Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Kompozycje kwiatowe, 5 niezbędnych zasad

Kompozycje kwiatowe, 5 niezbędnych zasad

Korzystanie z dobrodziejstw natury wydaje się proste. Zbiór truskawek z własnego ogródka czy wykonanie bukietu z kwiatów dostępnych wokół nas to raczej mało skomplikowane czynności. Warto jednak wiedzieć, że każde rzemiosło rządzi się swoimi prawami, a co za tym idzie, ma swoją odrębną specyfikę i zasady. W podobny sposób powinniśmy wykonywać kompozycje . Jeśli chcemy, aby ładnie się prezentowały, a jednocześnie były trwałe i harmonijne, musimy wykonać je w określony sposób. Jak powinny więc wyglądać bukiety idealne?

Kompozycje florystyczne — sztuka układania kwiatów

Choć komponowanie kwiatów na własny użytek nie jest szczególnie trudne i mamy w tej materii sporą dowolność, w profesjonalnej florystyce obowiązują określone zasady. Należy ich przestrzegać, aby gotowa aranżacja była estetyczna, a także, aby dobrze spełniła swoją rolę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kompozycji na ślub czy na prezent. Co więcej, ogólnie przyjęta praktyka pozwala tworzyć piękne, ale jednocześnie trwałe bukiety, wiązanki czy inne florystyczne cuda.

Jeśli chcemy tworzyć profesjonalne bukiety, musimy na początek dowiedzieć się więcej na temat kwiatów i roślin, z których wykonuje się różnego rodzaju aranżacje. Bardzo przydatna okaże się również wiedza na temat kompozycji oraz podstawowych informacji z zakresu estetyki. Praca florysty opiera się bowiem na wykorzystaniu materiału roślinnego. Z tej praktyki powinny skorzystać przede wszystkim te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem kwiatowych kompozycji. Bardziej doświadczeni mogą puścić wodze fantazji i pobawić się konwencjami. W każdym przypadku należy jednak znać podstawy, aby móc wykorzystać je na co dzień.

Kompozycje kwiatowe, 5 niezbędnych zasad1

Podstawowe zasady tworzenia florystycznych aranżacji

Podstawową zasadą w tej dziedzinie jest konieczność uświadomienia sobie, że są różne. Każda roślina ma swoją odrębną specyfikę – wielkość, formę, kolorystykę, itd. W następnej kolejności musimy uwzględnić sposób komponowania poszczególnych elementów, które będą miały wpływ na wygląd całości. W klasycznej florystyce wyróżnia się trzy stopnie wartości kwiatów oraz materiału roślinnego.

W pierwszej grupie znajdują się o dużym znaczeniu. Zwykle są one bardzo okazałe w formie, o dużych kielichach czy długiej łodydze. Do tej kategorii należą również rośliny o egzotycznym pochodzeniu, na przykład strelicja, anturia lub . Jeśli wykorzystuje się je do kompozycji w naczyniu, dla lepszego efektu wizualnego wybiera się eleganckie rozwiązania, na przykład porcelanę czy kryształy.

W drugiej kategorii wartości znajdują się kwiaty i rośliny o średnim znaczeniu. Są one zwykle strojne i stylowe, ale pozbawione nadmiernego przepychu. W tej rodzinie wyróżnia się między innymi , , czy . Naczynia do kompozycji nie są tak drogocenne jak w pierwszej kategorii, ale nadal bardzo eleganckie. Stosuje się tu miedź, terakotę i szkło.

W trzeciej grupie znajdują się z kolei rośliny mniejsze i znacznie mniej okazałe. W przypadku tego stopnia wartości są to na przykład czy aksamitki. Naczynia również są dużo skromniejsze. Więcej jest tu prostych form i naturalnych materiałów.

Kompozycje powstają na bazie tych trzech klas

Wiedza na temat trzech klas wartości potrzebna jest florystom jako baza dla ich pracy. Przyjęło się, że stanowi ona podstawę dla tworzenia różnych kompozycji kwiatowych i roślinnych. W zależności od oczekiwanego wyglądu oraz przeznaczenia danej aranżacji dobiera się konkretne gatunki z jednej z kategorii lub po kilka elementów z każdej z nich. Warto przy tym pamiętać, że w pewnym stopniu jest to odzwierciedlenie natury i tego, jak komponujemy nasze ogrody. Na czym to dokładnie polega?

Kompozycje kwiatowe, 5 niezbędnych zasad2

Trzy klasy wartości a kompozycje kwiatowe w naturze

Natura, choć niczym nieskrępowana, jest harmonijna i dąży do doskonałości. Wiele jej rozwiązań przenosimy przecież do naszego życia i wykorzystujemy w różnych jego aspektach. Ma to ogromne znaczenie również we florystyce, ponieważ kompozycje wykonane ręką człowieka stanowią często odwzorowanie naturalnych rozwiązań.

Zastosowanie trzech klas wartości materiału roślinnego będzie znacznie prostsze, jeśli uświadomimy sobie, w jaki sposób działają takie kompozycje. Wystarczy wyobrazić sobie rabatę w ogrodzie. Często jest ona zróżnicowana pod względem wysokości roślin, a także ich formy. W takim miejscu znajdziemy więc górujące nad innymi drzewa lub krzewy, a niżej różne rodzaje kwiatów. Wysokie formy to na ogół najwyższa klasa wartości. Druga grupa to kwiaty ozdobne, na przykład byliny. Trzecią z kolei stanowią trawy i rośliny o drobnych liściach. Jest to więc swego rodzaju “wypełnienie” grządki czy rabaty.

Złote zasady i kompozycje kwiatowe we florystyce

Zasadę tę bardzo często stosują również floryści. Tworząc stylowy bukiet, wybierają najpierw głównego bohatera, następnie role drugoplanowe, a na końcu elementy uzupełniające. Oczywiście wszystkie składniki są bardzo ważne i muszą tworzyć spójną i estetyczną całość. Warto jednak stosować ten podział dla uzyskania ładnego efektu. Co więcej, dobrze jest także pamiętać o środkach plastycznych takich jak punkt, linia, barwa, światłocień oraz płaszczyzna i struktura. Dzięki tym elementom gotowa aranżacja florystyczna będzie się wyróżniać i cieszyć nasze oczy swoim pięknem i naturalnym urokiem.