Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

ostrokrzew

Ostrokrzew – pielęgnacja całoroczna i podlewanie

Każda pora roku ma swoje charakterystyczne . W maju kwitną , jesienią dekorujemy domy z pomocą dyń i chryzantem, a na Boże Narodzenie wykorzystujemy . To niezwykle urocza roślina, która posiada bardzo dekoracyjny charakter, a przy tym jest odporna na trudne warunki pogodowe w zimie.

Ostrokrzew – roślina o ogromnej sile przetrwania

Ten uroczy krzew od dawna cieszy się popularnością na zachodzie i na północy Europy, gdzie zima potrafi dać się we znaki. Od pewnego czasu coraz częściej spotkać go można także u nas. Jego atrakcyjność wynika przede wszystkim z faktu, że to roślina zimozielona i mrozoodporna, dzięki czemu pięknie prezentuje się nawet wtedy, gdy mróz i chłód zdominują codzienną aurę. Warto dodać, że odmiany rosnące w Polsce są także mało podatne na choroby, mogą rosnąć w cieniu i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Aby ostrokrzew przyjął się w naszym ogrodzie, warto poznać kilka przydatnych wskazówek, jak o niego prawidłowo dbać.

Ostrokrzew – prastara roślina Celtów

Ostrokrzew kolczasty to najpopularniejsza odmiana hodowana w Polsce. Tak ogromne zainteresowanie zawdzięcza temu, że jest niezwykle łatwa w uprawie, a przy tym dobrze radzi sobie nawet na zacienionych stanowiskach.

Ostrokrzew to roślina znana od wieków. Pochodzi z terenów anglosaskich. Już Celtowie cenili ją za magiczne i prozdrowotne właściwości. Do dziś uznawana jest tam za symbol świąt Bożego Narodzenia. Stanowi nieodłączny element gwiazdkowych dekoracji i stroików. Od pewnego czasu zaczęła gościć także w polskich ogrodach i w świątecznych aranżacjach.

Krzew ten może osiągać wysokość nawet do 6 metrów. Kwitnie od kwietnia do czerwca i choć kwiatostany są dość niepozorne, wydzielają bardzo przyjemny zapach uwielbiany przez zapylaczy. Liście ostrokrzewu są zielone przez cały rok. Mają charakterystyczne ostro zakończone ząbkowania. Warto pamiętać, że czerwone owoce tej rośliny są trujące dla ludzi, za to bardzo smaczne dla ptaków. Pojawiają się na gałązkach w okolicach września i pozostają tam przez całą zimę, stanowiąc tym samym uroczą ozdobę .

Najlepsze stanowisko dla ostrokrzewu

To doskonała alternatywa dla ogrodów, w których dominuje cień. Ostrokrzew najbardziej lubi miejsca, w które dociera niewielka ilość słońca, na przykład tereny leśne lub stanowiska pod wysokimi roślinami. Można go także wykorzystać jako naturalną barierę ochronną, ponieważ dobrze znosi przycinanie, przez co sprawdzi się jako żywopłot.

ostrokrzew

Warto również wiedzieć, że ostrokrzew można hodować w donicach na balkonie. Wcześniej jednak należy zadbać o odpowiednie podłoże dla niego. Roślina ta bowiem lubi przestrzeń, dlatego musimy zasadzić ją w takim miejscu, aby miała jej wystarczająco dużo na rozwój.

Codzienna pielęgnacja ostrokrzewu

Ostrokrzew w uprawie wydaje się niemal idealny i bezproblemowy. Jest niewymagający i dobrze radzi sobie zarówno z niskimi temperaturami, jak i z suszą. Najlepsze dla niego podłoże to gleba kwaśna, przepuszczalna lub piaszczysto-gliniasta. Najlepiej utrzymywać go w stanie lekko wilgotnym albo umiarkowanie suchym. Oznacza to, że krzew ten nie lubi stać w wodzie i całkiem nieźle znosi okresy suszy.

Ogromną zaletą ostrokrzewu jest również to, że bez problemu znosi nawet bardzo niskie temperatury. Szacuje się, że da sobie radę nawet przy -25 stopniach Celsjusza! Należy jednak pamiętać, aby nie umieszczać go w miejscach szczególnie narażonych na silny i porywisty wiatr. W takich warunkach bowiem liście mogą ulec przesuszeniu i stracić swój piękny wygląd.

Ostrokrzew jest stosunkowo odporny także na choroby. Rzadko atakują go szkodniki. Czasem jednak można spotkać na nim mszyce.

Jak przygotować ostrokrzew do zimy?

Ostrokrzew doskonale radzi sobie w naszym klimacie, jednak aby dobrze się rozwijał, należy go odpowiednio przygotować do zimy. Zanim grunt na dobre zetnie mróz, trzeba go dobrze podlać. Ogrodnicy sugerują, aby wykorzystywać w tym celu także okresy odwilży. Ziemia wokół niego nie powinna całkowicie wyschnąć. Dobrze jest ponadto ściółkować grunt wokół ostrokrzewu, aby zachować w nim możliwie stałą temperaturę. Podobnie należy zabezpieczyć krzewy rosnące na balkonie czy tarasie. Do ochrony korzeni rośliny możemy użyć styropianu lub agrowłókniny.

Przycinanie ostrokrzewu

Ostrokrzew jest rośliną, która dobrze znosi przycinanie. Dowodem na to jest częste zastosowanie go jako żywopłotu. Przycinać można go przez cały rok. Ucięte gałązki zimą posłużą jako dekoracje bożonarodzeniowe. Na wiosnę (w okolicach kwietnia) mogą być piękną ozdobą w wazonie. Nie zaleca się jednak cięcia w okresie kwitnienia, ponieważ może to odstraszyć pszczoły, które tłumnie odwiedzają drobne kwiatki ostrokrzewu.

Czy ostrokrzew można rozmnażać?

Rozmnażanie ostrokrzewu jest stosunkowo łatwe. Można to zrobić poprzez sadzonki zielne lub zdrewniałe. Dobrze sprawdzą się również nasiona. Niekiedy roślina ta rozsadza się sama, kiedy żeńskie owoce spadną na ziemię.

Inne odmiany ostrokrzewu

Oprócz popularnego w Polsce ostrokrzewu kolczastego często spotykana jest odmiana Argentea Marginata. Cechuje ją wysoka odporność na mróz oraz niesprzyjające zimowe warunki. W naszych ogrodach warto posadzić również wersję Argentea Marginata Pendula, którą wyróżnia bardzo ładny kulisty pokrój.

Inne odmiany ostrokrzewu to między innymi ostrokrzew japoński, którego nie poleca się w naszym klimacie, jako że wymaga on wyższych temperatur. Potrzebuje także rozproszonego światła i stanowiska osłoniętego od wiatru.