Lilia wodna inaczej określana jest mianem grzybieni. Co więcej, są to rośliny wodne, które są bardzo często wykorzystywane w ogrodach. Warto więcej dowiedzieć się na ich temat. Poznaj sekret pięknego kwitnienia uroczych lilii wodnych.
Spis treści:
Co warto wiedzieć na temat lilii wodnych?
Lilie wodne, czyli inaczej grzybienie należą do bylin, które tracą liście zimą. Częścią składową tej rośliny jest bulwa, czyli grube kłącze, na którym znajduje się wiele korzeni. Z kłącza wyrastają liście, które mają okrągły zarys. W przypadku niektórych odmian można dostrzec brązowe plamki. Na długich szypułkach znajdują się różowobarwne kwiaty. Ciekawe jest to, że otwierają się one tylko i wyłącznie podczas ciepłych dni. Natomiast u niektórych tropikalnych odmian lilie otwierają się o zmierzchu.
Sadzenie lilii wodnych
Istotne znaczenie ma stanowisko uprawowe dla lilii wodnych. Powinno ono być słoneczne i do tego osłonięte od wiatru. Płócien jest dobry tylko dla niektórych odmian, na przykład James Brydon. Wysoka temperatura wody sprawi, że kwitnienie roślin będzie dużo lepsze. Lilie wodne należy sadzić latem, wtedy gdy wiemy, że nie zaskoczą nas już żadne przymrozki. Grzybienie sadzimy do pojemników, których głębokość sięga kilkunastu centymetrów. Co więcej, muszą one mieć także szerokość od 30 do 35 cm. Gdy rośliny znajdują się w głębokim naczyniu, trzeba je postawić na specjalnych klockach. Warstwa wody nad pojemnikami powinna wówczas kształtować się na poziomie od 8 do 15 cm. Gdy roślina zaczyna rosnąć, usuwamy klocki i pojemnik zanurzamy głębiej. Duże znaczenie ma podłoże przeznaczone do sadzenia grzybni. Najlepiej, gdy stanowi ono mieszankę ziemi ogrodowej, torfu, a także gliny w stosunku 1:1:3.
Lilie wodne nadają się też do sadzenia bezpośrednio do zbiornika wodnego. Trzeba jednak wtedy pamiętać o obniżeniu poziomu wody w zbiorniku przed posadzeniem do około 30 cm. Poziom wody należy podwyższać do szybkości wzrostu.
Sadzimy zdrowe młode rośliny. Co więcej, starsze, około 4-letnie grzybienie przed sadzeniem koniecznie trzeba podzielić i zwrócić przy tym uwagę na obecność pąków. Istotne jest również to, aby co około 6 tygodni umieszczać w wodzie azot przeznaczony do upraw wodnych. Jednakże zasilenie musi być umiarkowane, aby nie przyczyniło się do wzrostu glonów w wodzie. Zbiornik wody należy też systematycznie oczyszczać, na przykład z zanieczyszczeń.
Lilia wodna zimowanie
Lilie wodne, czy grzybienie należą do roślin, które dobrze zimują w zbiorniku wodnym, w którym się znajdują. Dlatego nie ma konieczności usuwania darów Matki Natury z wody. Oczka wodne, które są wykładane folią, należy okryć, ponieważ zabezpieczy to folię przed niszczeniem od lodu. Jednak nie należy tego procesu przeprowadzać zbyt wcześnie, gdyż może to doprowadzić do gnicia roślin przez wystąpienie deficytu tlenu. Gdy lilie wodne znajdują się w małych zbiornikach, zrobionych z beczek lub mis trzeba wówczas spuścić wodę. Odmiany, które wykazują odporność na mróz, po usunięciu wody umieszczamy w pojemniku okrytym folią pęcherzykową słomą lub styropianem. Natomiast lilie wodne, które są wrażliwe na niskie temperatury, przechowuje się w pojemnikach umieszczonych w jasnych szklarniach, w których panuje temperatura około 5 stopni Celsjusza.
Jakie wyróżnia się odmiany lilii wodnych?
Warto kilka słów powiedzieć o odmianach lilii wodnych. Obecnie znanych jest około 70 odmian tych roślin. Uwzględniając ten czynnik, lilie wodne różnią się od siebie nie tylko kolorami, ale także rozmiarami. Praktycznie w każdej odmianie kwiaty lilii wodnych pojawiają się czerwca do września. Są także bardzo odporne odmiany, które kwitną od maja do października lub listopada. Ciekawe jest też to, że niezależnie od odmiany kwiaty wszystkich lilii zamykają się na noc.
Z kolei liście lilii wodnej mogą być gładkie lub mieć łatki, plamki, a nawet cętki. Zdarza się, że na liściach znajduje się marmurkowy wzorek. Liście nakrapiane występują najczęściej u odmian, które mają żółte lub pomarańczowe kwiaty. Ciekawe jest to, że w przypadku lilii wodnych młode liście są najczęściej czerwone, bordowe lub poskręcane. Po pewnym czasie liść rośliny staje się zielony.
Lilia wodna rozmnażanie
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tylko niektóre odmiany lilii wodnych zawiązują nasiona, z których w późniejszym czasie powstaną młode rośliny. Nie jest to jednak sposób często stosowany, ponieważ na rośliny trzeba wówczas czekać nawet kilka lat. Dlatego rozmnażanie grzybieni przeprowadza się przez podział kłączy. Zabieg wykonuje się wiosną. Kłącza w miejscu po przecięciu smarujemy węglem drzewnym, ponieważ zabezpieczy to przed gniciem. Kłącza oddziela się od rośliny matecznej, gdy jest dobrze rozgałęzione. Co więcej, musi mieć kilka centymetrów, a także własne korzenie. Natomiast przy rozdzielaniu dużych roślin stare kłącza usuwa się i zostawia wyłącznie młode najlepiej rosnące końcówki mające długość od 10 do 15 cm.