Świat przyrody nie przestaje nas zachwycać. Wokół nas znajdują się bowiem setki roślin, które roztaczają niezwykłą atmosferę, czyniąc przestrzeń przyjemniejszą i znacznie piękniejszą. Co więcej, do wyboru mamy niezliczoną ilość gatunków i odmian. Niektóre bardziej znane. Inne egzotyczne i trudno dostępne. A jeszcze inne swojskie i wszechobecne. Przykładem mogą być margaretki kwiaty — choć tak popularne, znajdą liczne zastosowania w naszej codzienności. Zdecydowanie warto poznać je lepiej!
Spis treści:
Margaretki – kwiaty mocy naszych babć!
Nie da się zaprzeczyć, że obecnie obserwujemy coraz silniejszy powrót do korzeni. Dotyczy to wielu dziedzin życia, ale jedną z najbardziej reprezentatywnych jest z pewnością medycyna i kosmetyka. W dawnych czasach posiłkowano się bowiem roślinami, jako naturalnym remedium na różnego rodzaju dolegliwości. Dzisiaj wraca się do tych trendów, łącząc konwencjonalne metody z tymi, które stosowały jeszcze nasze babcie.
Roślin o właściwościach prozdrowotnych jest bardzo wiele. Margaretki, znane także jako jastrun właściwy lub złocień, to wyjątkowe kwiaty, które posiadają liczne walory. Są one bowiem nie tylko piękne, ale również przydatne w różnych codziennych problemach. Warto poznać ich zastosowanie, aby móc w pełni docenić ich moc.
Jastrun właściwy – wykorzystanie na co dzień
Roślina ta w sezonie wiosenno-letnim porasta łąki i przydrożne miedze. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Wykształca biało-żółte kwiaty, o dość długich łodygach. Warto przy tym wiedzieć, że wczesną wiosną, kiedy jastrun wykształca liście, poleca się je do celów kulinarnych. Ciekawym rozwiązaniem jest posiekanie ich i dodanie do nowalijkowej sałatki. Należy jednak pamiętać, aby robić to wyłącznie ze świeżą rośliną. Kiedy wzejdą pierwsze kwiaty z kolei, możemy wykorzystać je do zaparzenia leczniczej herbatki.
W medycynie ludowej stosowano jastrun w wielu różnych przypadkach. Uważano go jako doskonałe remedium na przewlekły kaszel, ale także jako wsparcie w leczeniu chorób oczu i skóry. Źródła podają ponadto, że roślina ta łagodziła dolegliwości związane z bólami głowy. Uważa się również, że, ze względu na właściwości antybakteryjne margarytek, można je zastosować w procesie oczyszczania organizmu z pasożytów i bakterii. Warto przy tym wiedzieć, że właściwość tę możemy wykorzystać także współcześnie. Świece zapachowe wytworzone z wyciągu ze złocienia mogą przyczynić się do odstraszenia niechcianych insektów w okresie letnim.
Margaretki powinny na stałe zagościć w naszym domu. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom możemy je wykorzystać na wiele różnych sposobów, zarówno w kuchni, jak i podczas radzenia sobie z różnymi dolegliwościami. Warto jednak wiedzieć, że kwiaty te z powodzeniem sprawdzą się również jako dekoracja, a także jako oprawa florystyczna dla różnych ważnych uroczystości.
Margaretki – polne kwiaty o wyjątkowej estetyce
Choć roślina ta jest obecna w tradycjach ludowych, współcześnie rozpoznaje się ją bardziej dzięki zastosowaniom dekoracyjnym. Po margaretki chętnie sięgają floryści, ponieważ jest to kwiat piękny, a przy tym doskonale nadający się do różnego rodzaju kompozycji, także tych funkcjonalnych, na przykład do bukietu ślubnego. Co więcej, jest to tym atrakcyjniejsze rozwiązanie, że roślinę tę możemy bez przeszkód uprawiać samodzielnie we własnym ogrodzie, a nawet w donicy na balkonie czy tarasie. Wystarczy zastosować w praktyce kilka prostych wskazówek pielęgnacyjnych.
Jeśli zdecydujemy się na wariant doniczkowy, najlepiej w tym celu wybrać duży pojemnik, aby roślina miała wystarczającą ilość miejsca. Następnie należy zapewnić jej odpowiednie nawodnienie. Margaretki lubią wilgotną glebę, dlatego zaleca się ich systematyczne podlewanie. Jest to szczególnie istotne latem podczas upałów. Wtedy kwiaty są w fazie najszybszego wzrostu, a brak wody może zaburzyć ten proces. W trakcie kwitnienia należy ponadto pamiętać, aby na bieżąco usuwać uschnięte i przekwitnięte elementy. Wzmocni to roślinę i zapewni jej obfitsze plony. Dodatkowym wsparciem może okazać się jednak nawożenie lub zastosowanie specjalnej odżywki. Dzięki temu na dłużej będziemy mogli cieszyć się pięknem margaretek.
Margaretki – uprawa ogrodowa
W wersji ogrodowej możemy osiągnąć równie spektakularne efekty, przy minimalnym nakładzie sił. Na początek warto jednak pamiętać, aby zapewnić jej słoneczne stanowisko i żyzną glebę. W razie potrzeby możemy wymieszać ziemię z niewielką ilością kompostu. W fazie wzrostu i kwitnienia należy regularnie i dość obficie ją podlewać. Musimy jednak uważać, aby nie przelać korzeni, ponieważ może to doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Pozostałe wskazówki pielęgnacyjne są takie same, jak w przypadku uprawy w pojemnikach. Jeśli nasze jastruny zimują w gruncie, dobrze jest dodatkowo wyłożyć miejsce ich zimowania agrowłókniną. Dzięki temu będą one odpowiednio zabezpieczone przez cały okres jesienno-zimowy.
Jeśli chodzi o wykorzystanie margaretek w różnego rodzaju kompozycjach, warto wiedzieć, że doskonale sprawdzą się one jako kwiat cięty. Możemy go wówczas użyć jako element bukietu, a nawet bardziej skomplikowanej wiązanki. Coraz więcej florystów sięga po to rozwiązanie, ponieważ kwiaty te mają bardzo wiele naturalnego uroku. Są delikatne i subtelne, dzięki czemu mogą stanowić idealne tło dla takich uroczystości jak ślub czy komunia. Po więcej inspiracji zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tam wszystko to, co potrzebna, aby ożywić swój dom i ogród świetnymi dekoracjami.