Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Sansewieria odmiany

Sansewieria odmiany

Kwiaty doniczkowe to ważna część życia dla większości z nas. Lubimy się nimi otaczać, ponieważ wprawiają nas one w dobry nastrój, a nawet tworzą charakter wnętrza. Jednym z gatunków, który zyskuje coraz większą popularność, jest sansewieria. Jest to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie zarówno do domu prywatnego, jak i do biura. Co więcej, sansewieria odmiany pozwalają dopasować jedną z licznych opcji do swoich potrzeb. Jakie warianty mamy do wyboru i co warto wiedzieć o ich pielęgnacji?

Sansewieria — piękny kwiat, prosty w uprawie

Ten popularny posiada bardzo charakterystyczną budowę, dzięki czemu stanowi świetny sposób na dekorację wnętrza. Rośnie wysoko i wyróżnia się ciekawym pokrojem. Coraz częściej gości on w naszych domach, ponieważ nie ma specjalnych wymagań i nie trzeba poświęcać długich godzin na pielęgnację sansewierii. Warto przy tym wiedzieć, że po kilku latach uprawy roślina ta może zakwitnąć. Uzyskuje wówczas białe o niezwykle przyjemnym i nieco odurzająco-słodkim zapachu. Co więcej, występuje ona w wielu odmianach, które z powodzeniem można hodować w Polsce. Dobra wiadomość jest również taka, że dostępne warianty można dopasować do swoich potrzeb, preferencji i gustów.

Sansewieria — odmiany uprawiane w Polsce

W naturze występuje kilkadziesiąt odmian sansewierii. W Polsce roślina ta przyjęła się całkiem dobrze i z każdym rokiem zyskuje na popularności. Nie dziwi więc fakt, że większość z nich dostępna jest również na naszym gruncie. Poszczególne warianty różnią się od siebie odcieniem oraz formą i kształtem liści. To otwiera przed nami ogrom możliwości aranżacyjnych z udziałem tej niezwykłej rośliny.

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej hodowanych w polskich warunkach jest Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata). Charakteryzują ją duże i okazałe liście, o mocno nasyconej, ciemnozielonej barwie. Na środku znajduje się wyraźnie jaśniejszy pasek. Odmiana ta rośnie wysoko i może osiągać nawet do 60 centymetrów. Co więcej, posiada ona kilka wariantów o podobnym pokroju, ale odmiennej kolorystyce. Przykładem może być wersja Robusta czy Laurenti. Aby zapewnić tej roślinie odpowiednie warunki rozwoju, najlepiej posadzić ją w podłożu dedykowanym kaktusom. Ziemię można także przygotować samodzielnie, łącząc odmianę uniwersalną z piaskiem i granulatem glinianym. Przyjmuje się również, że wielobarwne liście potrzebują więcej słońca niż warianty monochromatyczne. Należy przy tym pamiętać, że kwiat sansewieria dopasuje się do panujących wokół niego warunków, ale jeśli będzie miał mniej światła, będzie rósł wolniej i mniej okazale. Warto przy tym zadbać, aby nasza roślina miała ciepło przez cały rok. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 10 stopni Celsjusza.

Sansewieria odmiany

O czym jeszcze musimy pamiętać podczas pielęgnacji odmiany gwinejskiej? Przede wszystkim o systematycznym podlewaniu. Ziemia powinna być stale mokra, ale jednocześnie musimy zadbać o odpowiedni drenaż. W tym celu miesza się ziemię z gliną. Dodatkowo należy roślinę nawozić (od kwietnia do września). Poza sezonem wiosenno-letnim trzeba ograniczyć nawadnianie. Dzięki temu odmiana ta zyskuje optymalne warunki do rozwoju.

Inną chętnie uprawianą w Polsce odmianą jest Sansewieria hiacyntowa (Sansevieria hyacinthoides). Wersja ta może osiągać nawet 120 centymetrów wysokości i posiada bardzo charakterystyczne szerokie liście. Aby dobrze się rozwijała, należy zapewnić jej określone warunki. Najważniejsze jest odpowiednie nasłonecznienie. Sansewieria ta lubi jasne stanowiska, najlepiej takie, gdzie słońce świeci minimum przez trzy godziny w ciągu dnia. Dobrze również, aby miała ona ciepło. Dobrze znosi także czasowe okresy suszy. Sprawdzi się więc idealnie dla zapominalskich.

Przeglądając dostępne odmiany sansewierii, natkniemy się również na wariant Sansevieria parva. Posiada ona wąskie, ciemnozielone liście w kształcie rozety. Poleca się ją szczególnie osobom, które lubią zieleń, ale nie mają ochoty poświęcać jej szczególnie dużo czasu. Wystarczy zapewnić roślinie umiarkowanie nasłonecznione, ale ciepłe stanowisko i nie zapomnieć o podlewaniu jej od czasu do czasu.

Sansewieria — inne odmiany

Wśród znanych w Polsce odmian często wybieramy również wersję Sansevieria bacularis. To jeden z bardziej dekoracyjnych wariantów. Osiąga wysokość około 100 centymetrów, a liście mają ciemnozielony kolor, z poprzecznymi białymi paskami. Dodatkową ozdobę tej rośliny stanowią . Aby uzyskać sansewieria kwitnienie, należy zadbać, aby miała ona dość słoneczne i ciepłe stanowisko. Musimy pamiętać także o systematycznym, ale niezbyt obfitym podlewaniu.

Inną ciekawą odmianą sansewierii jest Sansewieria Zeylanica (Sansevieria zeylanica). Ma ona skórzaste liście, o falistych brzegach. Dobrze radzi sobie w polskim klimacie i nie ma szczególnie wysokich wymagań. Należy jej zapewnić średnio słoneczne miejsce. Im bardziej zacienione ono będzie, tym oszczędniej trzeba ją podlewać.

Na koniec warto wspomnieć o odmianie Sansewieria walcowata (Sasevieria cylindrica). Jest to wariant dość wysoki. Z jej łodyg można zaplatać charakterystyczne warkocze, które mają ogromne walory dekoracyjne. Sansewieria ta może być użyta do rozmaitych aranżacji. Roślina ta jest średnio wymagająca. Należy jedynie pamiętać, aby zapewnić jej jasne stanowisko i systematycznie, ale umiarkowanie, podlewać. Wspaniale również wygląda dom w takich sansewieriach.

Po więcej wskazówek pielęgnacyjnych zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tutaj szeroki wybór różnych odmian sansewierii oraz innych dekoracyjnych kwiatów doniczkowych, dzięki którym udekorujecie swoją przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *