Lilie to zdecydowanie jedne z najbardziej eleganckich i bardzo stylowych kwiatów, jakie możemy spotkać w polskich ogrodach. Towarzyszą nam one nie tylko podczas różnych ważnych wydarzeń, ale także jako piękna dekoracja naszego najbliższego otoczenia. Co więcej, warto wiedzieć o nich również i to, że występują one w bardzo wielu odmianach. Dzięki temu możemy dopasować ich kolorystykę i formę do własnych potrzeb. Jedną z opcji, która cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością, jest lilia orientalna. Co należy o nich wiedzieć, aby móc uprawiać je we własnej przestrzeni?
Spis treści:
Lilie – eleganckie i dostojne
Choć nie każdy lubi te kwiaty, z pewnością nie można odmówić im klasy. Są to bowiem jedne z najbardziej charakterystycznych i klasycznych gatunków stosowanych we współczesnej florystyce. Roślina ta nikogo nie pozostawia obojętnym. Wszystko przez jej wyjątkowy zapach. Uwagę przyciągają jednocześnie jej okazałe kwiatostany, które wyróżnią się w każdym ogrodzie. Dodatkowym atutem jest fakt, że występują one w wielu wariantach barwnych oraz w odmiennych stylistykach. Dzięki temu zyskują one wiele nowych zastosowań, nie tylko jako naturalna oprawa różnego rodzaju uroczystości, ale również doskonały sposób na udekorowanie przestrzeni. Należy jednak przy tym pamiętać, że lilie są dość trudne w uprawie, dlatego przed podjęciem decyzji o posadzeniu ich w swoim ogrodzie, dobrze jest dokładnie poznać ich potrzeby i charakterystykę. W efekcie naszych starań uzyskamy wówczas obfite plony.
Uprawa lilii we własnym ogrodzie – co należy wiedzieć na początek?
Przed zaproszeniem tych pięknych kwiatów do swojej przestrzeni, warto dowiedzieć się więcej na ich temat. Dopasowanie odpowiedniej pielęgnacji i sposobu postępowania gwarantuje nam bowiem okazałe kwitnienie w sezonie.
Lilie to rośliny cebulowe, znane i cenione od wieków. Stosuje się je nie tylko ze względu na ich walory dekoracyjne, ale także z uwagi na liczne właściwości pielęgnacyjne. Wykorzystuje się je więc w branży kosmetycznej, między innymi do wyrobu perfum. Gatunek ten pochodzi z Azji, gdzie uprawiano go przede wszystkim w Japonii i w Chinach. Obecnie rośnie także w Europie, ale głównie w rejonach północnych. Wynika to ze specyficznych potrzeb tej rośliny. Aby osiągnąć lepsze efekty, należy bowiem przechłodzić cebulki. Obecnie uprawiane odmiany to warianty, które, przy odpowiedniej pielęgnacji, całkiem nieźle radzą sobie w naszym klimacie. Co jednak musimy wiedzieć na ich temat, aby zapewnić sobie wyjątkowe lilie orientalne na swoich rabatach?
W kategorii lilii orientalnych znajdziemy prawdziwą feerię barw. Pojawiają się tu między innymi warianty białe, różowe, czerwone, a nawet żółte czy pomarańczowe. Występują także miksy różnokolorowe albo lilie nakrapiane. Co więcej, poszczególne opcje kwitną w różnych okresach (większość z nich między czerwcem a wrześniem), ale także formą i kształtem. Kielichy kwiatów będą inne w zależności od danej odmiany. Warto przy tym wiedzieć, że kwiaty te można uprawiać nie tylko na rabatach, ale również w pojemnikach czy w szklarniach. Od czego zacząć przygodę z hodowlą własnych lilii?
Lilia orientalna – codzienna pielęgnacja
Lilie orientalne to w rzeczywistości bardzo obszerna grupa odmian, które charakteryzują się swoim egzotycznym pochodzeniem. Większość z nich przywędrowała bowiem z terenów Japonii. Uogólniając, w kategorii tej znajdziemy warianty, które najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych. Nie zaleca się sadzenia cebul w miejscach, gdzie słońce intensywnie operuje. Nie lubią one także obszarów zbyt ciemnych. Co więcej, dobrze umieścić je w glebie żyznej i lekko kwaśnej. Warto przy tym wiedzieć, że odmiany orientalne źle znoszą zimne okresy, dlatego specjaliści doradzają, aby na czas jesienno-zimowy wykopać je z ziemi i przetrzymać je do sezonu wiosenno-letniego. Temperatury są wówczas bardziej sprzyjające prawidłowemu wzrostowi. Należy mieć jednak na uwadze, że odmiany te radzą sobie lepiej podczas ciepłych i niezbyt wilgotnych miesięcy. Zbyt duża ilość opadów może zaburzyć ich kwitnienie i wpłynąć na jakość plonów.
Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki, można dodatkowo dodać do gleby niewielką ilość żwiru lub piasku. Dzięki temu podłoże będzie miało lepszą przepuszczalność. Co więcej, dzięki takiemu zabiegowi nadmiar wilgoci nie będzie osadzać się w ziemi. W procesie uprawy lilii bardzo istotne jest ponadto zadbanie o selekcję cebulek. Przed umieszczeniem ich w gruncie należy dokładnie sprawdzić, czy nie są one chore lub uszkodzone. Proces ten zaleca się przeprowadzać co roku, przed sadzeniem lilii w ziemi. Przy okazji warto upewnić się, czy dana odmiana jest mrozoodporna. Jeśli nie toleruje niskich temperatur, cebulki powinno się wysadzić później (mniej więcej na przełomie kwietnia i maja). Dla wariantów odporniejszych dopuszczalne jest umieszczenie ich w podłożu wczesną jesienią. Wówczas będą miały one czas, aby się wzmocnić i ukorzenić przed zimą.
Lilia orientalna – o czym jeszcze musimy pamiętać?
Kiedy nasze cebulki znalazły się już na wybranym stanowisku, musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale należy unikać przy tym przelania. Dlatego tak ważne jest, aby ziemia była w tym miejscu żyzna i odpowiednio przepuszczalna. Dodatkowo możemy uzupełnić ją nawozem, który wzmocni roślinę. W okresie jesienno-zimowym warto ściółkować w tym miejscu glebę. Będzie to dodatkowa ochrona.
Lilia orientalna w kwiaciarni Dzika Orchidea
Lilie orientalne to doskonały wybór do naszego ogrodu. Przy odpowiedniej dawce pielęgnacji uzyskamy piękne plony, które można wykorzystać zarówno jako ozdobę rabaty, jak i jako element różnego rodzaju kompozycji, na przykład sezonowych bukietów. Bogactwo odmian i wariantów kolorystycznych sprawi, że każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie. Po więcej inspiracji zapraszamy do naszej kwiaciarni. Oferujemy nie tylko piękne kwiaty, ale także fachową poradę w zakresie uprawy i pielęgnacji różnego rodzaju roślin.