Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

kwiaty wielkanocne

Kwiaty wielkanocne – najpopularniejsze kolory i ich symbolika

Święta Wielkanocy od zawsze związane są z wiosną oraz z przyrodą, która nieśmiało budzi się do życia z zimowego snu. To wyjątkowy czas nie tylko dla wiernych z kościoła katolickiego. W tym okresie, oprócz kultywowania tradycji, ozdabiamy swoje domy oraz najbliższe otoczenie wczesnowiosennymi roślinami. Mają one swoją symbolikę oraz znaczenia, które pozwalają nam pełniej przeżyć ten okres roku. Jakie kwiaty wielkanocne warto wykorzystać na Święta? Co oznacza ich kolorystyka? Jakie sensy ze sobą niosą?

Wielkanocne kolory dające nadzieję

Wielkanoc to święto ściśle związane z wiosenną stylistyką oraz kolorami, jakie niesie ten okres w roku. Wszystkie te barwy przywołują na myśl słońce, ciepło i nadzieję. Rodząca się do życia przyroda to zawsze czas nowego początku, pozytywnej energii i chęci do działania. Różne odcienie żółtego, bieli oraz różowego dobrze nas nastrajają i sprawiają, że Wielkanoc to czas pełen radości.

Konotacje świąt Wielkanocy w naturalny sposób wiążą się ze zwycięstwem życia nad śmiercią, nową nadzieją i początkiem. Tak, jak wiosna budzi w nas na nowo chęć do działania, tak samo w czasie tych uroczystości na nowo podejmujemy zawieszone na okres zimy działania oraz plany. W pozytywnym nastawieniu pomagają nam dodatki świąteczne, takie jak oraz dekoracje. Większość dostępnych rozwiązań utrzymana jest w ciepłych i wesołych kolorach, które pozwalają przeżyć pełniej ten świąteczny okres. Dają również dużo dobrych bodźców do mierzenia się z codziennością.

Kwiaty wielkanocne – jakie kolory kwiatów wiążą się z Wielkanocą?

Myśląc o zbliżającej się wiośnie oraz o świętach wielkanocnych, do głowy przychodzą nam pierwsze po zimie , a także zieleń, która dopiero budzi się ze snu po długiej i szarej zimie. Wesołe pastele – żółty, różowy i niebieski – to najpopularniejsze i najchętniej wybierane wiosenne barwy. Warto się nimi otaczać, ponieważ pozytywnie nastrajają, wprawiają w dobry nastrój i dają energię na resztę roku. Co więcej, zapewniają nam one miłe chwile w czasie Wielkanocy, w przyjemnym dla oka otoczeniu.

W czasie świąt Wielkanocy, gdy nadejście wiosny staje się faktem, z radością otaczamy się pięknymi dekoracjami oraz kwiatami. Ich moc jest niezaprzeczalna i co roku o tej samej porze cieszymy się ich urokiem oraz niezwykłą aurą, którą roztaczają wokół. Jakie możliwości mamy do wyboru i jakie kwiaty wielkanocne najlepiej postawić w swoim domu?

Kwiaty na Wielkanoc – feeria pastelowych barw

Warto mieć świadomość, że tradycyjne rośliny wielkanocne związane są z zupełnie innym rejonem świata. Jerozolima, miejsce wydarzeń, które wspominamy na Wielkanoc, znajduje się w cieplejszej części globu, gdzie rośnie odmienna od naszej roślinność. Choć tak różne, z biegiem lat jednak dopasowaliśmy polskie tradycje wielkanocne do dawnych zwyczajów kultywowanych w społeczności katolików na przestrzeni wieków. Obecnie różne gatunki kwiatów mieszają się ze sobą, tworząc nowe kompozycje i połączenia dekoracyjne.

Rośliny wielkanocne dawniej i dziś

W tradycji świąt wielkanocnych znajdziemy wiele odniesień do roślinności oraz różnych gatunków kwiatów. Zajmują one ważne miejsce w historii związanej z życiem oraz ze śmiercią Jezusa.

Męczennica, inaczej znana jako passiflora, to roślina uznawana za jeden z symboli Męki Pańskiej. Jej wąsy czepne skojarzyły się misjonarzom z XVIII wieku z biczami, którymi chłostano Jezusa przed powieszeniem na krzyżu. Poszczególne elementy budowy tego kwiatu mają nawiązywać do kaźni Chrystusa, która odbyła się przed ukrzyżowaniem. W polskiej kulturze z kolei, za znak cierpienia Jezusa uważa się sasanki – roślinę o cienkich i drobnych pręcikach, które swoim wyglądem przypominają bicze lub baty. Również ich fioletowa kolorystyka nawiązuje do stylistyki szat liturgicznych noszonych przez księży w tym okresie w kościele katolickim. Sasanki określa się czasem również kwiatami wielkanocnymi. Z uwagi na okres kwitnienia są one jednymi z ważniejszych wczesnowiosennych kwiatów.

kwiaty wielkanocne

Ważne rośliny świąt Wielkanocy to także, między innymi, rokitnik, tarnina, jak również oliwnik. Stanowią one nie tylko istotne elementy historii o Męce Chrystusa, ale jednocześnie używa się ich jako oprawę uroczystości wielkanocnych. W Polsce, z uwagi na odmienne warunki klimatyczne, z uroczystościami wiążą się inne kwiaty, na przykład czy .

Polskie kwiaty wielkanocne – ważny symbol Świąt

Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Z tego powodu bardzo wiele roślin hodowanych na co dzień w cieplejszych rejonach, nie jest w stanie utrzymać się w naszych, raczej surowych, warunkach. Na szczęście jednak u nas wczesną wiosną, na łąkach i w ogrodach robi się bardzo kolorowo.

W naszym klimacie wczesną wiosną dominują pozytywnie nastrajające odcienie żółtego, różu oraz fiolety. Eleganckie , pastelowe o intensywnym zapachu, a także wielokolorowe stanowią doskonałe tło dla świąt Wielkanocy. Barwy te oddają ducha Świąt, pięknie się prezentują i otwierają drogę nowemu. W Polsce są one szczególnie popularne nie tylko dzięki ogromnemu urokowi, ale także ze sprawą ich pozytywnego oddziaływania na otoczenie.

Nasza kwiaciarnia oferuje Państwu szeroki wybór kwiatów na Wielkanoc. Dostępne są zarówno tradycyjne żonkile jak i , ale oprócz tego także bardziej egzotyczne gatunki, które będą świetną dekoracją domu i na Święta.