Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Szafirki w doniczce

Szafirki w doniczce

Szafirki należą do pięknych kwiatów, które zdobią ogrody. Jednakże prezentowane dary Matki Natury wspaniale nadają się również do uprawy w doniczkach. Dzięki temu delikatny zapach pojawi się także w domu. Warto więcej, dowiedzieć się na temat Szafirki w doniczce.

Jak wyglądają , czyli co warto wiedzieć na temat tych wspaniałych roślin?

Nazwa kwiatów pochodzi od szafirów, czyli kamieni szlachetnych w kolorze takim jak . Cechą wyróżniającą tych darów Matki Natury jest obecność pojedynczych kwiatów, które wyglądem przypominają dzwoneczki.

Jakie są najpopularniejsze gatunki szafirków?

Warto też kilka słów powiedzieć na temat gatunków szafirków. Jest to około 50 gatunków, które pochodzą z krajów śródziemnomorskich i Azji Mniejszej. Różnice między tymi roślinami dotyczą między innymi wysokości i kolorów kwiatów. Najczęściej uprawia się szafirek armeński i groniasty.

Szafirki w doniczce

Szafirki w doniczce uprawa

Szafirki będące ozdobą naszych ogrodów kwitną wczesną wiosną. W przypadku, gdy nie ma mrozu, pojawiają się jeszcze w marcu. Istotne jest jednak to, że szafirki można również z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Do tego celu rośliny sprzedawane są już na początku lutego.

Jak sadzić szafirki w doniczce?

Duża część szafirków nadaje się do uprawy w pojemnikach lub skrzyniach okiennych. Pozwoli to stworzyć piękne kompozycje, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Ziemia w doniczkach powinna być świeża i kompostowana. Cebule roślin sadzi się w doniczkach na głębokości 2 krotności średnicy cebulki. Jest to zatem poziom trochę wyższy niż w przypadku sadzenia szafirków do gruntu. Istotne jest to, że prezentowane dary Matki Natury posadzone w doniczkach można z powodzeniem zadołować w ziemi w ogrodzie. Co więcej, należy rośliny przykryć na zimę warstwą igliwia. Można je również ustawić na balkonie w osłoniętym miejscu. Do ochrony dobrze sprawdza się styropian, ponieważ doskonale izoluje od niskich temperatur. Wiosną szafirki podlewa się coraz częściej i dzięki temu pobudza do wegetacji.

Szafirki w doniczce, czyli czym jest kwitnienie na życzenie?

Z szafirkami związany jest zabieg kwitnienia na życzenie, czyli tak zwanego pędzenia. Dzięki temu zakwitną o dowolnej porze roku. Do tego celu będą nam potrzebne cebule zakupione we wrześniu w dowolnym centrum ogrodniczym. Cebule należy umieścić w lodówce i zostawić je na 10 do 15 tygodni. Dzięki temu otrzymają one właściwą dawkę chłodu. Później cebule wkłada się do doniczek, ale należy pamiętać o tym, aby przy sadzeniu pozostawić górną część cebul odkrytą na poziomie 1/3. Gdy zostaną one wyeksponowane na światło, zaczną intensywnie rosnąć. Do rozwoju potrzeba odrobiny wody i temperatury około 15 stopni Celsjusza. Kwiaty pojawią się po kilku tygodniach.

Szafirek cebulki

Szafirki, czy obcinać liście?

Szafirki podobnie jak inne nie potrzebują przycinania. Jednakże niezależnie od tego, czy są posadzone w ogrodzie, czy doniczce warto ściąć kwiatostany zaraz po kwitnieniu. Ten zabieg sprawi, że nie zawiążą się nasiona. Co więcej, jest to rozwiązanie, które pozwoli prezentowanej roślinie skoncentrować się na zbieraniu substancji odżywczych w cebuli.

Szafirki w doniczkach, czyli co warto wiedzieć na temat podlewania tych roślin?

Szafirki w doniczce należy podlewać regularnie. Istotne jest, aby ziemia za bardzo się nie przesuszyła. Warto pamiętać również o tym, że gdy za bardzo przelejemy szafirki może dość do gnicia cebul.

Szafirki doniczkowe, czyli co należy z nimi zrobić po kwitnieniu?

Szafirki doniczkowe przekwitają wcześniej niż ogrodowe, czyli przed majem. Wówczas przekwitłe kwiaty obcinamy i przenosimy rośliny do chłodnego pomieszczenia. Zaschnięte cebule należy wykopać z ziemi, włożyć do skrzynek i zasypać torfem. Należy je przechowywać w piwnicy, w której panują dość suche warunki. W takim pomieszczeniu cebule trzyma się, aż do jesieni. Sadzi się je we wrześniu na głębokości od 6 do 8 cm. Nie wymagają one pielęgnacji i bardzo szybko rozmnażają się za sprawą cebul przybyszowych. Wystarczy tak naprawdę kilka cebul, aby w przeciągu trzech lat powstały piękne szafirowe dywany.

Szafirki należą do roślin cebulowych, które tworzą niezwykle gęste grona. Cechą wyróżniającą jest obecność kuleczkowatych, niebieskich kwiatów. Uprawa roślin nie jest skomplikowana. Ponadto szafirki są raczej odporne na mróz. Można je z powodzeniem łączyć z innymi cebulowymi darami Matki Natury, które kwitną w tym samym czasie. Bardzo dobrze pasują do tulipanów i narcyzów. Najpopularniejszą odmianą jest szafirek armeński. Ma on kobaltowe kwiaty, które pojawiają się w kwietniu. Wysokość tej rośliny kształtuje się na poziomie 25 cm. Można kupić różne odmiany armeńskiego, a między innymi Blue Spike, który ma niezwykle błękitne kwiaty. Inną odmianą tego jest Early Giant. Jest to roślina typu wielokwiatowego. Często spotyka się też szafirek drobnokwiatowy. Grona są krótsze i bardziej okrągłe. Wyróżniają się one tym, że nie pachną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *