Wszystkie ogrody, tarasy i balkony rozkwitają wiosną tysiącem barw. Te kolory to coś więcej niż tylko ozdoba, to gwarancja dobrego nastroju oraz dawka energii tak potrzebnej do działania. Od zarania dziejów nasz świat obfituje w różne odcienie i niemal nigdy nie jest czarno-biały. Szczególnie wiosną, kiedy słońce zaczyna dominować nad zimnem i pluchą, jeszcze mocniej zaczynamy doceniać piękno przyrody i jej koloryt. Żółty to jeden z odcieni nieodłącznie związany z tym okresem w roku. Kojarzy nam się z ciepłem i pozytywnymi emocjami. Warto umieścić go w swoim ogrodzie lub na tarasie. Jakie żółte kwiaty ogrodowe będą w tym celu najlepsze?
Żółty jak słońce!
Kolor ten zajmuje niezwykle ważne miejsce w świecie roślin. Zwykle ma bardzo pozytywne konotacje i jest chętnie wybierany również przez ludzi, do ogrodów, na wiosenne i letnie rabaty.
Moc żółtej barwy jest udowodniona i sprawdzona przez wieki. Drzemie w niej bowiem życiodajna siła, która stawia nas na nogi po długiej, zimnej i na ogół szaro-burej zimie. Dlatego właśnie pierwsze kwiaty mają intensywne, mocno nasycone barwy żółtego. Jeśli więc zależy nam, aby te pozytywne emocje zaprosić do swoich ogródków i na balkony czy tarasy, koniecznie powinniśmy wybrać rośliny kwitnące na żółto. Już jeden rzut oka na nie sprawi, że otoczeni tym odcieniem, poczujemy się przyjemnie i dobrze. Warto zestawić go z kwiatami w kolorze niebieskim lub czerwonym. Dzięki temu nie zdominuje on całości, tworząc za to spójną i harmonijną kompozycję.
Należy pamiętać, że kolor ten lubią także inni mieszkańcy ogrodu. Dużo roślin miododajnych jest żółta, dzięki czemu chętnie odwiedzają je owady zapylające. Cieszą się także zainteresowaniem wśród motyli. Jest to kolor, który ma zdolność rozwiewania wszelkich smutków. Nie może go więc zabraknąć na żadnej rabacie! Jakie gatunki warto wybrać do swojej przestrzeni zielonej?
Popularne żółte kwiaty ogrodowe
Możliwości mamy naprawdę sporo. W naszym klimacie rośnie bowiem bardzo wiele różnych roślin kwitnących na żółto. Do najpopularniejszych należy oczywiście słonecznik, dziewanna lub cynia. To świetne rozwiązania, które, oprócz walorów estetycznych, mają także zdolność tworzenia ogródkowych ekosystemów. Doskonale czują się w naszym klimacie, a ich pielęgnacja nie należy do skomplikowanych.
Żółte kwiaty w ogrodzie należy skomponować na rabatach i grządkach w odpowiedni sposób. To ważne z kilku względów. Po pierwsze, należy dokładnie przemyśleć kolorystykę uzyskanej aranżacji. Wybór wyłącznie żółtych gatunków i odmian może wywołać efekt nadmiaru, który przytłoczy przestrzeń. Zamiast tego lepiej jest urozmaicić ją innymi barwami, na przykład czerwienią czy różnymi odcieniami niebieskiego. W ten sposób całość będzie się prezentowała harmonijnie. Będzie także przyjemna dla oka, kojąc nasze zmysły.
Ważne jest również to, aby zaplanować kompozycję pod względem okresu kwitnienia. Nasza rabata powinna bowiem zachwycać przez cały sezon, możliwie jak najdłużej, a nie jedynie przez kilka pierwszych wiosennych tygodni. Warto więc dopasować poszczególne gatunki w taki sposób, aby przez cały czas było kolorowo w naszym ogrodzie czy na balkonie. Komponując swoją przestrzeń roślinną, dobrze jest także zestawić ze sobą zarówno kwiaty wieloletnie, jak i te jednoroczne. Pozwoli to na lepsze planowanie w perspektywie czasu. W kolejnych latach będziemy dzięki temu mogli jedynie uzupełniać naszą rabatę czy skrzynkę z roślinami. Gatunki wieloletnie będą stanowić bazę dla dodawanych co roku nowości. W razie wątpliwości lub pytań możemy udać się po pomoc do szkółki, lub do wykwalifikowanego florysty, który z pewnością wskaże odpowiednie dla nas rozwiązanie.
Forsycja – zapowiedź wiosny!
W Polsce, na przełomie marca i kwietnia ogrody i zielone skwerki obsypane są żółtymi kwiatami forsycji. To jeden z wcześnie kwitnących krzewów, które stanowią ważną zapowiedź wiosny. Ich bardzo charakterystyczne kwiatostany od zawsze kojarzą się nam z tym wyjątkowym okresem w roku. Efekt „ukwiecenia” jest tym większy, że na łodygach pojawiają się najpierw kwiaty, a dopiero potem liście. Warto dodać, że roślina ta nie jest szczególnie wymagająca. Lubi słoneczne i raczej wilgotne stanowiska, ale radzi sobie także w mniej sprzyjających warunkach.
Żółte kwiaty ogrodowe – słonecznik, król w ogrodzie!
Trudno wyobrazić sobie bardziej popularny i rozpoznawalny kwiat! To dostojna i pełna uroku roślina, która od zawsze gości w naszych ogrodach oraz na łąkach. Uwielbiają ją nie tylko ludzie, ale również owady zapylające oraz motyle. Stanowi także ważne źródło pokarmu dla ptaków. Ziarna słonecznika znajdziemy oczywiście także w naszej diecie!
Słonecznik jest rośliną jednoroczną o okazałym, pojedynczym kwiecie. Łodyga może osiągać nawet trzy metry wysokości. Dobrze się czuje w nasłonecznionym miejscu, na przykład przy murze lub płocie. Kwitnie od lipca do sierpnia.
Aksamitki – żółty roślinny dywan!
Jest to jeden z równie popularnych gatunków żółtych kwiatów (choć dostępny także w innych odmianach kolorystycznych). Ich uprawa jest niezwykle prosta, a efekty spektakularne. Zaaranżowany kwiatowy dywan, „utkany” z aksamitek, doskonale się prezentuje. Co więcej, kwitnie przez cały sezon. Ma także właściwości ochronne – poprawia jakość gleby, a ich obecność chroni przed niektórymi szkodnikami.
Żółty zawrót głowy!
W naszym klimacie znajdziemy bardzo wiele kwiatów, drzew i krzewów w kolorze żółtym. Zachwycają nas one swoim urokiem oraz wprawiają w doskonały nastrój. Do wyboru mamy całą gamę możliwości, większych i mniejszych gatunków, które w razie potrzeby możemy również posadzić w koszu lub skrzynce kwiatowej. Taka kompozycja z pewnością rozświetli naszą przestrzeń i sprawi, że czas wiosny i lata będzie jeszcze wspanialszy.
W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór żółtych kwiatów. W razie dylematu, który z nich najlepiej sprawdzi się w Waszym ogrodzie, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania w tym zakresie. Podpowiemy także, w jaki sposób aranżować zieloną przestrzeń.
Zapraszamy również do naszej galerii!