Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

narcyzy żonkile narcyz trąbkowy

Narcyz – uprawa, podlewanie, znaczenie

Kiedy wiosna w końcu przejmuje władanie nad światem, większość z nas odkrywa w sobie pasję do ogrodnictwa. Źródeł takiego zachowania możemy upatrywać w naturalnej tęsknocie za ciepłem i zielenią. Nie powinien dziwić więc fakt, że chcemy wszechobecną szarość zamienić na kolorowe i pachnące rabaty. Być może właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się rośliny cebulowe, takie jak narcyz. Jest on prosty w uprawie, a przy tym daje doskonałe rezultaty kompozycyjne. Co więcej, można go wykorzystać na wiele różnych sposobów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych kwiatów?

Narcyzy – wyjątkowe kwiaty cebulowe

Wczesną wiosną, kiedy przyroda dopiero budzi się do życia z zimowego snu, chętniej sięgamy po rozwiązania, które dają szybkie efekty. Spragnieni kwitnących kwiatów, śpiewu ptaków i tętniącego życia wokół szukamy takich roślin, które szybko się zazielenią. Dlatego taką popularnością cieszą się odmiany cebulowe, które pięknie wyglądają i stosunkowo szybko dają plony. Co więcej, większość gatunków jest prosta w pielęgnacji i nie wymaga skomplikowanych działań.

Narcyzy to jedne z najchętniej wybieranych kwiatów na wiosnę. Dlaczego? Ponieważ z ich pomocą każdy może zabawić się w ogrodnika. Nawet jeśli nie mamy chęci ani czasu tworzyć w swojej przestrzeni zaawansowanych rabat i zielonych skwerków, możemy mieć estetyczne kompozycje, które ukwiecą wnętrze domu czy balkon. Gatunek ten jest bowiem prosty w uprawie, a przy tym daje ciekawe efekty estetyczne. Wiele dostępnych odmian sprawi z kolei, że każdy wybierze dla siebie idealny wariant.

Co warto wiedzieć na początek o narcyzach?

Narcyzy to rodzina pięknych kwiatów cebulowych, które występują w bardzo wielu odmianach. Najpopularniejsza z nich to żonkile, które w czasie wczesnowiosennym można spotkać w niemal każdej kwiaciarni i na wielu straganach. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne warianty różnią się między sobą kolorystyką, wielkością kwiatostanów, a nawet zapachem. Ta różnorodność sprawia, że każdy dopasuje idealne rozwiązanie dla siebie. Narcyzy można również skomponować pod kątem okresu kwitnienia, aby cieszyć się ich pięknem jeszcze dłużej. Rozpiętość czasowa dla tego gatunku to przedział od marca do czerwca. Fani narcyzów mogą więc mieć je wokół siebie przez całą wiosnę.

Te wyjątkowe rośliny cebulowe zasługują na uznanie, ponieważ mają ogromny potencjał kompozycyjny, a także ciekawy wygląd. Większość odmian narcyzów posiada charakterystyczną budowę kwiatostanów. Składają się one z płatków oraz z przykoronek, które mogą mieć różne barwy, na przykład żółto-białe. Warto również wiedzieć, że te kwiaty cebulowe można sadzić zarówno na zewnątrz, na rabatach czy w ozdobnych skrzynkach, jak i wewnątrz. Z ich pomocą można wykonać różnego rodzaju estetyczne kompozycje w naczyniach. Mogą stanowić one samodzielną ozdobę, ale także uzupełnienie innych gatunków kwiatów. Dobrze prezentują się bowiem jako jednolita aranżacja, ale także jako połączenie z innymi kolorami i kształtami. Warto również wiedzieć, że roślina ta jest stosunkowo nieskomplikowana w pielęgnacji.

Rodzaje narcyzów - narcyz żonkil

Pielęgnacja i uprawa narcyzów

Gatunek ten, jako roślina cebulowa, ma określone wymagania i potrzeby. Jeśli jednak zapewnimy jej odpowiednie warunki do rozwoju, odwdzięczy nam się pięknym wyglądem i długim kwitnieniem.

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie stanowisko dla narcyzów. Zaleca się, aby było ono dosyć żyzne i przepuszczalne. Podłoże nie powinno być zbyt wilgotne, ponieważ może to skutkować gniciem cebul, a także zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych. Jeśli w danym miejscu ziemia nie jest szczególnie bogata w składniki odżywcze, można ją uzupełnić, stosując obornik lub kompost. Niektórzy ogrodnicy wykorzystują również torf, głównie w przypadku podłoża gliniastego.

Najlepszym okresem do wysiewu narcyzów jest późne lato lub wczesna jesień, a więc okres od końca sierpnia do początku października. Cebulki będą miały wówczas więcej czasu na adaptację i przygotowanie się do zimy. Zanim przyjdą pierwsze przygruntowe przymrozki, zdąży się ona ukorzenić i wzmocnić. Kiedy już wzejdą na wiosnę (zwykle na początku marca), należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Podlewanie powinno być systematyczne, ale nie bardzo częste, aby nie przelać bryły korzeniowej. Dodatkowym wsparciem może być zastosowany nawóz lub preparaty odżywcze do roślin cebulowych.

Warto wiedzieć, że narcyz należy do roślin mrozoodpornych, dlatego dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Bez problemu przetrwa więc w gruncie w okresie jesienno-zimowym. Jako dodatkową ochronę można zastosować warstwę zabezpieczającą w postaci żwiru, kory lub kompostu. Dzięki temu ziemia w tym miejscu będzie żyźniejsza na wiosnę.

Narcyz – jak przetrwać zimę?

Aby przedłużyć żywotność rośliny w okresie kwitnienia, dobrze jest na bieżąco usuwać zwiędłe elementy. Dzięki temu nasza sadzonka wzmocni się i będzie dłużej zielona. Warto przy tym wiedzieć, że cebulki hodowane w domu również można przezimować do kolejnego sezonu. Wystarczy wyjąć je z doniczki, a następnie usunąć pozostałości ziemi i umieścić je w suchym i przewiewnym miejscu. Na wiosnę można ponownie posadzić je w ozdobnej donicy lub w szklanym naczyniu.

Narcyz dla Ciebie w Dzikiej Orchidei

Po więcej szczegółów zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu piękne rośliny cebulowe – idealne na wiosnę – a także fachową poradę w zakresie ich pielęgnacji i doboru. Dzięki naszym kwiatom i kompozycjom Twój dom i ogród rozkwitną na wiosnę!