Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

oznaki wiosny

Wczesne oznaki wiosny, jak je rozpoznać?

Na początku roku, kiedy minie radość związana z karnawałem i świętowaniem Bożego Narodzenia, większość z nas niecierpliwie zaczyna się rozglądać za powrotem ciepła i słonecznych dni. Pierwsze oznaki wiosny sprawiają, że każdego dnia budzimy się z nową energią i zapałem do mierzenia się z codziennością. Okres ten zwykle przypada jeszcze przed kalendarzowym terminem i jednoznacznie wskazuje, że zima odchodzi na dobre. Po czym poznać, że przyroda budzi się na nowo do życia? Gdzie możemy szukać powrotu wiosny?

Wiosenne przebudzenie — jak dostrzec pierwsze oznaki wiosny?

Okres przedwiosenny, inaczej określany również mianem wiosennego przesilenia, to ważny moment w naturalnym cyklu pór roku. Ma on ogromne znaczenie dla świata przyrody, ale także dla ludzi, którzy z utęsknieniem czekają na pierwsze oznaki ciepła i powrotu zieleni. Przedwiośnie od zawsze stanowiło integralną część naturalnego rytmu i objawiało się w charakterystyczny sposób. Obecnie, kiedy globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne stały się faktem, przejściowe pory roku zostały drastycznie skrócone, a w wielu rejonach zniknęły w ogóle. Nadal jednak możemy zaobserwować różne zmiany, które zwiastują powrót wiosny i początek cieplejszego okresu. Po czym poznać, że właśnie nadeszła ta chwila?

Wiosno, czy to naprawdę Ty?

Po długiej i często bardzo męczącej zimie nie możemy się już doczekać powrotu ciepła i światła. W naszym klimacie przełom roku, poza niskimi temperaturami, wyróżnia się także wszechobecną szarością i pluchą. Dlatego tak bardzo pragniemy, aby dni stały się dłuższe, a słońce zagościło wokół nas na dobre.

Główne oznaki wiosny związane są z długimi godzinami światła. Za ich sprawą przyroda budzi się do życia.  Mniej więcej na przełomie lutego i marca możemy zaobserwować wyraźnie dłuższy dzień. Przybywa także słonecznych chwil. Oczywiście nie oznacza to, że możemy porzucić już zimowe kurtki. Przeciwnie, warto je trzymać w pogotowiu, ponieważ pogoda w tym okresie nadal bywa bardzo zmienna i kapryśna.

Pierwszych oznak wiosny możemy szukać również w ogrodach i na tarasach. Pozostawione tam na zimę donice z tulipanami czy narcyzami będą na przełomie lutego i marca wypuszczać już pierwsze pędy. Z ziemi zaczną wychodzić również zawilce, przylaszczki i przebiśniegi. Na krzewach leszczyny, derenia i forsycji pojawią się pąki. W tym okresie zauważymy również wyraźne zalążki liści na wielu drzewach, na przykład na wiązach i topolach.

Pierwsze oznaki wiosny wśród zwierząt

Przedwiośnie to również czas przebudzenia dla zwierząt. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, po których możemy ją poznać, jest oczywiście wszechobecny śpiew ptaków. Te, które zimowały w Polsce, zaczynają być coraz bardziej aktywne. Szukają również miejsca do złożenia jaj. Zakładają gniazda. Z kolei te, które udały się do ciepłych krajów, powoli zaczynają wracać, aby ciepłe miesiące spędzić u nas.

Oznaki wiosny

Pojawienie się zapylaczy to charakterystyczne oznaki wiosny. Kiedy pogoda sprzyja, a na gałązkach pojawiają się pierwsze liście i pąki kwiatów, te pracowite owady zaczynają wchodzić w swój wiosenno-letni tryb. Dla wielu z nas to wyraźne bzyczenie niezmiennie kojarzy się z powrotem wiosny. W połączeniu ze śpiewem ptaków jest to jedna z najpiękniejszych melodii, która nastraja nas optymistycznie i pozwala rozpocząć wiosenne planowanie.

Nie mniej ważną oznaką wiosny jest pojawienie się żaby trawnej. Zwykle w tym okresie budzi się ona ze snu zimowego. Przełom marca i kwietnia to dla niej okres godowy. W tym czasie w okolicach zbiorników wodnych znajdziemy wiele przedstawicielek tego gatunku. Warto zadbać o to, aby w miarę możliwości zapewnić im spokój i bezpieczeństwo.

Co zrobić, aby wiosna zagościła w naszym domu i ogrodzie?

Większość z nas, nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi ogrodnikami, czeka z utęsknieniem na wiosenny czas. Okres jesienno-zimowej pluchy i szarości jest niejednokrotnie bardzo dla nas męczący, a przy tym jednocześnie obciążający nasz układ nerwowy. Te pierwsze oznaki wiosny to często moment, kiedy i my dostajemy poważny zastrzyk energii. Aby jednak czas ten był dla nas jeszcze przyjemniejszy, dobrze jest zadbać o to, aby oznak wiosny było wokół nas jeszcze więcej. Co możemy w tym celu zrobić?

Przede wszystkim, jeśli dysponujemy jakąś przestrzenią zieloną, możemy zaaranżować wiosenną rabatę albo mini ogród w doniczkach. W tym celu warto wybrać rośliny, które wschodzą właśnie w tym okresie. Przykładem mogą być cebulowe, , czy . Nie są to gatunki szczególnie wymagające w uprawie, a kiedy zakwitną, z pewnością wprawią nas w doskonały nastrój. Co więcej, pojawienie się takich pięknych sadzonek zachęci ptaki oraz owady zapylające, aby spędziły w tej przestrzeni więcej czasu. Jeśli mamy wokół siebie więcej miejsca, dobrze jest powiesić w ogrodzie budkę lęgową albo karmnik dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Dzięki temu zwierzęta będą się chętniej u nas pojawiać, umilając nam czas swoim pięknym śpiewem. Z kolei obecność kwiatów sprawi, że przylecą do nas także pszczoły i trzmiele, a nawet pierwsze motyle. Ich przyjemne bzyczenie będzie miłym akcentem w każdym przedwiosennym ogrodzie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby zachęcić wiosnę do przyjścia do Twojego , zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziecie u nas szeroki wybór pięknych sadzonek, a także akcesoriów dekoracyjnych, z pomocą których z pewnością poczujecie powiew wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *