Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

jakie kwiaty na imieniny

Jakie są najpopularniejsze imieniny w Polsce — jakie kwiaty na imieniny?

Zbliża się termin imienin kogoś bliskiego. I stajemy jak zwykle przed dylematem: Jakie na imieniny?Wiemy, jakie są ulubione solenizanta, ale chcemy go zaskoczyć czymś innym. Trudna sytuacja jest też wtedy, gdy jesteśmy zaproszeni do kogoś, kogo nie znamy zbyt dobrze. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.

Skąd się wzięły imieniny i gdzie się je obchodzi?

Przed wyborem kwiatów na imieniny warto zainteresować się, skąd wzięła się w Polsce popularność tego święta. Okazuje się, że tradycja obchodzenia imienin wywodzi się z chrześcijaństwa i imienia patrona. Zazwyczaj obchodzimy je w pierwszym terminie, jaki wypada po naszych urodzinach ze względu na to, że dni poświęcone takim samym imionom wypadają w ciągu roku zwykle kilka razy, chociaż dotyczą różnych świętych.

Z okazji imienin składamy solenizantom lub solenizantkom życzenia i obdarowujemy ich upominkami. Najczęściej są to jakieś drobne prezenty oraz pojedyncze , bukiety kwiatów lub w doniczce.

Imieniny są popularne także w Czechach, Bułgarii, Rosji, Grecji, czy na Węgrzech.

Jakie kwiaty na imieniny, których się nie daje?

Kiedy zbliżają się imieniny dopiero co poznanej osoby albo szefa, należy pamiętać, aby kupując kwiaty na imieniny nie popełnić gafy. Dotyczy to także naszych bliskich. Przede wszystkim należy zrezygnować z kwiatów lilii i chryzantem, ponieważ kojarzą się one z uroczystościami pogrzebowymi, a ich ofiarowanie może zostać źle odebrane. W przypadku innych rodzajów kwiatów panuje w zasadzie pełna dowolność, jednak aby wybór był jak najlepszy, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

jakie kwiaty na imieniny1

Jakie kwiaty na imieniny – ciętych, czy doniczka z kwiatami?

Dobrym zwyczajem jest raczej przynoszenie kwiatów ciętych niż doniczkowych. Jest to uzasadnione wtedy, gdy chcemy nimi obdarować osobę, której upodobania są nam nieznane. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem pozostaje zwyczajowy . Natomiast jeżeli znamy solenizanta już długo i wiemy, że preferuje on taką formę jak kwiaty w doniczce nie będzie ona żadnym nietaktem. Tymczasem, gdy obchodząca imieniny osoba nie wie, jak zajmować się danym rodzajem rośliny, bądź nie interesuje się roślinami doniczkowymi nie ma też wiedzy na temat ich hodowli. Obciążona będzie zatem dodatkowym obowiązkiem, co może być dla niej kłopotliwe.

Z kolei w przypadku, gdy sami nie możemy dotrzeć do solenizanta, to lepiej byłoby posłać mu . Poza tym o swoich najbliższych warto pamiętać cały rok i to nie tylko w dniu ich święta. Zawsze można podarować najbliżej osobie bukiet bez okazji wraz z chwilą miłej rozmowy. Wyraża się wtedy swoje szczere gesty i emocje oraz dobre chęci. Przy okazji ten wspólnie spędzony czas stanowią bezcenną inwestycję w relację z przyjaciółmi i rodziną.

Kwiaty na imieniny – symbolika

Kwiaty na imieniny jak każdy inny rodzaj podarku posiadają również swoją symbolikę. Warto ją znać. Należy zatem pamiętać, że kolor czerwony kojarzy się stereotypowo z miłością, różowy zaś z sympatią. Tymczasem białe kwiaty symbolizują zawsze bezinteresowną i czystą sympatię. Natomiast , i są kwiatami związanymi ze zrozumieniem, sympatią i przyjaźnią. Z kolei kwiaty niebieskie, podobnie jak czerwone kierować należy raczej do najbliższych nam osób. Przykładem może być kwiat róży, który jest idealny na bukiet imieninowy. Istotny jest jednak wybór koloru róży. Jeśli wybieramy bukiet na imieniny ukochanej, w kolorze czerwonym symbolizujące miłość i gorące uczucia będą zatem dobrym rozwiązaniem.

Tymczasem w przypadku bukietu imieninowego dla szefa, barwa ma już mniejsze znaczenie. Warto jest więc kupić , bądź inne kwiaty np. tulipany w odcieniach różowym, pomarańczowym, czy herbacianym. Każdy z tych kolorów oznacza sympatię, przyjaźń i szczere intencje. Skomponowany bukiet w takiej właśnie kolorystyce to idealny upominek jednakowo dla przyjaciółki, kolegi z pracy, czy znajomej.

Jakie kwiaty na imieniny dla nowo poznanego znajomego i rodziny

Jeśli idziemy na imieniny do dopiero niedawno poznanego znajomego, zaleca się wybór mniej zobowiązujących kwiatów, np. frezji, goździków bądź gerber. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to dawniejsze przekonanie, że wręczania im kwiatów na imieniny stanowi faux-pas jest już nieaktualne. Zatem nie ma przeszkód, aby wręczyć mężczyźnie piękny bukiet kwiatów na imieniny. Szczególnie zaś, jeśli tym mężczyzną jest dziadek, tata, wujek czy profesor na uczelni. Wybierajmy jednak mniej zobowiązujące kwiaty, np. , a zrezygnujmy z róż.

Dodatkowo kwiatami, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się jako kwiaty na imieniny są , a także i margaretki, zwłaszcza te w słonecznych odcieniach. Żółte i pomarańczowe takie kwiaty w zestawie z soczystą zielenią z pewnością będę miłą niespodzianką dla solenizanta. Spośród kwiatów na imieniny i stworzonych z nich bukietów świetnie pasują ich odcienie różu połączone z kolorem niebieskim.

jakie kwiaty na imieniny2

Kwiaty na imieniny – dobre maniery

Nie należy również zapomnieć o tym, kto komu wręcza kwiaty. Niedopuszczalne jest, żeby mężczyzna wręczał bukiet kwiatów drugiemu. Tymczasem w przypadku kobiet obdarowywanie się kwiatami jest dozwolone. Najwłaściwszą sytuacją jest taka, kiedy mężczyzna wręcza bukiet kobiecie, a kobieta mężczyźnie. Z kolei jeśli idziemy na przyjęcie imieninowe w parze, to mężczyzna powinien wręczyć solenizantce bukiet, a kobieta – prezent. Natomiast, gdy mężczyzna jest solenizantem, postępuje się odwrotnie. Jeżeli dodatkowo w prezencie dajemy butelkę alkoholu, powinien wręczać ją mężczyzna.

Jakie są najpopularniejsze imieniny w Polsce?

W każdym polskim kalendarzu można znaleźć w zasadzie wszystkie nadawane w Polsce imiona żeńskie i męskie. Z pewnością są w nich imiona tradycyjne, z długą historią, a wywodzące się z łaciny lub greki. Są też w nich imiona, które mają słowiańskie korzenie i głębokie znaczenie. Obecnie po modzie na obco brzmiące imiona, które są zapożyczone przede wszystkim z krajów zachodnich nastąpił powrót do tradycyjnych imion polskich. Dzieciom zatem ponownie nadawane są takie imiona jak: Jan, Franciszek, Zofia, czy Małgorzata.

Natomiast wśród najpopularniejszych imienin obchodzonych w Polsce odpowiadają imiona dzieci i osób w różnym wieku takie jak:

  • Krystyna i Bożena — imieniny 13 marca,
  • Zofia, która obchodzi imieniny najczęściej 15 maja i 30 września,
  • Jan, który obchodzi swoje imieniny w dniu 22 czerwca (Noc Świętojańska),
  • Anna — imieniny 26 lipca, jedyny dzień w roku
  • Katarzyna — obchodzi imieniny w dniu 25 listopada, w tzw. katarzynki
  • Andrzej — w dniu 30 listopada są tzw. andrzejki
  • Barbara – górnicza „barbórka” ma imieniny w dniu 4 grudnia,
  • Mikołaj — imieniny w dniu 6 grudnia,
  • Adam i Ewa — obchodzą imieniny w Wigilię, czyli 24 grudnia, jedyny dzień w roku
  • Sylwester — imieniny 31 grudnia,
  • Agnieszka – obchodzi imieniny 21 stycznia,
  • Mariusz – imieniny 19 stycznia,
  • Dorota – dzień imienin to 6 lutego,
  • Józef – imieniny 19 marca,
  • Piotr i Paweł – mają imieniny 29 czerwica,
  • Krzysztof – imieniny 25 lipca,
  • Magdalena – świętuje imieniny 22 lipca,
  • Michał – ma imieniny 29 września,
  • Marcin – obchodzi imieniny 11 listopada,
  • Elżbieta – świętuje 19 listopada,
  • Łucja – ma imieniny 13 grudnia,
  • Beata – 8 marca i 6 września.

Natomiast najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2021 roku to: Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Jakub, Leon, Mikołaj, Szymon, Filip i Stanisław.

Z kolei najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2021 roku to: Zuzanna, Zofia, Hanna, Julia, Maja, Laura, Oliwia, Alicja, Lena i Pola.

jakie kwiaty na imieniny3

Kwiaty imieniny a imiona

Imiona żeńskie pochodzą również od nazw kwiatów i także owoców. Są one bardzo wdzięczne i oryginalne. Istnieje kilkanaście imion, do których należą następujące tj.:

Dalia

Imię to pochodzi z języka arabskiego. Wywodzi się ono od kwiatu bądź od słowa, które oznacza winorośl. Imieniny Dali są 29 października.

Hiacynta

Imię to jest pochodzenia greckiego. Bierze ono początek od postaci mitologicznej – Hyakinthosa. To właśnie z jego krwi wyrosły kwiaty, które nazwano hiacyntami. Hiacynta obchodzi imieniny 30 stycznia i 20 lutego.

Malwina

Źródło tego imienia nie jest do końca znane, ale jednoznacznie kojarzy się z malwami. Imieniny Malwiny obchodzone są 4 lipca.

Róża

Róża jest żeńskim imieniem pochodzenia łacińskiego, od wyrazu rosa, czyli „róża”. Imieniny Róży, czyli królowej kwiatów są 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia i 13 grudnia.

Wioletta

Wioletta i Wioleta są imionami żeńskimi pochodzenia włoskiego. W języku włoskim jest to Violetta. Jej spolszczenie stanowi zdrobnienie włoskiego imienia Viola, które z łac. oznacza „fiołek”. Imieniny Wiolety obchodzi się 29 października.

Liliana

Lilianna i Liliana to imiona dla dziewczynek i pochodzą z łaciny. Wywodzą się one od słowa „”. Liliana i Lilianna świętują imieniny 14 lutego i 4 września.

Hortensja

Jest to starorzymskie imię żeńskie, pochodzące od formy męskiej Hortensjusz. Imię Hortensja oznacza dziewczynę pochodzącą z rodu Hortensjuszy. Nazwa tego rodu wywodzi się od łacińskiego słowa hortus, które oznacza „ogród” (hortensius = ogrodnik). Dodatkowo imię to kojarzy się z pięknymi kwiatami. Hortensja imieniny obchodzi 11 stycznia.

Flora i Florentyna

Flora należy do najbardziej kwiatowych spośród imion dla dziewczynek. Wywodzi się ono bowiem od imienia rzymskiej bogini kwiatów i wiosny. Flora obchodzi imieniny 11 czerwca, 29 sierpnia, 5 października, 24 listopada i 29 listopada. To samo pochodzenie ma też piękne imię Florentyna.

jakie kwiaty na imieniny4

Owoce i roślinne imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek mogą być również inspirowane owocami najczęściej smacznymi i orzeźwiającymi. Dodatkowo niektóre z nich są inspirowane nazwami roślin. Oto kilka imion:

Malina

Malina jest żeńskim imieniem, które według wszelkich danych jest zdrobnieniem imienia Magdalena, powstałym na gruncie kilku języków wschodniosłowiańskich, bądź w Skandynawii. W Polsce jest ono kojarzone przede wszystkim z owocami. Imieniny Maliny obchodzi się 24 sierpnia.

Jagoda

Z kolei Jagoda stanowi często zdrobniałą formę imion Jaga i Jadwiga. Imieniny Jagody są świętowane 2 lipca i 31 maja.

Kalina

Imię to powstało prawdopodobnie na gruncie wschodniosłowiańskim pod wpływem wyrazu kalina, nazwy roślin ozdobnych o pięknych białych kwiatach i czerwonych owocach. Imieniny Kaliny są 11 lipca.

Kwiaty na imieniny z życzeniami

Kwiaty na imieniny są zawsze trafionym prezentem dla solenizantki/ta. Niezależnie od ich wieku i płci, bukiet kwiatów zawsze jest przyjmowany z dużym zadowoleniem i wywołuje uśmiech na twarzy odbiorcy. W kwiaciarni „Dzika Orchidea” komponujemy przeróżne wiązanki i bukiety z kwiatów, na okazje np. imienin, urodzin i innych okoliczności. Dbamy o to, aby żadna z nich nie umknęła niezauważona i miała odpowiednią oprawę oraz była zgodna z zasadą siły oddziaływania kwiatów i roślin.

Dodatkowo aranżacje „Dzikiej Orchidei” są robione według życzeń klientów dla uświetnienia wszystkich ich ważnych imprez i spotkań. Wykonujemy tradycyjne bukiety, ale także kosze okolicznościowe, Flower Boxy oraz inne aranżacje, aby idealnie trafić w gust solenizanta.

Kartki z kwiatami na imieniny

Kartki z kwiatami na imieniny istnieją od dawna. Kwiaty bowiem podobają się w zasadzie wszystkim, chociaż czasami rezygnuje się z takiej formy wyrażania uczuć na rzecz bardziej praktycznych prezentów imieninowych. Niemniej jednak większość osób uważa, że imieniny bez kwiatów lub kartek z kwiatami na imieniny nie mogą się obejść. Taka forma życzeń jest bardzo przydatna, a jednocześnie bardzo sympatyczna.

Kartki takie od zawsze pełniły istotną rolę w komunikacji międzyludzkiej, bowiem poszczególnym kwiatom przypisuje się różne znaczenia. Przykładem może być czerwona róża, która stanowi odwieczny symbol miłości, zaś frezja oznacza radość i uznanie. Natomiast gerbera jest wyrazem szacunku itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *