Przyroda wiosną nagradza nas najpiękniejszymi roślinami, występującymi w tysiącach kolorów. Dzięki takiej palecie możliwości każdy fan zieleni znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. Różowe, żółte i niebieskie kwiaty pojawiają się na rabatach w naszych ogrodach, na balkonach, a nawet na miejskich skwerach. Bogata kolorystyka tworzy niezwykłą i harmonijną całość, która koi nasze zmysły i dobrze nastraja do działania. Dużą popularnością cieszą się niebieskie kwiaty ogrodowe, za swój urok i naturalność. Jakie gatunki mamy do wyboru? Jak można je ciekawie zaaranżować w przestrzeni zielonej?
Spis treści:
Niebieski – kolor wiosennej magii!
W maju kwitną niezapominajki, szafirki tworzą wiosną przepiękne dywany, a irysy cieszą nasze oczy latem. W przyrodzie znajdziemy bardzo wiele kwiatów w kolorze niebieskim. Kwitną one w różnych porach roku, a ich kwiatostany mają różne formy i rozmiary. Do wyboru mamy także wiele odcieni niebieskiego. Dzięki temu nasz ogród zyska wyjątkowy charakter oraz urok.
Kolor niebieski ma wielką moc oddziaływania. Jest również wdzięcznym materiałem do tworzenia różnorodnych kompozycji florystycznych. Z powodzeniem może stanowić element przewodni albo część większej, spójnej całości. Co więcej, barwa ta doskonale prezentuje się w przestrzeni. Można ją bez przeszkód zaaranżować w skrzynkach na balkonie lub na rabacie w ogrodzie. Jakie gatunki możemy zastosować do tego celu?
Różnorodność niebieskich kwiatów w ogrodzie i na łące
Fani koloru niebieskiego mogą spać spokojnie, w przyrodzie go nie brakuje! Przez cały sezon wiosenno-letni znajdziemy wiele odmian i gatunków kwiatów o tej barwie, między innymi fiołki, irysy i kosaćce. Każdy z tych rodzajów można skomponować w piękną i kojącą zmysły aranżację. Poszczególne gatunki niebieskich kwiatów można zasadzić w koszu lub skrzynce na balkonie czy tarasie albo na grządce w ogrodzie. Choć samodzielnie wyglądają przepięknie, mogą również stanowić element większej całości. Dobrze będą prezentować się z odmianami czerwonymi, żółtymi, a nawet z różowymi.
Niebieski jest w naturze bardzo popularnym kolorem. Ma silne oddziaływanie na nasze zmysły, kojąc je i dając pozytywną energię do działania. Warto umieścić gatunki o tej barwie w swoim ogrodzie lub na balkonie, czy tarasie. Dzięki doborowi odpowiednich gatunków, przez cały sezon wiosenno-letni będziemy cieszyć się ich pięknem i naturalnym urokiem.
Niebieskie kwiaty do ogrodu
Przyroda od wieków oferuje nam swoją różnorodność i bogactwo rozwiązań. Dostępne gatunki roślin zachwycają nas pięknymi kwiatami w kolorach tęczy. Z ich pomocą możemy wyczarować cudowne rabaty i grządki pełne wyjątkowych okazów. Czasem jednak trudno jest zdecydować się na konkretną opcję. Na co zwrócić uwagę, dobierając niebieskie kwiaty do swojej zielonej przestrzeni?
Szeroka paleta możliwości to doskonała wiadomość dla fanów tego koloru, ale też dylemat i ryzyko kłopotu z dokonaniem wyboru. Decydując się na niebieskie rośliny, dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na sposób pielęgnacji oraz ewentualne trudności z utrzymaniem ich w dobrej formie. Wielu z nas bowiem lubi otaczać się pięknymi florystycznymi kompozycjami, ale niekoniecznie chce poświęcać długie godziny na dbanie o nie. Wszystkie te kwestie należy jednak ustalić wcześniej, aby uniknąć późniejszych rozczarowań czy komplikacji.
Jakie gatunki niebieskich kwiatów mamy do wyboru?
Najpopularniejszym gatunkiem niebieskich kwiatów w Polsce są z pewnością niezapominajki. Najczęściej można je spotkać dziko rosnące na polach, łąkach i w lasach. Z każdym rokiem przybywa ich jednak w przydomowych ogrodach. Rosną w skupiskach, tworząc niezwykle urokliwe dywany. Osiągają one wysokość do 30 centymetrów. Lubią wilgoć i stanowiska częściowo zacienione, dzięki czemu dobrze czują się w różnych miejscach, niekoniecznie w pełnym słońcu.
Czarnuszka damasceńska to kolejny niebieski kwiat spotykany w różnych zakątkach Polski. Kwitnie niemal przez całe lato (od maja do sierpnia). Jej walory estetyczne są znane od dawna. Ostatnio jednak zyskała także ogromną popularność jako roślina o właściwościach prozdrowotnych i leczniczych. Wykorzystuje się ją również do przygotowywania potraw.
Szafirki z kolei, to jeden z symboli wiosny. W okresie marca i kwietnia goszczą w niemal wszystkich domach w kraju. To roślina cebulowa, wieloletnia. Sadzi się ją jesienią. Najlepiej prezentuje się w grupie. Ponieważ osiąga niewielką wysokość, tworzy na rabatach piękne dywany.
Innym popularnym kwiatem w kolorze niebieskim są także ostróżki ogrodowe, kwitnące nawet do września. Lubią słoneczne i wilgotne stanowiska. Mają okazałe, intensywnie niebieskie kwiatostany. Pięknie prezentują się na ogrodowej rabacie jako uzupełnienie kolorowej kompozycji.
Myśląc o niebieskich kwiatach nie można zapomnieć również o hortensji ogrodowej. Kwiat ten znany jest z okazałych kwiatostanów, występujących w różnych wersjach kolorystycznych. Co bardzo ważne, uzyskana barwa zależna jest od odczynu gleby. Aby otrzymać niebieskie kwiaty, musimy zapewnić roślinie kwaśne podłoże. Wymaga ona ponadto średnio słonecznego stanowiska oraz dobrej jakości, wilgotnej ziemi. Zimą należy o nią szczególnie zadbać, ponieważ nie toleruje mrozów. Aby uniknąć przemarznięcia rośliny, musimy ją dodatkowo okryć w tym okresie.
Niebieskie kwiaty ozdobą Twojego ogrodu!
Kolor ten zajmuje bardzo ważne miejsce w świecie przyrody. Dla nas również jest wyjątkowym rozwiązaniem, które ozdobi nie tylko nasze kwiatowe rabaty, ale również wnętrza. Niebieskie kwiaty cięte mogą być bowiem świetną dekoracją w wazonie. W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo ogromny wybór roślin w tym kolorze. Na Państwa życzenie stworzymy z nich wyjątkowe kompozycje. Podpowiemy również, jak o nie dbać i jak je pielęgnować, aby na dłużej zachowały idealny wygląd.
Zapraszamy również do naszej galerii!