Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

begonii

Jak wygląda pielęgnacja i uprawa begonii?

Begonia to jedna z najpopularniejszych roślin w polskich domach i ogrodach. Spotkać ją możemy zarówno we wnętrzach, w wersji doniczkowej, jak również na zewnątrz, w przestrzeni zielonej. Jest to roślina o ogromnym uroku, dlatego bardzo chętnie zapraszamy ją do swoich domów, mieszkań i na tarasy. Co więcej, gatunek ten jest dość prosty w uprawie. Nie wymaga też specjalistycznej pielęgnacji i skomplikowanych zabiegów. Co jeszcze warto wiedzieć, na czym polega uprawa begonii? W jaki sposób o nią dbać, aby pięknie rosła i ozdabiała naszą przestrzeń?

Różne oblicza popularnej begonii, czyli jak wygląda uprawa begonii w praktyce?

Pod tą nazwą kryje się ponad tysiąc najróżniejszych odmian, zarówno tych o pięknych i okazałych kwiatach, jak i wariantów z ozdobnymi liśćmi. Część z nich kwitnie wiosną, inne późną jesienią. Każdą z nich charakteryzuje jednak jedyny w swoim rodzaju wygląd. Warto o begonii wiedzieć także, że nie jest szczególnie wybredna i łatwo przystosowuje się do panujących wokół niej warunków. Poleca się ją nawet początkującym ogrodnikom, ponieważ nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych. Co więcej, z uwagi na swój urok jest także doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

W naszej warunkach klimatycznych begonia rośnie przede wszystkim w doniczkach i przeznaczona jest do wnętrz. Istnieją jednak również odmiany, które poradzą sobie w naszych ogrodach. Najpopularniejszym rozróżnieniem pomiędzy poszczególnymi wariantami jest podział na rośliny kwitnące i te o ozdobnych liściach. Wśród tych drugich na uwagę zasługują między innymi begonia Bowera czy begonia królewska oraz muszlolistna. Z kolei rośliny kwitnące to begonia zimowa, koralowa lub bulwiasta. Choć poszczególne warianty różnią się między sobą wyglądem i ogólną specyfiką, możemy wyróżnić podstawowe i uniwersalne zasady, które warto zastosować podczas uprawy begonii.

begonii

Jak pielęgnować begonię?

Podstawową sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas uprawy begonii, jest zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. Bardzo ważne jest to, aby miała ona żyzną i dobrze przepuszczalną glebę. Przy przesadzaniu należy zadbać również o właściwy drenaż. W tym celu możemy wymieszać ziemię z odrobiną torfu lub drobnego żwiru. Na dno doniczki można wsypać niewielkie kamyczki, dzięki którym nadmiar wody łatwiej wypłynie z naczynia. Co więcej, w ten sposób zadbamy także o dobrą kondycję bryły korzeniowej. Nadmiar wody może jej bowiem zaszkodzić. Musimy jednocześnie pamiętać o systematycznym, ale oszczędnym nawodnieniu. Zaleca się, aby kolejną porcję uzupełnić dopiero wtedy, kiedy podłoże lekko przeschnie.

W sezonie wiosenno-letnim begonia pielęgnacja potrzebuje dodatkowe wsparcie w postaci nawozu. W tym celu najlepiej użyć specjalistycznego preparatu przeznaczonego dla tych roślin. Można stosować go co dwa lub trzy tygodnie. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby dopasować konkretny preparat dla odmian kwitnących i dla tych o ozdobnych liściach. Dla kwiatów lepiej sprawdzi się środek z większą zawartością fosforu. Z kolei dla liści optymalny będzie wariant bogaty w azot i potas.

W naszej strefie klimatycznej większość odmian uprawia się we wnętrzach. Warianty, które poradzą sobie w ogrodzie to przede wszystkim rośliny kwitnące przez cały sezon. Można z ich pomocą wykreować naturalny kwiatowy dywan. Aby zdrowo i pięknie rosły, należy zapewnić im słoneczne stanowisko. Dobra wiadomość jest jednak taka, że, choć potrzebują dużą dawkę światła, dobrze poradzą sobie nawet z okresową suszą.

Uprawa begonii w warunkach domowych

Kiedy mamy już przygotowaną doniczkę dla begonii, możemy umieścić ją w wybranym miejscu w domu. Najlepiej wybrać dla niej stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Istotne jest także zapewnienie jej umiarkowanej temperatury. Zbyt wysoka może prowadzić do przesuszenia rośliny i utraty jej gibkości. Podlewać należy begonię systematycznie. Należy jednak uważać, aby nie zalać korzeni. Co więcej, dobrze jest wiedzieć, że begonia może stać niemal w każdym pomieszczeniu poza kuchnią. Nie służy jej bowiem unosząca się w niej zwykłe para. Dodatkowo powinniśmy zadbać, aby nasza roślina miała stały dostęp światła. Oznacza to, że zimą, gdy w naturze jest go zdecydowanie mniej, najlepiej przestawić ją na przykład bliżej okna.

 

Warto wiedzieć, że begonię dość łatwo rozmnożyć. Wystarczy wybrać z naszej sadzonki największe i najbardziej okazałe liście i przyciąć je u nasady. Następnie należy włożyć je do doniczki z żyzną ziemią. Pojemnik należy umieścić w ciepłym i jasnym miejscu, w którym po kilku tygodniach powinny puścić one korzenie. Wówczas powinniśmy przesadzić nową sadzonkę do większej doniczki.

Pielęgnacja begonii w ogrodzie

Jeśli chodzi o uprawę begonii w ogrodzie, tu również mamy pewien wybór odmian, choć mniejszy niż w przypadku wersji domowych. Te najodporniejsze należy posadzić na słonecznym stanowisku, gdzie stworzą wyjątkową kompozycję. Dobrze poradzą sobie nawet w pełnym słońcu, jako że jest to roślina, która szczególnie lubi światło. Warto przy tym zadbać o to, aby podłoże dla begonii było żyzne, o lekko kwaśnym odczynie. Na zewnątrz należy je również dodatkowo nawozić dla lepszego efektu estetycznego. Nie możemy także zapominać o systematycznym, choć umiarkowanym podlewaniu. Warto wiedzieć, że odmiany zewnętrzne dobrze znoszą okresy suszy. Nie radzą sobie jednak w bardzo niskiej temperaturze. Kiedy więc lato się kończy, musimy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć roślinę przed mrozem albo, jeśli rośnie ona w pojemniku, przenieść ją do wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *