Storczyki to kwiaty pochodzenia tropikalnego, które cieszą się coraz większą popularnością wśród florystów i ogrodników. Rośliny z powodzeniem można hodować w mieszkaniach, jak i na zewnętrznych terenach zielonych. Jak pielęgnować storczyki, by rosły prawidłowo i nie usychały? O czym warto pamiętać, decydując się na ich uprawę? Dowiedz się więcej o storczyk pielęgnacja.
Spis treści:
- Storczyk pielęgnacja czy będzie wymagająca? Uprawa storczyków: porady i wskazówki
- Ziemia do storczyków ogrodowych. Informacje na temat storczyk pielęgnacja.
- Jak hodować storczyki w mieszkaniu?
- Doniczka do storczyka: jaką wybrać?
- Podłoże do storczyków domowych
- Skąd wziąć sadzonki do uprawy?
- Przesadzanie storczyków: zalety i wskazówki
- Kiedy przesadzić storczyka?
- Jak przesadzić storczyka?
- Jak często podlewać storczyki?
- Jak pobudzić storczyki do kwitnienia?
- Przycinanie storczyków
- Choroby storczyków i ich objawy
- Jak uratować storczyka uschniętego? Storczyk pielęgnacja specjalna.
- Przelany storczyk pielęgnacja
- Storczyki uprawa: podsumowanie (storczyk pielęgnacja)
Storczyk pielęgnacja czy będzie wymagająca? Uprawa storczyków: porady i wskazówki
Najlepsza pora na sadzenie roślin ogrodowych to późna wiosna lub początek jesieni. Wczesne rozpoczęcie hodowli da kwiatom czas potrzebny na prawidłowy wzrost i pełne otwarcie kwiatostanów. Do uprawy warto wykorzystywać gotowe sadzonki. Rozkwit storczyków bezpośrednio z nasion może bowiem zająć nawet kilka lat.
Ziemia do storczyków ogrodowych. Informacje na temat storczyk pielęgnacja.
Rośliny ogrodowe potrzebują luźnej, żyznej i odpowiednio wilgotnej gleby próchniczej. Przygotowane sadzonki należy umieścić w wykopanych grządkach o głębokości o 15 cm większej niż długość korzeni. Otwory trzeba następnie wypełnić specjalnym substratem do storczyków. Preparat można zakupić w wielu sklepach ogrodniczych. W okresie zimowym warto również okryć rośliny agrowłókniną. Da to pewność, że kwiaty przetrwają wszelkie niskie temperatury.
Jak hodować storczyki w mieszkaniu?
Domowa uprawa wymaga zapewnienia kwiatom odpowiednich warunków. Storczyki potrzebują między innymi właściwej wilgoci i cyrkulacji powietrza, a także stałej temperatury na poziomie od 18 do 26 stopni Celsjusza. W zależności od gatunku rośliny wymagają również nieograniczonego dostępu do słońca lub miejsca w półcieniu. Z powyższych powodów w okresie wiosenno-letnim storczyki powinno ustawiać się na parapetach lub w innych dobrze nasłonecznionych punktach. W czasie zimy kwiaty należy zaś przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 15 stopni i unikać częstego otwierania okien w celu zachowania stałego poziomu ciepła. Pozwoli to na ochronę roślin przed przemarznięciem i ich bezpieczną hibernację.
Doniczka do storczyka: jaką wybrać?
Do uprawy kwiatów w domu potrzebne są specjalne transparentne osłonki na storczyki wykonane z tworzyw sztucznych. Akcesoria tego rodzaju zapewniają korzeniom odpowiednie nasłonecznienie, co jest szczególnie ważne przy hodowli gatunków wymagających dużych ilości słońca. Przezroczysta donica na storczyki powinna posiadać wycięte otwory przepuszczające powietrze i nadmiar wilgoci. Pozwoli to na ochronę kwiatów przed uschnięciem i przelaniem.
Osłonki do storczyków można umieścić w ceramicznych naczyniach dla uzyskania estetycznego efektu wizualnego. Kwiaty doskonale prezentują się również w koszyczkach zawieszanych pod sufitem. Osłonka na storczyka nie powinna jednak być ustawiana wewnątrz glinianych doniczek. Ich użytkowanie może bowiem negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny.
Podłoże do storczyków domowych
Umiejscowione pośrodku doniczek sadzonki należy przysypać niewielką ilością ziemi próchniczej. W przypadku jej braku doskonale sprawdzi się również keramzyt. Warto pamiętać o tym, by podłoże nie było zbyt twarde. Jego uklepywanie zablokuje bowiem korzeniom dostęp do powietrza i źródła światła.
Skąd wziąć sadzonki do uprawy?
Gotowe zalążki kwiatów są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Sadzonki można także przygotować samodzielnie poprzez rozmnażanie storczyków z łodygi. W tym celu wystarczy odciąć pojedynczy pęd rośliny, delikatnie naciąć jego koniec i oprószyć go ukorzeniaczem. Tak przygotowaną sadzonkę należy następnie umieścić w osobnej donicy i postawić ją w ciepłym i wilgotnym miejscu.
Jak rozmnożyć storczyka w inny sposób? Niektóre gatunki kwiatów samodzielnie puszczają dodatkowe pędy zwane keikami. Pojawiają się one na oczkach kwiatowych i posiadają własne korzenie. Ich porost można również zainicjować poprzez regularne stosowanie past hormonalnych. Tak powstałe sadzonki należy następnie odciąć od rośliny przy pomocy ostrych nożyczek i przesadzić do drugiego naczynia.
Przesadzanie storczyków: zalety i wskazówki
Przesadzanie storczyków to czynność kluczowa dla zapewnienia kwiatom właściwego tempa wzrostu i dobrego wyglądu. Wymiana donicy na większą pobudzi roślinę do puszczenia nowych liści. Ochroni także korzenie przed zmiażdżeniem i przelaniem.
Kiedy przesadzić storczyka?
Przyjmuje się, że podłoże i osłonki trzeba zmieniać średnio co 2 lub 3 lata w momencie wzrostu nowych pędów. Nie wolno tego jednak robić w okresie kwitnienia. Do sygnałów, że roślina potrzebuje więcej miejsca, należą między innymi wystające poza donicę korzenie o widocznych zniszczeniach. Roślinę należy również przesadzić przy pogorszonym stanie gleby i obecności grzybów czy innych szkodników.
Jak przesadzić storczyka?
Przenoszenie kwiatów warto rozpocząć od ostrożnego ściśnięcia transparentnej osłonki. Dzięki temu korzenie odsuną się od jej ścianek. Następnie trzeba ująć dolne części rośliny i powoli wyciągnąć ją z donicy.
Kolejny krok to dokładne oględziny stanu storczyka. Przed umieszczeniem go w nowej donicy należy usunąć wszelkie uschnięte i zgniłe części, a także oczyścić roślinę z nadmiaru gleby. Warto także sprawdzić stopień miękkości korzeni. Zbyt twarde mogą bowiem ulec uszkodzeniu podczas przesadzania. Aby temu zapobiec, wystarczy zamoczyć je przez kilkanaście minut w misce z wodą.
Po wykonaniu powyższych zabiegów storczyka można przetransportować do większej donicy. W tym celu naczynie należy wypełnić ziemią próchniczą, mchem lub korą jodły do ⅓ wysokości, a następnie ostrożnie umieścić w nim roślinę. Gatunki o pojedynczych łodygach powinny znaleźć się pośrodku osłonki. Okazalsze storczyki wymagają zaś starannego ułożenia starszych pędów po bokach donicy, a najmłodszych w jej centrum. Wolne przestrzenie w naczyniu należy wypełnić podłożem, pamiętając o tym, by go nie ugniatać dla zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza. Tak przeniesioną roślinę warto następnie postawić w ustronnym miejscu i unikać jej nawadniania przez kilka dni.
Jak często podlewać storczyki?
Wiele gatunków storczyka charakteryzuje się odpornością na kilkudniowy brak wody. Dzięki temu rośliny nie wymagają częstego zraszania. Kwiaty ogrodowe wystarczy podlać raz na tydzień w okresie letnim i dwa razy na tydzień w trakcie zimy. W przypadku roślin domowych należy zaś sprawdzić stan korzeni w transparentnych osłonkach. Jędrne pędy w odcieniu zieleni sygnalizują prawidłowe nawodnienie. Jeśli jednak stają się suche, a także zmieniają barwę na brązową lub białą, oznacza to, że roślina potrzebuje wody. Storczyki po przekwitnięciu wymagają także przerwy w podlewaniu. Po opadnięciu kwiatów należy unikać nawadniania przez okres miesiąca.
Jak podlewać storczyka?
Rośliny storczykowe można podlewać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest zraszanie liści przy pomocy butelki w sprayu. Niektóre gatunki można także nawadniać parą wodną. W tym celu wystarczy umieścić pod doniczką tacę wypełnioną żwirem, a następnie regularnie zalewać go wodą. Powyższa metoda wymaga ustawienia storczyka w odpowiednio ciepłym pomieszczeniu.
Doniczkę można również postawić pod delikatnym strumieniem z kranu lub umieścić ją w misce z wodą o temperaturze pokojowej. Takie podlewanie powinno trwać maksymalnie pół godziny. Należy pamiętać o tym, aby nadmiar wilgoci odsączyć przez otwory w osłonkach. W przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju szkodliwych glonów i grzybów, a w konsekwencji do obumarcia rośliny.
Jak pobudzić storczyki do kwitnienia?
Nawozy i odżywki
Czasami sadzonki puszczają niewiele łodyg lub nie kwitną pomimo właściwych warunków hodowlanych. Pielęgnacja storczyka przy pomocy nawozów pomaga rozwiązać ten problem i dogłębnie odżywia pędy, przyspieszając ich wzrost. Preparaty warto stosować w okresie wegetacji roślin dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.
Specjalistyczna odżywka do storczyków
Nawóz do storczyków można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym. Preparat należy dodać do wody używanej do podlewania, pamiętając o tym, aby nie przekraczać dawki zalecanej przez producenta. Taka pielęgnacja storczyków powinna być powtarzana co około dwa tygodnie.
Fusy z kawy do storczyków
Środki poprawiające kondycję roślin można także przygotować samodzielnie w domu w kilku prostych krokach. Popularnością cieszą się między innymi nawozy z kawy, które przyspieszają wzrost pędów i pobudzają łodygi do kwitnienia. Fusy po wypitym napoju należy zalać szklanką wody, a następnie przelać tak stworzoną miksturę do donicy dwa razy w miesiącu. Pozostałości po kawie można również przesypać bezpośrednio do podłoża. Dostarczy to korzeniom cennych składników odżywczych.
Nawóz z bananów do storczyków
Dobre rezultaty daje również roztwór z bananów. Aby go przygotować, wystarczy włożyć do butelki skórki z dwóch owoców i zalać je dwoma litrami wody. Tak przygotowaną odżywkę należy odstawić na kilka dni, a następnie przecedzić i rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. Bananowy nawóz doskonale nadaje się do podlewania storczyka. Można go również używać do okazjonalnego zraszania liści.
Woda z czosnkiem do storczyków
W roli nawozu sprawdza się także roztwór z czosnku. Do jego stworzenia potrzeba trzech drobno pokrojonych ząbków i litra ciepłej wody. Składniki należy wymieszać ze sobą, a następnie przelać do słoików na jedną dobę. Po tym czasie miksturę można przenieść do miski i zamoczyć w niej doniczkę ze storczykiem przez około pół godziny.
Przycinanie storczyków
Niektóre gatunki kwiatów wymagają również systematycznego przycinania pędów w celu pobudzenia ich do dalszego wzrostu. Zabieg należy przeprowadzać w okresie hibernacji storczyków. Przypada on zazwyczaj między początkiem października a końcem listopada.
Jak przyciąć storczyka w prawidłowy sposób? Pielęgnację należy rozpocząć od dokładnej dezynfekcji nożyczek florystycznych. Pozwoli to na usunięcie z ich powierzchni wszelkich szkodliwych drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić roślinie. Następnie konieczne jest staranne obejrzenie storczyka i odcięcie tuż przy korzeniach wszystkich uschniętych czy brązowych elementów. Podczas przycinania należy zachować ostrożność i unikać szarpania czy łamania łodyg. Dzięki temu roślina lepiej zniesie zabiegi pielęgnacyjne.
Choroby storczyków i ich objawy
Chory storczyk często gubi kwiaty i nie puszcza nowych pędów. Może także posiadać uszkodzone liście, plamy lub zmienioną barwę i teksturę korzeni. Powyższe symptomy często pojawiają się w odpowiedzi na niewłaściwe warunki uprawy.
Jak dbać o storczyka pokrytego pleśnią? Czyli chory storczyk pielęgnacja.
Pleśń można rozpoznać po charakterystycznym szarym nalocie na liściach. Na płatkach kwiatów mogą także pojawić się nieestetyczne czarne plamy. W ich usunięciu pomoże specjalna odżywka do storczyków o właściwościach grzybobójczych. Aby poprawić stan rośliny, należy również przenieść ją do miejsca o lepszej cyrkulacji powietrza.
Jak uratować storczyka uschniętego? Storczyk pielęgnacja specjalna.
Nieodpowiednio nawodniony storczyk posiada najczęściej pomarszczone liście i suche, łamliwe korzenie. Zmienia również barwę z zielonej na brązową lub białą. Rośliny uschnięte w niewielkim stopniu wystarczy częściej podlewać, aby przywrócić je do dawnej świetności. Przy bardziej zaawansowanych objawach trzeba zaś ponadto odciąć wszystkie wysuszone elementy, a także wymienić ziemię w donicy. Dla lepszego efektu miejsca przycięcia storczyka można oprószyć węglem drzewnym, a dno naczynia wyłożyć keramzytem.
Przelany storczyk pielęgnacja
Do częstych stanów chorobowych roślin należy też ich gnicie spowodowane nadmiernym podlewaniem. W takiej sytuacji konieczne jest przesadzenie storczyka do nowego naczynia. Podczas zabiegu należy wyciąć wszystkie zgniłe elementy rośliny, a także dokładnie ją osuszyć. Warto także unikać jej nawadniania przez kilka dni.
Storczyki uprawa: podsumowanie (storczyk pielęgnacja)
Właściwa uprawa kwiatów to klucz do ich dobrej kondycji przez cały rok. Z tego powodu przed rozpoczęciem hodowli warto sprawdzić, jak dbać o storczyki po przekwitnięciu i w trakcie wzrostu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji rośliny bez trudu puszczą nowe pędy i staną się piękną ozdobą każdego ogrodu czy mieszkania.
One Response
Bardzo pomocny artykuł dla miłośników storczyków! Znalezienie informacji na temat pielęgnacji i uprawy tych pięknych kwiatów może być czasochłonne, dlatego cieszy mnie, że znalazłem kompleksowy przewodnik w jednym miejscu. Artykuł zawiera solidne porady dotyczące sadzenia i podlewania storczyków, a także ciekawe informacje na temat ich symboliki. Teraz będę pewny, że moje storczyki będą rosnąć zdrowo i kwitnąć pięknie!