Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

lilie

Lilie – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Mało kto nie zna ich zapachu – odurzającego i zapadającego w pamięć aromatu lata! Lilie, bo o nich mowa, mają swoich wiernych fanów, ale i zagorzałych przeciwników. Nikt nie przechodzi jednak obok nich obojętnie. Są jednym z głównych symboli pełnego i dojrzałego lata. Co warto o nich wiedzieć? Jak o nie dbać, by zdrowo rosły i pięknie się prezentowały?

Lilia – magiczny kwiat!

Nie da się zaprzeczyć, że to wyjątkowe . Choć nie wszyscy je lubią, nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wszystko w nich jest mocne i wyraziste, począwszy od pokroju i wyglądu rośliny, na jej zapachu kończąc. Królują na rabatach, na których zachwycają swoim niepodważalnym urokiem i elegancją. Występują w różnych odmianach kolorystycznych, dzięki czemu z ich pomocą można stworzyć wyjątkowe florystyczne kompozycje. Mają także liczne walory estetyczne, a także szerokie zastosowanie dekoracyjne.

Są to niemal mityczne, obecne już w ogrodach starożytnej Japonii i Chin. Obecnie goszczą „pod strzechami” rabatek i grządek na całym świecie. W Polsce występuje wiele odmian, które dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych.

Lilia ogrodowa – popularna mieszkanka polskiego ogrodu

W naszym kraju największą popularnością cieszą się ogrodowe. Występują one w bardzo wielu różnych odmianach kolorystycznych. Dobrze komponują się również z innymi gatunkami roślin, także z kwiatami jednorocznymi i bylinami. Można je także posadzić w sąsiedztwie krzewów ogrodowych, z którymi będą doskonale współgrały. Niektórzy sadzą niższe odmiany na skalniakach, gdzie również dobrze się czują i pięknie wyglądają.

lilie

Kiedy sadzić lilie?

Lilie lubią dobrej jakości glebę. Należy więc zadbać o to, aby podłoże było dobrze przepuszczalne, odpowiednio spulchnione i próchnicze. Rośliny te nie tolerują bowiem zbyt wilgotnej ziemi. Dobrze jest upewnić się wcześniej, że w danym miejscu będziemy w stanie zapewnić im właściwe warunki rozwoju.

Cebulki lilii najlepiej sadzić zaraz po zakupie. Im świeższe będą, tym większa gwarancja, że wyrosną okazałe i zdrowe. Podczas wyboru należy także zwrócić uwagę na ich jakość. Dobrze jest kupować je wyłącznie u sprawdzonego i rzetelnego dostawcy. W chwili transakcji powinny być one jędrne i nie przesuszone.

Podczas sadzenia musimy zachować odpowiednią odległość między cebulkami oraz głębokość, na jakiej je umieścimy w ziemi. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić około 15 centymetrów.

Do sklepu ogrodniczego najlepiej wybrać się wczesną wiosną, wtedy wybór cebulek lilii jest największy. Do gruntu należy wsadzać je około połowy kwietnia i na początku maja. Zdarza się czasem, że bardziej odporne odmiany można posadzić wcześniej, jednak to kwiecień jest optymalnym momentem. Część cebulek sadzi się również na jesieni, ale należy wówczas wziąć pod uwagę, że muszą się one zdążyć, ukorzenić przed wystąpieniem pierwszych mrozów. Stanowisko to należy przykryć warstwą torfu lub korą, które dodatkowo ochroni cebule przed zimnem.

Jak pielęgnować lilie?

Uprawa lilii nie jest szczególnie skomplikowana, ale wymaga jednak systematyczności. Roślinę należy regularnie nawozić i podlewać. Ziemia musi być cały czas lekko wilgotna, choć należy unikać przelania, może to bowiem powodować gnicie cebul. Dodatkowo można ściółkować glebę wokół lilii. Do tego celu może posłużyć rozdrobniona kora sosnowa albo torf. Dzięki temu uzyskamy również nawodnienie na odpowiednim poziomie. Taka warstwa pełni ponadto funkcję izolacyjną przed ewentualnymi upałami. Co więcej, może to także zapobiegać pojawianiu się niepożądanych chwastów.

Mało kto wie, że lilie można również hodować w doniczce. Ważne jest jednak to, aby naczynie wykorzystane do sadzenia miało odpowiednie wymiary. Powinno być głębokie i dość szerokie, aby cebule miały zapewnione odpowiednie warunki wzrostowe. Do mieszanki ziemi można dodać odrobinę gliny, która pomoże zapewnić wymagany poziom wilgotności. W okresie kwitnienia trzeba roślinę nawozić i systematycznie podlewać.

Lilie – królewskie kwiaty

Lilie stosunkowo łatwo pielęgnować, a uzyskane efekty mogą przerosnąć nawet najśmielsze oczekiwania. Co więcej, mają one bardzo bogate zastosowanie dekoracyjne. Możemy skomponować z ich udziałem okazałą rabatę. Wyglądają pięknie zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie innych gatunków kwiatów. Dobrze prezentują się również zestawione z krzewami, a nawet z niewielkimi drzewami liściastymi i iglastymi. Można je także z powodzeniem hodować w donicach i skrzynkach, jeśli tylko będą odpowiednio głębokie. Kwiaty te wspaniale sprawdzają się także w roli ciętej. Można stworzyć z nich wyjątkowy bukiet, który ozdobi każde wnętrze, roztaczając wokół niesamowity zapach.

Lilie to także bardzo ważny gatunek dla florystów. Z ich udziałem tworzą oni wyjątkowe kompozycje, szczególnie popularne w bukietach ślubnych. To bardzo okazałe rozwiązanie, które idealnie pasuje do tych wyjątkowych okoliczności. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej usunąć pręciki lilii, które z uwagi na pyłek, bardzo brudzą.

Te wyjątkowe kwiaty stanowią jeden z symboli lata. Wyróżniają je okazałe i mocno pachnące kwiatostany oraz bogata paleta kolorystyczna. Są dosyć proste w uprawie, a przy tym dają niesamowite efekty. Choć ich głównym przeznaczeniem są rabaty, dobrze radzą sobie one w donicach, a także w wazonie w formie ciętej. W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór różnych odmian lilii. Na Państwa życzenie wykonamy z nich piękne bukiety, aby i w Waszych domach zapachniało latem.