Listopad, grudzień i styczeń w Polsce to naprawdę szare i nostalgiczne miesiące. Jednakże można je odczarować przy pomocy pięknych roślin. Należy zainwestować w piękne kwiaty zimowe jak rabaty, które odmienią taras i oczarują pięknym wyglądem. Poznaj siedem najbardziej efektywnych roślin, które sprawią, że zima nie będzie taka szara.
Spis treści:
- Ciemiernik biały, czyli róża Bożego Narodzenia
- Oczary pośrednie, to fantastyczne kwiaty zimowe
- Zimnokwiat wczesny, czyli kolejne odkrycie na zimowy balkonach
- Kalina wonna, czyli wspaniałe kwiaty zimowe od Matki Natury
- Wawrzynek wilczełyko, zimowa roślina, która zachwyca od pierwszego spotkania
- Kwiaty zimowe – wrzosiec krwisty
- Oczar wirginijski, czyli piękne i uwodzicielskie żółte kwiatostany
Ciemiernik biały, czyli róża Bożego Narodzenia
Kwiatem, który cudownie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, jest ciemiernik biały. Ten dar Matki Natury osiąga wysokość na poziomie 30 cm. Cechą wyróżniająca są tutaj białe i do tego duże kwiaty. Istotne jest też to, że roślina zakwita jeszcze przed świętami. Preferowanym stanowiskiem dla ciemiernika jest miejsce, które jest osłonięte od wiatru i delikatnie zacienione. Podstawą rozmnażania jest podział karpy po kwitnieniu. Działanie należy przeprowadzać w następujących miesiącach: kwiecień lub maj. Roślina jest jednak trująca, ponieważ zawiera w swoim składzie heleborynę. Jest to substancja, która przyczynia się do powstawania pęcherzy i podrażnień. Dużą popularnością cieszy się ciemiernik ogrodowy. Osiąga ona wysokość nawet 70 cm. Ma także bardzo ciekawe ubarwienie kwiatów. Płatki mogą mieć barwę białą, różową, a nawet bordową. Ciemiernik orientalny kwitnie w lutym. W tym przypadku wysokość rośliny kształtuje się na poziomie 60 cm.
Oczary pośrednie, to fantastyczne kwiaty zimowe
Szarą zimową codzienność może też cudownie odmienić roślina o nazwie oczar pośredni. Jest to krzew, który kwitnie od grudnia do lutego. Wyróżnia się ona ogromną odpornością na bardzo duże mrozy. Liście przebarwiają się na kilka kolorów jednocześnie, dlatego pod względem wizualnym jest to naprawdę niezwykły dar Matki Natury. Liście wpadają w odcienie: żółty, pomarańczowy i czerwony. Rośliny preferują nasłonecznione stanowiska lub półcieniste i osłonięte od wiatru. Ziemia powinna być lekka i zasobna w próchnicę. Ważne jest także to, aby zachowała umiarkowaną wilgotność.
Zimnokwiat wczesny, czyli kolejne odkrycie na zimowy balkonach
Pięknym urozmaiceniem dla zimowego balkonu z pewnością będzie zimnokwiat wczesny. Jest to krzew, który ma dzwonkowate żółte kwiaty. Cechą wyróżniającą jest przepiękny zapach, który zauroczy każdego. W tym przypadku wymagania glebowe nie są zbyt duże. Ważne jest to, aby zadbać o dobrze nasłonecznione stanowisko i oczywiście zacisze. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zimowe cięcie.
Kalina wonna, czyli wspaniałe kwiaty zimowe od Matki Natury
Kalina wonna jest to piękna roślina o różowych lub białych kwiatkach. Dar Matki Natury nie ma dużych wymagań glebowych. Dlatego jest ona idealna dla osoby, która jest początkującym ogrodnikiem. Najchętniej zakwita na nasłonecznionym stanowisku uprawowym. Zapach kwiatów jest mocny i słodki.
Wawrzynek wilczełyko, zimowa roślina, która zachwyca od pierwszego spotkania
Wawrzynek wilczełyko ma różowoczerwone kwiaty o bardzo przyjemnym zapachu. Kwitnie w lutym, kiedy na dworze jest bardzo dużo śniegu. Odpowiednie stanowisko to takie, które jest lekko zacienione i wilgotne. W tym przypadku gleba powinna być zasobna w wapń. Roślina bardzo źle znosi brak wody i suszę.
Kwiaty zimowe – wrzosiec krwisty
Wrzosiec krwisty nosi także miano czerwonego lub wiosennego. Jest to krzew, który może poszczycić się niezwykle drobnymi kwiatami. Roślina bardzo dobrze kontrastuje z białym śniegiem. Kwitnienie rozpoczyna się w grudniu i co ciekawe trwa aż do kwietnia. W tym przypadku występuje wiele odmian o różnej kolorystyce kwiatów. Podłoże musi być piaszczyste i mieć lekko kwaśny odczyn. Ziemia powinna być właściwie wilgotna. Cechą charakterystyczną tego daru Matki Natury jest dość płytki system korzeniowy. Najlepszym miejscem dla rośliny jest miejsce zaciszne i zacienione.
Oczar wirginijski, czyli piękne i uwodzicielskie żółte kwiatostany
Oczar wirginijski występuje w formie niewielkiego drzewa. Kwiaty kwitną jesienią i bardzo interesujące jest to, ze utrzymują się aż do zimy. Cechą charakterystyczną kwiatostanów jest wygląd, który przypomina małe sznureczki. Nie jest to roślina wymagająca, jeśli chodzi o warunki uprawowe. Gleba powinna być wilgotna i delikatnie kwaśna. Cięcie nie jest potrzebne, chyba że w celach związanych z pielęgnacją. Liście rośliny zawierają związki, które mają właściwości przeciwzapalne. Dlatego często wykorzystuje się ten dar Matki Natury w celach leczniczych. Liście można też aplikować na niewielkie stłuczenia i miejsca po ukąszeniach owadów. Krzew wykorzystuje się też do zrobienia tak zwanej wody oczarowej. Taki produkt otrzymuje się przez destylację z parą wodną. Jednak trzeba wykorzystać do tej czynności młode listki.
Rośliny zimowe fantastycznie wyglądają w ogrodzie i na balkonie. Dzięki temu szare dni wydają się piękniejsze i bardziej urokliwe. W ten sposób można naprawdę wprowadzić się w doskonały nastrój. Takie rośliny świetnie też urozmaicają święta Bożego Narodzenia. W połączeniu z pięknymi dekoracjami tworzą naprawdę wyjątkowy klimat, który w pełni oddaje magię świąt!