Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Peperomia

Peperomia – interesująca krewniaczka pieprzu

Fani roślin doniczkowych mają wiele powodów do radości. Jednym z nich jest to, że każdego roku pojawiają się nowe odmiany i gatunki, które możemy uprawiać w swoich domach. Większość z nich ma nie tylko walory ozdobne, ale również mogą one mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektóre można także wykorzystać jako przyprawę do potraw. Przykładem ciekawej rośliny, która przybyła do nas stosunkowo niedawno, jest peperomia. To wyjątkowy o nietuzinkowym charakterze. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ciekawy wygląd tego gatunku, który, co warto wiedzieć, występuje w różnych odmianach. W jaki sposób go pielęgnować, aby zachował swoją wyjątkową formę na dłużej?

Peperomia — oryginalna roślina o wielu twarzach

Choć w naszych warunkach klimatycznych roślina ta uprawiana jest przede wszystkim we wnętrzach, swoje korzenie wzięła z Afryki oraz Ameryki Północnej. Rośnie tam głównie w miejscach wilgotnych i raczej zacienionych. Potrafi osiągnąć wysokość nawet do 50 centymetrów. Wyróżniamy zarówno odmiany wzniesione, jak i warianty wiszące. Większość rodzajów kwitnie latem. Wówczas na łodygach pojawiają się kwiatostany w kolorze zielono-żółtym. W naszej części świata spotkać można peperomię w domowym zaciszu. W jaki sposób o nią dbać, aby pięknie się rozwijała?  Peperomia

Jakie stanowisko wybrać dla peperomii?

Dla każdej rośliny doniczkowej kluczową sprawą jest zapewnienie jej odpowiednich warunków do wzrostu. Stanowisko, na którym umieścimy nasz okaz, często decyduje o tym, czy przetrwa on w danym miejscu i czy będzie się prawidłowo rozwijać. Jakiego otoczenia potrzebuje peperomia?

W przypadku tej rośliny bardzo istotne jest zapewnienie dość dużej dawki cienia. Peperomia nie lubi nadmiaru światła słonecznego, a szczególnie intensywnych, bezpośrednich promieni. Dobrze jest również zadbać, aby temperatura w danym miejscu nie przekraczała 25 stopni Celsjusza. Zimą powinna ona wynosić mniej niż 10 stopni Celsjusza. Warto wziąć to pod uwagę, aby w razie potrzeby przenieść kwiat tam, gdzie będzie miał optymalne warunki.

Peperomia – pielęgnacja w warunkach domowych

Gatunek ten nie należy do szczególnie wymagających. Ważne jest jednak zapewnienie mu odpowiednich warunków rozwojowych, aby mógł on utrzymać swój wyjątkowy wygląd na długo. Uprawiając peperomię w domu, nie możemy także zapominać o podlewaniu. Choć roślina ta lubi wilgoć, absolutnie nie wolno jej nadmiernie nawadniać. Przeciwnie, ponieważ posiada ona zdolność magazynowania wody w liściach, dobrze znosi nawet przedłużające się okresy suszy. Po konewkę możemy sięgnąć dopiero wówczas, kiedy zauważymy, że podłoże jest już wysuszone. Nadmierne podlewanie może z kolei doprowadzić do gnicia korzeni. Aby jednak zapewnić jej wilgotność na odpowiednim poziomie, można umieścić ją w łazience. Wystarczy nawet niewielkie okno jako źródło światła i wilgotność panująca w powietrzu. Będą to doskonałe warunki do lepszego wzrostu. Z kolei miejscem niedozwolonym do uprawy peperomii są stanowiska na parapetach, gdzie jest duże nasłonecznienie, albo w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów.

Ważną wskazówką pielęgnacyjną jest również to, aby umieścić roślinę w odpowiednim naczyniu. W tym celu dobrze jest wybrać płytką doniczkę. Niezbędne jest także zapewnienie właściwego drenażu. Ziemię należy więc wymieszać z odrobiną żwirku lub torfu. W dnie donicy należy dodatkowo wywiercić otwór, aby zapewnić roślinie odpływ wody. Peperomię musimy systematycznie przesadzać, najlepiej co dwa-trzy lata. Dobrze jest przy tym stopniowo zwiększać średnicę doniczki.

Rozmnażanie peperomii

Jeśli spodobała nam się ta roślina, dobra wiadomość jest taka, że dość łatwo jest ją rozmnożyć. Najprostszym sposobem jest podział dorosłych okazów. Należy wybierać jednak dobrze rozrośnięte łodygi. Młode egzemplarze należy posadzić w niewielkich donicach, zapewniając im sporą dawkę wilgoci. W tym celu możemy je przykryć kloszem z wywierconymi niewielkimi otworami. Dobrze jest również zadbać o to, aby ustawić młodą roślinę w zacienionym, ale ciepłym miejscu.

Inną metodą na rozmnażanie jest ukorzenianie sadzonek pędowych. Schemat działania jest podobny jak w przypadku podziału. Po uzyskaniu korzeni, sadzimy roślinkę do doniczki, dbając o to, aby miała ona dużo cienia i ciepła. Warto wykorzystać w tym procesie mini szklarnię, dzięki której nowa peperomia będzie otrzymywała optymalne warunki wzrostowe.

Dodatkowym wsparciem dla rośliny będzie z pewnością odpowiedni nawóz. Zaleca się przeprowadzać ten proces w okresie od marca do października. Najlepiej sprawdzi się tu uniwersalny preparat do roślin doniczkowych. Zimą nie należy przeprowadzać tego rodzaju zabiegów.    Peperomia

Peperomia — pozostałe wskazówki pielęgnacyjne

Pielęgnując swój okaz, dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby roślina była dobrze nawodniona, ale z zachowaniem umiaru. Nadmiernie wilgotne podłoże może się bowiem przyczynić do pojawienia się chorób grzybowych, na przykład pleśni. Może to również spowodować zahamowanie wzrostu. Warto także obserwować swój okaz, aby na bieżąco wyłapywać niepokojące objawy. Zwykle, sygnały takie jak plamy na liściach mogą być oznaką nieodpowiedniego stanowiska (tym wypadku nadmiernie nasłonecznionego). Po więcej wskazówek zachęcamy do odwiedzin naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu fachowe porady oraz gotowe aranżacje florystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *