Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

narcyzy żonkile narcyz trąbkowy

Narcyz a żonkil – podobieństwa i różnice

Żonkile i narcyzy należą do kwiatów, których nazwy bardzo często używa się zamiennie. Wiele osób uważa, że określenie odnosi się do tego samego gatunku kwiatów. Jaka jest prawda? Okazuje się, że każdy żonkil jest narcyzem, ale odwrotnie już niekoniecznie. Poznaj zatem różnice i dowiedz się, w czym tkwi sekret zagadnienia narcyz a żonkil.

Narcyz a żonkil, czyli jaka jest różnica?

Żonkil jest kwiatem, który praktycznie zna każdy. Prezentowany dar Matki Natury znany jest z żółtych kwiatów i żółtej przykoronki. Roślina dysponuje również długimi łodygami. Jest to jeden z gatunków narcyza. W przypadku narcyzów wymienia się 12 różnych grup, które różnią się od siebie wielkością, a także liczbą kwiatów na łodydze. Wśród różnic wymienia się też czas kwitnienia. Jak odróżnić zatem żonkila od pozostałych narcyzów? Jest on przede wszystkim wyższy od innych narcyzów. Co więcej, żonkil ma większe płatki. Ponadto kwiaty mają kolor złotożółty. Warto również przyjrzeć się klasycznemu narcyzowi. Uwagę zwraca spiczastymi i podłużnymi płatkami w kształcie migdałka. Cechą wyróżniającą jest również pusta łodyga w środku.

narcyz żółty czyli żonkil

Narcyz żonkil, czyli w jakich okolicznościach sprawdzą się te kwiaty?

Żonkile należą do niezwykle popularnych kwiatów wiosennych. Najczęściej kojarzone są z Wielkanocą. Świetnie nadają się też do różnego rodzaju stroików z tej okazji. Zaletą żonkili jest to, że przez dłuższy czas zachowują świeżość i pięknie wyglądają. Żonkile i klasyczne narcyzy należą do roślin kojarzonych z wiosną. Są symbolem nowego początku i ważnych zmian. Niektórzy błędnie łączą prezentowane kwiaty z wybujałym ego. Dlatego przed podarowaniem narcyzów żonkili warto upewnić się, jaka symbolika tych kwiatów jest bliższa dla konkretnej osoby. W takich okolicznościach lepszym rozwiązaniem będzie bukiet złożony z różnych wiosennych kwiatów. Istotne jest to, że żonkile stanowią nie tylko dobre rozwiązanie na Wielkanoc, ale także z okazji imienin, urodzin, czy też innych uroczystości.

Narcyzy żonkile, czyli jak odpowiednio pielęgnować te kwiaty?

Narcyzy żonkile dość długo zachowują świeżość. Jednak warto dowiedzieć się, jak o te kwiaty właściwie dbać, aby jeszcze dłużej zachowały one piękny wygląd. W pierwszej kolejności należy oczyścić łodygę z liści. Jest to niezbędne, ponieważ w przeciwnym przypadku zanurzone w wodzie będą one gniły i niekorzystnie wpłyną na całą roślinę. Co więcej, przed umieszczeniem w wodzie usuwa się również jasną końcówkę łodygi. Jest to rozwiązanie, które pozwoli roślinie pobrać nie tylko wodę, ale przede wszystkim potrzebne składniki odżywcze. Można wrzucić również do wody aspirynę, dzięki temu woda będzie przejrzysta i czysta.

narcyz biały podwójny

Narcyz żonkil, czyli co warto wiedzieć o uprawie rośliny?

Cebule narcyzów żonkili sadzi się jesienią, a dokładniej we wrześniu lub październiku. Istotne jest to, że nie są to rośliny wymagające, jeśli chodzi o uprawę. Najważniejsze jest jednak to, aby gleba była przepuszczalna i wilgotna. Po przekwitnięciu żonkili należy pamiętać o tym, aby nie skosić kępy wąskich liści. Należy je pozostawić do momentu, aż całkiem zżółkną. Dzięki temu żonkile wykarmią cebule.

Narcyzy żonkile w okresie wegetacji podlewa się raz na tydzień, ale za to obficie. Ciekawe jest to, że prezentowane dary Matki Natury najpiękniej zakwitną po 3 latach. Co więcej, cebule należy również zostawić na kolejne okresy. Wykopuje się, gdy kwiatostany staną się drobniejsze. Wtedy się je przesusza i można z powodzeniem takie cebule zasadzić raz jeszcze. Są to rośliny mrozoodporne, ale warto świeżo posadzone rośliny osłonić warstwą torfu. Cebule należy jednak sadzić w rękawiczkach, gdyż są trujące. Jednak dzięki temu odstraszają one szkodniki i sprawiają, że rośliny prawie wcale nie chorują.

narcyzy żonkile narcyz trąbkowy

Narcyz żonkil, czyli jak jest jego symbolika?

Warto także więcej powiedzieć na temat symboliki narcyza żonkila. Jest on związany z Wielkanocą nie tylko dlatego, że kwitnie mniej więcej w tym okresie. Okazuje się, że ten narcyz jest symbolem nadziei na nowe życie. Co więcej, w tradycji chrześcijańskiej jest to roślina, która oznacza zwycięstwo miłości nad śmiercią, a poświęcenia nad egoizmem. Ponadto kwiat jest symbolem wyższego celu ludzkiego bytu.

Narcyz żonkil, czyli podsumowanie najważniejszych informacji

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że żonkil jest narcyzem. Jednak nie każdy narcyz jest żonkilem. Żonkil osiąga wysokość na poziomie 40 cm. Gdy porównamy go z innymi gatunkami narcyzów, okazuje się, że ma on najdłuższą łodygę. Co więcej, w jego przypadku kwiaty są jednakowo żółte, a więc i płatki i przykoronek w odróżnieniu od innych roślin tego gatunku. Ponadto ma niezwykle przyjemny zapach, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającej osoby.

Ciekawe jest to, że najczęściej na jednym pędzie wyrastają dwa kwiaty. Pojawiają się one najczęściej w kwietniu. Można je również podziwiać, aż do maja. Narcyzy żonkile lubią żyzną i przepuszczalną glebę. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Dla tej rośliny z pewnością nie nadają się nadmiernie podmokłe gleby, ponieważ może to przyczynić się do gnicia cebul i rozwoju chorób grzybowych.