Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

konwalia

Konwalia – delikatny kwiat o pięknym zapachu

Konwalia majowa jest rośliną, która zwraca uwagę delikatnymi kwiatami. Warto dowiedzieć się, jakie warunki zapewnić roślinie, aby najlepiej rosła i kwitła.

Co warto wiedzieć na temat konwalii majowej?

Po pierwsze konwalia należy do rodziny liliowatych. Jest to roślina, która rośnie dziko w Polsce. Jest także często sadzona w ogrodach. Gdy konwalia kwitnie, oznacza to, że wiosna jest już w pełni.

Jak prezentuje się konwalia majowa?

Konwalia majowa to roślina długowieczna. Cechą charakterystyczną jest obecność długich kłączy, które rosną płytko pod powierzchnią ziemi. Na kłączach tworzą się pąki. Z nich w pierwszym roku wyrasta jeden lub dwa liście. W drugim od 2 do 3 liści. Z kolei wiosną trzeciego roku pojawia się pęd kwiatostanowy, którego wysokość osiąga poziom 15-25 cm. Dziko rosnąca konwalia majowa daje od 6 do 9 kwiatów. Formy ogrodowe mają od 11 do 18 kwiatów.

Cechą wyróżniającą jest obecność kwiatów, które zebrane są w jednorodne grona. Zwisają one z zielonych, z lekko przewieszających w górnej części łodyżek. Są one niezwykle piękne i mają bardzo wiele uroku. Gdy przekwitną, pojawiają się owoce. Później dają czerwone jagody. Konwalia majowa w ogrodzie po jakimś czasie rozrasta się i zajmuje coraz większą powierzchnię.

Uprawa konwalii majowej, czyli co warto o tym wiedzieć?

Konwalia majowa nie stwarza większych problemów, jeśli chodzi o uprawę. Dary Matki Natury, które znajdują się w odpowiednim miejscu, nie wymagają pielęgnacji, aby każdego roku kwitnienie było obfite. Dlatego w ogrodzie mogą one poczuć się tak dobrze, że staną się dla użytkownika uciążliwe. Cechą jest to, że mają długie, podziemne, mięsiste kłącza, które bardzo mocno się rozrastają. W efekcie inne rośliny stają się słabsze. Osoby, które pozwolą na rozrastanie się konwalii już po 3-4 latach mogą mieć duże trudności związane z pozbyciem się daru Matki Natury z . Często dzieje się tak, że wyrastają one między płytami chodnikowymi. Znajdują się też w szczelinach murków. Uprawa w dużych donicach lub na konkretnym terenie odgrodzonym od reszty specjalną barierą jest wspaniałym sposobem, aby ograniczyć ich ekspansywność. Gdy na początku się nad nimi zapanuje, później z pewnością nie będzie z nimi większego kłopotu.

Czy konwalia wymaga specjalnego podłoża? 

Ważną rzeczą jest zadbanie o odpowiedni grunt do konwalii majowej. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że konwalia majowa jest rośliną runa leśnego, która zasiedla dolne partie lasów. Zatem należy ją uprawiać w miejscach osłoniętych. Gleba powinna być też bogata w próchnicę. Co więcej, w glebie musi znajdować się także materia organiczna. Warto zadbać o przepuszczalną i delikatnie wilgotną glebę. Konwalia świetnie poradzi sobie również na glebie słabszej i suchej oraz w miejscach słonecznych. Jednakże wówczas będzie dużo słabiej rosła.konwalia

Jak przeprowadza się rozmnażanie konwalii majowej?

Kolejną rzeczą, którą warto poruszyć, jest rozmnażanie konwalii majowej. Najlepszym sposobem jest podział dorosłych roślin w sezonie wegetacyjnym. Kłącza konwalii mają własne korzonki, a także pączki, które są w stanie uśpienia. Dlatego do rozmnożenia wystarczy, że roślina będzie miała tylko kilka liści oraz kawałek kłącza z kawałkami. Sadzonki można też prosto pozyskać przez siew nasion. Istotne jest to, że młode rośliny konwalii majowej pojawią się po około 3 latach.

Konwalia – najciekawsze odmiany 

Wyróżnia się wiele ciekawych odmian konwalii majowej. Różnią się one kolorem kwiatów i liści. Wymienia się między innymi takie odmiany jak: Rosea, Variegata, Hardwick Hall, Flore Pleno, Fortin’s Giant, Albostriata i Prolificans.

Jakie jest zastosowanie konwalii majowej w ogrodzie?

Ogrodnicy wykorzystują konwalię majową na wiele sposobów. Może być ona posadzona w donicy i być wiosenną ozdobą balkonu lub tarasu. Z kolei konwalia majowa posadzona w ogrodzie przyczyni się do tego, że rabaty przybiorą naprawdę atrakcyjną formę. Roślina nadaje się też świetnie do uatrakcyjnienia wolnej przestrzeni pod drzewami.

Konwalia majowa posadzona na odpowiednim stanowisku po kilku latach utworzy piękny dywan kwiatów, obok którego z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie. Prezentowana roślina świetnie nadaje się jako towarzystwo dla paproci.

Czy konwalia majowa jest trującą rośliną?

Konwalia majowa jest uroczą rośliną, która jest także trująca. Jest ona stosowana w farmaceutyce, czy też ziołolecznictwie, jednak lepiej nie przyrządzać z niej preparatów bez wiedzy i doświadczenia. Takie zadanie należy do specjalistów. Należy uważać z uprawą konwalii majowej, gdy w ogrodzie są dzieci. Mogą one zjeść czerwone owoce rośliny, gdyż jest to bardzo niebezpieczne. Co więcej, pielęgnację konwalii majowej również należy koniecznie wykonywać w rękawiczkach. Wynika to z tego, że sok z tej cudownej rośliny może działać drażniąco na skórę. Należy uważać też na wodę, w której trzymana była konwalia majowa. Konwalia majowa to piękna roślina zdobiąca ogrody, ale także niebezpieczna i trzeba mieć to na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *