawym rozwiązaniem może być ponadto umieszczenie ich w skalnym ogrodzie albo jako obwódka kolorowej rabaty. Sprawdzi się także jako uzupełnienie aranżacji z krzewami ozdobnymi. W każdej z tych kompozycji będzie wyglądać olśniewająco. Co więcej, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, szafirki można zastosować również w bukiecie z kwiatów ciętych. Ich głęboki kolor z pewnością doda takiej kompozycji wyrazistości.

Szafirek armeński – jeden kwiat, różne możliwości

Gatunek ten znają chyba wszyscy. Ma on niezwykłe walory dekoracyjne, przez co jest chętnie wykorzystywany w różnego rodzaju aranżacjach florystycznych. Co więcej, to jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, dlatego symbolizują budzącą się do życia przyrodę. W naszej kwiaciarni znajdziecie te i inne sezonowe rośliny. Warto nas odwiedzić o różnych porach roku, aby z naszą pomocą dopasować nasz dom do panujących wokół okoliczności. Chętnie podpowiemy, jakie rozwiązanie będzie dla Was najlepsze. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonej, wysokiej jakości kwiatów oraz z wyjątkowych materiałów dekoracyjnych.