Mieczyki to jedne z najbardziej urokliwych letnich kwiatów. Dostępne są w wielu odmianach kolorystycznych. Mają piękny pokrój i wyjątkowy zapach. Jeśli zależy nam na jedynym w swoim rodzaju ogrodzie, warto zaprosić je do siebie. Najpierw jednak dobrze jest dowiedzieć się więcej na ich temat, aby móc zapewnić im odpowiednie warunki i pielęgnację na wysokim poziomie.
Spis treści:
Mieczyki – wyjątkowa ozdoba Twojego ogrodu!
Mieczyki, inaczej zwane gladiolami, to piękne kwiaty cebulowe, które w naszych warunkach kwitną w lipcu i sierpniu, a niekiedy nawet we wrześniu, kiedy lato w pełni rozkwita. Osiągają nawet 1,5 metra wysokości. Najważniejsze jest jednak to, że występują w wielu uroczych i wyrazistych kolorach, między innymi w żółtych, czerwonych, fioletowych i różowych barwach. Co więcej, w sklepach znaleźć można również odmiany wielobarwne.
Jeśli chodzi o warunki uprawy, mieczyki nie mają zbyt dużych wymagań. Ich pielęgnacja również jest dosyć prosta. Dzięki temu co roku możemy cieszyć się ich wyjątkową urodą i prawdziwym urokiem tych wyjątkowych kwiatów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, aby dobrze je pielęgnować?
Mieczyki – dumni przedstawiciele kosaćcowatych
Mieczyki to rośliny znane na całym świecie, od Europy, aż po daleką Azję. Znamy ponad 300 gatunków tej rośliny, nie licząc wielu tak zwanych mieszańców, wyhodowanych w mniej lub bardziej profesjonalnych warunkach. W Polsce najpopularniejsze są mieczyki ogrodowe.
To wysokie, nierozgałęzione łodygi, na których szczycie znajdują się kwiatostany formujące się w kształt kłosa. Zwykle na jednej łodydze znajduje się ich od 12 do 24. Warto wiedzieć, że rośliny rosnące dziko, mają raczej małe kwiaty. Jednak ich wersje ogrodowe, uzyskują znacznie okazalsze kwiatostany.
Jakie wymagania mają mieczyki?
Choć mogłoby się wydawać inaczej, gladiole nie mają szczególnych wymagań ani glebowych, ani dotyczących innych warunków. Lubią stanowiska słoneczne i dość żyzną glebę. Dobrze, aby była ona bogata w próchnicę, wtedy roślina wyrośnie okazalsza. Warto także zadbać, aby mieczyki były osłonięte przed niepożądanym działaniem wiatru i chłodu. To kwiaty, które przede wszystkim lubią spokojne i zaciszne miejsca.
Uprawa mieczyków
Zaleca się, aby gladiole sadzić do gruntu w okolicach kwietnia i maja, kiedy pogoda bardziej się unormuje. Są to bowiem rośliny, które nie tolerują mrozów. Wystawione na ich działanie mogą więc gorzej rosnąć. Cebule umieszcza się na głębokości około 10 centymetrów, w odległości od siebie mniej więcej 15 centymetrów. Dzięki temu każda z roślin będzie miała odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Co więcej, przed zimą należy je wykopać, aby uniknąć przemarznięcia roślin. Wcześniej jednak należy usunąć wszystkie nadziemne części. Cebule przechowujemy w suchym pomieszczeniu, w temperaturze około 5 stopni Celsjusza, najlepiej w kartonowym pudełku lub w skrzynce. Koniecznie trzeba pamiętać, aby wcześniej dokładnie je wysuszyć, w przeciwnym razie mogą zgnić w okresie wegetacji. Należy ponadto zostawić tylko te okazy, które są jędrne i w dobrej formie.
W czasie wzrostu rośliny dobrze jest wspomóc ją dodatkowo w przeznaczone dla niej nawozy. Ponadto na jesieni można użyć również wapna, które zabezpieczy podłoże i przygotuje je na kolejny sezon. Do sadzenia mieczyków musimy również unikać podmokłej i zbyt wilgotnej gleby. Zanim umieścimy cebule w ziemi, podłoże należy wymieszać z kompostem lub obornikiem. Finalnie powinna być ona żyzna, a jednocześnie dość przepuszczalna.
Choć gladiole do gruntu należy sadzić późną wiosną, miejsce dla nich można przygotować już w marcu. Przygotowaną grządkę należy przekopać, a następnie wymieszać z odpowiednim nawozem lub warstwą kompostu. Dzięki temu, gdy już przyjdzie ich czas, mieczyki będą miały idealne warunki wzrostowe. Jesienią, gdy wykopiemy bulwy kwiatów, możemy podzielić ją na część mateczną, pierwotną, z której wyrosła roślina, oraz na kilka mniejszych, które, posadzone na wiosnę, dadzą piękne plony.
Jak wygląda pielęgnacja gladioli?
Kiedy nasze mieczyki znajdą się już w ziemi, należy o nie odpowiednio zadbać. Kluczowe jest nawożenie w okresie wzrostu, ponieważ rośliny te są dość podatne na choroby, między innymi grzybicze i bakteryjne. Należy je też systematycznie podlewać. Wszystkie składniki odżywcze gromadzone są w bulwach, stąd tak ważne jest ich odżywianie i nawadnianie. Roślina ta lubi także przestrzeń dla siebie. Trzeba więc regularnie pozbywać się chwastów, które znajdują się wokół, a także zapewnić im wystarczającą ilość miejsca. Nie będzie im dobrze w zbyt gęsto zasadzonych rabatach.
Aranżacje mieczyków w ogrodzie
Choć mieczyki lubią towarzystwo innych kwiatów, najlepiej czują się we własnym gronie. Zwykle zaleca się sadzenie ich w jednolitych skupiskach. Warto przy tym uważać, aby nie sadzić ich w pobliżu kwiatów takich jak astry, lilie, floksy czy frezje. Nie powinny się znajdować również w pobliżu upraw warzywnych, w okolicy ogórków, pomidorów, fasoli ani ziemniaków. W razie zaobserwowania niepokojących objawów (żółknących liści, słabszego kwitnienia) konieczne może okazać się spryskanie rośliny środkami grzybobójczymi. W razie wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady wykwalifikowanego ogrodnika lub florysty.
Gladiole można z powodzeniem zaaranżować na rabatach kwiatowych, najlepiej dość jednolitych lub zróżnicowanych pod względem wysokości roślin, ale dobrze będą się również prezentować w pobliżu skalniaków. Mieczyki wykorzystuje się również jako kwiaty cięte do wazonów i letnich bukietów. Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, można posadzić je na balkonie lub tarasie, gdzie będą roztaczać swój urok.
Zapraszamy do naszej kwiaciarni, gdzie chętnie podpowiemy Państwu, jak najlepiej zadbać o swój ogród, aby cieszył oczy pięknymi i zdrowymi kwiatami.