Każdy fan ogrodnictwa, bez względu na to, czy zajmuje się roślinami zawodowo, czy hobbystycznie, doskonale wie, jakie prace należy wykonać w poszczególnych porach roku. Przestrzeganie terminów w kalendarzu działań tego rodzaju jest bardzo ważne, ponieważ przyroda ma swój rytm, za którym warto podążać. Jakie należy wykonać prace w ogrodzie w pierwszym kwartale roku? O czym musimy wtedy pamiętać?
Spis treści:
Przedwiośnie — dużo pracy i pierwsze jej owoce
Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się ogrodnictwem, wie, jaki ogrom pracy trzeba włożyć, aby dostrzec pierwsze efekty swoich działań. Najwięcej wysiłku kosztuje zakładanie ogrodu, a także przygotowanie rabat i kwiatowych aranżacji przed nastaniem wiosny. Większość zielonej przestrzeni należy najpierw zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą, a później, w okolicach lutego i marca odświeżyć na tyle, aby przyroda mogła na nowo rozkwitnąć. Na liście prac do wykonania w tym okresie znajdują się, między innymi, przycinanie gałązek, przekopywanie grządek, a nawet walka ze szkodnikami. Co dokładnie mamy do zrobienia w tym czasie? O czym należy pamiętać, wykonując poszczególne zadania ogrodnicze?
Kalendarz ogrodnika — prace w ogrodzie na każdy miesiąc
Choć wydawać by się mogło, że zimą ogrodnicy mają wolne, w rzeczywistości początek roku to dość pracowity okres. Jest to bowiem czas, kiedy naszą zieloną przestrzeń należy przygotować do nadchodzącej wiosny. Często wy tym momencie zapobiegamy rozprzestrzenianiu się szkodników, które mogą zagrozić wschodzącym roślinom. Jakie zadania należy zrealizować w styczniu?
Styczeń to przede wszystkim czas planowania. W tym okresie większość z nas niecierpliwie wyczekuje już powrotu wiosny. Dlatego, w oczekiwaniu na cieplejsze chwile, przeglądamy katalogi roślin, obmyślając nowe nasadzenia lub reorganizując w myślach już istniejące rabaty. Choć na zewnątrz panuje wtedy jeszcze zimowa aura, jest kilka prac, które możemy wykonać, aby ułatwić przyrodzie bezproblemowe przebudzenie.
W tym okresie pracę w ogrodzie można zacząć od przecinania niektórych drzew i krzewów. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie będą gotowe. Można to zrobić w przypadku mocniejszych i odporniejszych gatunków, na przykład jaśminowca, wierzby czy śliwy tarniny. W czasie intensywnych opadów śniegu dobrze jest również zadbać o to, aby jego pozostałości usuwać z zimujących w ogrodzie roślin. Nadmierne obciążenie może bowiem osłabić i opóźnić ich wzrost poszczególnych egzemplarzy. W styczniu warto zwrócić uwagę, że zwierzęta ryjące korytarze w glebie, które niszczą korzenie oraz bulwy roślin cebulowych. Przykładem może być karczownik.
Półmetek zimy to również ważny czas, aby skupić się na roślinach trzymanych we wnętrzu. Można wtedy zająć się przesadzaniem kwiatów doniczkowych albo sadzeniem kiełków, które urozmaicą codzienną dietę w okresie, kiedy brakuje świeżych warzyw i owoców.
Prace w ogrodzie w lutym
To nadal dość zimny miesiąc, podczas którego trudno jeszcze szukać pierwszych oznak wiosny. W tym okresie można już zaczynać jednak przygotowania roślinności do ciepłych miesięcy. W pierwszej kolejności możemy zająć się przycinaniem gałęzi drzew i krzewów. Najczęściej dotyczy to drzewek owocowych. Niniejsza praktyka pozwala na prawidłowy wzrost i lepsze owocowanie. Co więcej, kiedy nie ma jeszcze liści ani kwiatów, lepiej widać, w którym miejscu dokonać cięcia. Wykonując te prace, musimy jednak pamiętać, aby nie zabierać się za nie przy temperaturze niższej niż -5 stopni Celsjusza. Jednocześnie musimy ostrożnie przycinać młode drzewka, aby nie przesadzić. W przypadku chorych i uszkodzonych należy usuwać zainfekowane części do momentu uzyskania zdrowych elementów. W lutym można także przycinać żywopłoty i krzewy kwitnące, nadając im pożądany kształt.
Prace ogrodowe w marcu
W tym momencie możemy powoli rezerwować czas i przygotowywać narzędzia do bardziej wytężonej pracy. Miesiąc ten obfituje w coraz więcej sygnałów nadchodzącej wiosny. Należy wtedy wysiewać pod osłony warzywa i zioła. Kiedy temperatura zacznie rosnąć, możemy sadzić pierwsze byliny oraz rośliny cebulowe. Jest to także czas na wiosenne porządki. Przebudzenie zimujących roślin z pewnością wspomoże oczyszczenie grządek i usunięcie z nich uschniętych liści czy innych pozostałości po zimie. Można także sadzić już pierwsze sadzonki tych gatunków, które są odporne na niższe temperatury i mniej sprzyjającą aurę. To również dobry czas na to, aby zaplanować i wykonać nowe grządki i rabaty. Uwzględnienie ich w planie z pewnością ułatwi pozostałe prace w ogrodzie i nowe nasadzenia.
Pielęgnując swój własny ogród, dobrze jest pamiętać, że poszczególne prace mają swój określony czas. Trzymanie się terminów i realizacja zadań zgodnie z kalendarzem pozwoli nam cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem przez cały sezon wiosenno-letni. Aby dowiedzieć się, czym zająć się w pierwszym kwartale roku, zapraszamy do odwiedzenia naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu nie tylko fachową pomoc, ale również piękne rośliny, które mogą zagościć w Waszej przestrzeni zielonej na wiosnę. Oferujemy szeroką gamę krzewów, drzewek ozdobnych oraz bylin i roślin cebulowych. Zajrzyjcie do nas i wybierzcie coś dla siebie!