Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

rajska jabłoń

Rajska jabłoń – ozdobne drzewko zyskujące popularność

Wiosna to czas intensywnego wzrostu roślin. Nasze ogrody i balkony rozkwitają feerią zachwycających barw. Dzięki nim ten okres w roku staje się wyjątkowy i pełen zmysłowych doznań. Warto przy tym pamiętać, że oprócz kwiatów i roślin typowo ozdobnych mamy do dyspozycji także krzewy czy drzewka owocowe, które również kwitną w tym czasie. Przykładem może być rajska jabłoń — wiosną obsypana setkami drobnych i delikatnych kwiatków. Co warto wiedzieć o tej odmianie i w jaki sposób pielęgnować ją dla jeszcze lepszego wyglądu?

Krzewy owocowe — sposób na wspaniałą dekorację ogrodu

Choć w naszych ogrodach najczęściej dominują rośliny typowo ozdobne, które wabią pszczoły i motyle, w celach dekoracyjnych możemy wykorzystać także drzewka owocowe. One również kwitną na wiosnę, dzięki czemu możemy się cieszyć ich urokiem i w tym aspekcie. Odmiany takie jak rajska jabłoń, oprócz tego, że wydają smaczne owoce, mogą mieć także walor dekoracyjny. W stosunkowo prosty sposób możemy mieć dodatkowe elementy ozdobne w swoim ogrodzie.

Rajska jabłoń to jedna z możliwości wykorzystania owocodajnych drzew do ozdoby zielonej przestrzeni. Odmiana ta charakteryzuje się niewielkimi kwiatami (zwykle w odcieniach bieli i jasnego różu), które tworzą urokliwe pęki. Dodatkowym atutem jest piękny zapach, jaki wydzielają. Co więcej, już kształt tej jabłoni zasługuje na uwagę. Zwykle przyjmuje ona kulistą formę na czubku drzewa. Z czasem odmiana ta rozrasta się jednak i uzyskuje bardziej nieregularny kształt.

rajska jabłoń1

Rajska jabłoń — skąd bierze się jej popularność?

Popularność rajskiej jabłoni bierze się jednak przede wszystkim stąd, że owoce, które wydaje, pięknie się prezentują i mogą być ozdobą samą w sobie. Rajskie jabłuszka to niewielkich rozmiarów okazy, które zwykle przyjmują intensywnie czerwony kolor. Dojrzewają w okresie między wrześniem a październikiem. Co więcej, pozostają na gałęzi nawet po opadnięciu liści. Dzięki temu możemy się cieszyć ich pięknem również wczesną jesienią. Oprócz walorów dekoracyjnych w tym wypadku, owoce możemy wykorzystać do przygotowania przetworów. Rajskie jabłuszka sprawdzą się między innymi jako składnik syropów czy kompotów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej odmiany?

Rajska jabłoń – połączenie smaku owoców i piękna kwiatów

W ostatnich latach wykorzystanie drzewek owocowych jako dekoracji zyskuje coraz większą popularność. Wynika to z faktu, że rozwiązanie takie daje wiele satysfakcji, przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Zanim jednak zaprosimy rajską jabłoń do naszego ogrodu, dobrze jest dopasować odmianę prostą w uprawie, a przy tym odporną na choroby, które mogą ją atakować. W Polsce do największych szkodników tego gatunku należą mączniaki oraz parch jabłoni. Aby uniknąć konieczności zmagania się z nimi, lepiej wybrać warianty takie jak Dolgo czy Golden Hornet. Mają one wiele uroku, a jednocześnie są dość odporne i mniej podatne na pojawianie się chorób.

W jaki sposób uprawiać rajską jabłoń?

Dobrze wiedzieć, że większość odmian jabłoni to rodzime rośliny lub takie, które uprawia się w podobnym klimacie. W związku z tym są one bardziej odporne na choroby, a także trwalsze i lepiej znoszące trudne warunki pogodowe (na przykład mróz). Aby dobrze poczuły się w naszym ogrodzie, dobrze jest jednak zapewnić im odpowiednie stanowisko do prawidłowego rozwoju. W pierwszej kolejności należy więc zadbać o właściwą dawkę światła. Dla rajskiej jabłoni powinniśmy wykorzystać stanowisko dobrze nasłonecznione. Dzięki temu drzewko będzie miało piękne kwiaty, a następnie okazałe owoce. Co więcej, dobrze dopasowane warunki gwarantują prawidłowy rozwój oraz zdrową roślinę. Braki w tej kwestii mogą doprowadzić do tego, że drzewko będzie słabiej rosło i będzie bardziej podatne na choroby.

rajska jabłoń2

Rajska jabłoń gleba

Przygotowując stanowisko dla rajskiej jabłoni, musimy zadbać również o odpowiednie podłoże. Gleba powinna być żyzna, na przykład piaszczysto-gliniasta. Zaleca się także umiarkowane, choć systematyczne podlewanie.

Podcinanie rajskiej jabłoni — co należy wiedzieć?

W bardzo wielu przypadkach, jeśli nie mamy szczególnych wymagań dotyczących kształtu naszej jabłoni, możemy pozwolić jej swobodnie się rozwijać. Zaleca się jedynie usuwanie tak zwanych długopędów, określanych też jako “wilki”. W razie potrzeby należy również usuwać zbyt gęsto rozrastające się pędy, które mogą osłabić roślinę, kiedy pojawią się owoce. Ewentualne podcinanie można przeprowadzić jedynie wczesną wiosną. Najpóźniejszy możliwy termin to początek czerwca. Później jabłoń zawiązuje już pączki na kolejny sezon. Podcinanie może doprowadzić do słabszego kwitnienia w kolejnym roku.

Pielęgnacja i uprawa drzew owocowych nie musi być trudna i czasochłonna. Podstawowym aspektem jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska do prawidłowego rozwoju. Rośliny te preferują bowiem dobre nasłonecznienie i umiarkowane nawodnienie. Dobrze jest także kontrolować ewentualną potrzebę przerzedzania zbyt gęsto rozrastających się pędów. Ich nadmiar może osłabiać rajską jabłoń, co w przyszłości może wpływać na kwitnienie i owocowanie. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy jednak do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu nie tylko wspaniałe okazy roślin do domu i ogrodu, ale również fachową poradę w zakresie pielęgnacji i uprawy. Zachęcamy do odwiedzin!

Zobacz też:

Kwiaty jabłoni są piękne i delikatne, kiedy można je podziwiać?
Odmiany jabłoni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *