Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

róże cięte

Róże cięte – jak utrzymać je jak najdłużej świeże?

Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów. Zdobią nie tylko ogrody i zewnętrzne rabaty, ale stanowią również świetną bazę do bukietów i wiązanek na różne okazje i uroczystości. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim posągowemu charakterowi, ale nie tylko jemu. Róże cięte to wytrzymałe rośliny, o ile stworzymy im przyjazne warunki. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, wytrzymają w wazonie naprawdę długo. Jak je pielęgnować? O czym pamiętać?

Urok ciętych kwiatów

Nie każdy ma możliwość posiadania swojego własnego . Ale nawet ci szczęśliwcy nie zawsze mają wystarczającą przestrzeń oraz umiejętności do hodowli konkretnych roślin. Pewnym substytutem własnej zielonej oazy są z pewnością oraz… bukiety, które ozdabiają nasze wnętrza.

Popularność kwiatów ciętych rosła przez lata i nadal nie traci swojej pozycji. Dzięki nim możemy nie tylko stworzyć namiastkę we wnętrzu, ale stanowią one również doskonały pomysł na prezent, a nawet sposób na wyrażenie najgłębiej skrywanych uczuć.

Bukiety na Walentynki lub inne okazje, takie jak urodziny czy rocznica ślubu, stanowią niezwykle miły upominek. Chyba żadna kobieta nie oprze się urokowi pięknych kwiatów. A , jak wiadomo, są symbolem miłości i namiętności. Z pewnością nie może ich więc zabraknąć w kompozycjach z okazji Święta Zakochanych. Aby jednak przetrwały dłużej i były miłą pamiątką tego dnia, warto poznać kilka pielęgnacyjnych trików, które wydłużą żywotność ciętych róż.

Róże cięte w wazonie – klasyczna ozdoba!

Róże to bardzo klasyczny i elegancki wybór. Choć nie wszystkim się podobają, z pewnością nie można odmówić im uroku. Jeśli zależy nam na dobrym pierwszym wrażeniu, warto je wybrać jako florystyczny prezent, na przykład z okazji Święta Zakochanych. Będą wyrazem naszego oddania, sympatii, a nawet zakochania. Co więcej, obdarowanej osobie będą przez długi czas przypominać o naszym geście. Warto bowiem wiedzieć, że cięte są w stanie wytrzymać w wazonie dość długo. Jest tylko jeden warunek! Należy o nie odpowiednio dbać. Stosując przydatne wskazówki, możemy z powodzeniem utrzymać je w doskonałej kondycji nawet do dwóch tygodni. O czym musimy pamiętać? Co lubią, a czego nie tolerują róże cięte?

róże cięte

Jak dbać o cięte róże, aby dłużej wytrzymały w wazonie?

Floryści podpowiadają, że róże, mimo swojej pozornej ulotności, potrafią wytrzymać w wazonie w niemal nienaruszonej formie przez długi czas. Aby to się jednak udało, koniecznie musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Każdy gatunek kwiatów ma swoją specyfikę, wynikającą z budowy, a także dopasowanej do nich pielęgnacji. Jeśli zastosujemy się do wytycznych, może się okazać, że będziemy się cieszyć naszym różanym bukietem dłużej niż tylko kilka dni! Za sprawą nieskomplikowanych trików, w domowym zaciszu, nasze mogą zyskać drugie życie!

Róże lubią wodę!

Ta prawda wydaje się być oczywista, a także identyczna dla wszystkich ciętych kwiatów. Tymczasem w przypadku róż wielkość powierzchni, za pomocą której chłoną one wodę, ma ogromne znaczenie!

Kiedy otrzymamy bukiet na Walentynki lub na inną ważną okazję, w pierwszej kolejności powinniśmy umieścić go w swobodnej formie, w wazonie lub w innym naczyniu, aby miał dużo przestrzeni. Dodatkowe ozdoby wiązanki, choć pięknie wyglądają, mogą przyczynić się do tego, że woda szybciej się zanieczyści i będą się w niej namnażać drobnoustroje, co nie sprzyja świeżości kwiatów. Jeśli jednak bardzo zależy nam na tej dodatkowej dekoracji, w miarę możliwości powinniśmy zadbać, aby wstążki lub inne elementy nie stały w wodzie. Koniecznie należy także oberwać liście z niższej części gałązek. Wszystkie elementy inne niż sama łodyga pod wodą znacząco zanieczyszczają wodę.

Wody w naczyniu nie może być po samą krawędź. Optymalna ilość to około ⅔ wysokości wazonu lub innego pojemnika.

Bardzo ważne jest również to, aby przyciąć końcówki łodyg. Najlepiej zrobić to pod kątem, aby powierzchnia, z której będą pobierać wodę, była jak największa. Zaleca się użyć do tego noża zamiast nożyczek, które mogłyby zmiażdżyć i uszkodzić włókna przewodzące gałązek, co będzie miało wpływ na żywotność bukietu. Czynność tę należy powtarzać codziennie.

Woda, którą nalewamy do wazonu, musi być zimna. Należy także zadbać o to, by naczynie przed wykorzystaniem było dokładnie umyte (bez smug czy osadu). Wszelkie zanieczyszczenia mogą spowodować bowiem szybsze gnicie łodyg, a przez to również szybką utratę świeżości.

Warto także zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Róże cięte nie lubią gorąca ani nagłych zmian temperatury. Najlepiej ustawić naszą kompozycję w chłodnym pomieszczeniu, a w razie jeśli zauważymy więdnięcie płatków, możemy włożyć bukiet do wanny z zimną wodą.

Należy ponadto unikać dla róż towarzystwa owoców lub więdnących już kwiatów. W obu przypadkach w powietrzu wydziela się etylen, gaz o słodkim zapachu, który przyspiesza przekwitanie roślin.

Zmieniaj wodę codziennie!

Choć ten obowiązek może się okazać kłopotliwy, jego spełnienie jest bardzo ważne, aby zachować świeżość róż w bukiecie. Wodę należy zmieniać codziennie, a naczynie za każdym razem myć. W przeciwnym razie we wnętrzu szybciej rozpoczną się procesy gnilne, które przyspieszą więdnięcie kwiatów.

Dla długotrwałej świeżości, jeśli nie dysponujemy profesjonalną odżywką do kwiatów ciętych, możemy również dodać do środka odrobinę kwasku cytrynowego lub kroplę płynu do mycia naczyń. Dobrze w tej roli sprawdza się także cukier. Ten popularny środek spożywczy może zdziałać prawdziwe cuda w wazonie pełnym róż. Pędy kwiatów pobierają go z wody, a następnie włączają do swojego metabolizmu. Co więcej, dzięki zastosowaniu naturalnego produktu, płatki kwiatu nie będą robić się niebieskie, co ma często miejsce przy zastosowaniu chemicznych odżywek. Warto także dodać, że wzrost stężenia cukru w płatkach pozwala utrzymać roślinie turgor, czyli zwartą i stabilną formę. Na litr wody należy dodać jedną łyżeczkę cukru. Nawet jeśli zastosujemy którąś z wymienionych metod odżywiania ciętych kwiatów i tak będziemy musieli pamiętać o regularnej zmianie wody w naczyniu.

W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór kwiatów ciętych, w tym również róż. Przygotowujemy z nich piękne bukiety, które mogą być doskonałym prezentem z okazji Walentynek, ale nie tylko. W razie wątpliwości podpowiemy także, jak dbać o stworzone przez nas kompozycje, aby zachowały świeżość i doskonały wygląd na dłużej.