Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Szafirek cebulki

Szafirek cebulki

Okres jesienno-zimowy z pewnością nie cieszy się aż tak wielką popularnością jak wiosna. Jedną z oczywistych przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że w tym czasie cierpimy z powodu kiepskiej pogody i braku zieleni wokół nas. Na szczęście, wraz z nadejściem marca możemy cieszyć się roślinami takimi jak szafirek cebulki. Są to bowiem jedne z pierwszych oznak wiosny, dzięki którym najbliższa przestrzeń rozkwitnie na nowo. Co więcej, gatunki te są proste w uprawie i nie mają żadnych skomplikowanych wymagań. Co jeszcze warto na ich temat wiedzieć?

Rośliny cebulowe – sposób na zaproszenie wiosny do domu

Zwykle już na przełomie roku większość z nas boryka się z brakiem słońca i deficytem kolorów wokół nas. Konsekwencją tego są permanentne spadki nastroju i gorsza kondycja psychofizyczna. Niestety na prawdziwą poprawę aury musimy zwykle jeszcze chwilę poczekać.

Mniej więcej na początku marca możemy wypatrywać pierwszych sygnałów, że zbliża się odwilż. Wtedy bowiem zaczynają pojawiać się pierwsze , między innymi , czy . Są to wyjątkowe okazy, które z pewnością dodadzą prawdziwego uroku każdej przestrzeni. Ich zalety można by mnożyć. Przede wszystkim można je uprawiać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, na ogrodowych rabatach. Większość dostępnych w naszej strefie klimatycznej odmian nie ma wysokich wymagań i dobrze znosi kapryśną o tej porze roku pogodę. Co więcej, bogactwo wariantów kolorystycznych i ciekawych form sprawi, że z ich pomocą ozdobimy i ukwiecimy nasz dom i ogród.

Szafirki – o wyjątkowej formie

Wczesną wiosną na straganach i w sklepach ogrodniczych zaczynają pojawiać się pierwsze rośliny cebulowe. Szafirki to jeden z gatunków, który wielu z nas zachwyca pachnącymi kwiatostanami o charakterystycznej formie. Każda łodyga obsypana jest wieloma drobnymi pączkami, które wydają przyjemną woń i występują w wielu wariantach kolorystycznych. W sezonie możemy więc spotkać wersje fioletowe, niebieskie, a nawet białe i jasnoróżowe. Każdy z nich może być doskonałą ozdobą przestrzeni.

Warto wykorzystać rośliny cebulowe jako sposób na ciekawą aranżację wnętrza lub strefy zielonej na zewnątrz. Można je bowiem uprawiać zarówno na rabacie czy w naczyniach na balkonie, ale również jako estetyczną, naturalną dekorację w domu czy mieszkaniu. W każdym z tych miejsc poradzi sobie doskonale, nie wymagając od nas żadnych specjalistycznych zabiegów. Co więcej, dobrze zniesie nawet niskie temperatury lub czasowe okresy suszy.

Szafirek cebulki aż do pięknego kwiatu – uprawa domowa

Okres marca i kwietnia to zwykle czas, kiedy nie możemy się już doczekać, aż wokół nas w końcu zrobi się zielono. To także chwila, kiedy fani ogrodnictwa zaczynają już pierwsze prace w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że również w domu możemy ruszyć z uprawą roślin cebulowych.

W tym celu wystarczy przygotować wybrane cebulki szafirków, o pożądanych wariantach kolorystycznych, oraz estetyczne naczynie czy doniczkę. Warto przy tym wiedzieć, że gatunek ten z powodzeniem można zestawiać z innymi wariantami cebulowymi, na przykład z tulipanami czy narcyzami. W grupie będą się one pięknie prezentować i będą doskonałą ozdobą na dłużej.

Aranżując w domu czy mieszkaniu, należy zadbać o dobrej jakości podłoże. Po zasadzeniu ich w donicy dobrze jest pamiętać o systematycznym nawadnianiu. Gwarantuje to, że rośliny na dłużej zachowają swoją piękną formę. Kiedy przekwitną, zaleca się usunąć wszystkie uschnięte elementy i przyciąć łodygę na wysokości cebulki. Jeśli umieścimy ją w przewiewnym i ciemnym miejscu, w kolejnym sezonie może na nowo wypuścić świeże pędy.

Szafirki mogą być piękną ozdobą wnętrza. Można je zastosować jako pojedynczy gatunek, ale można je łączyć w ciekawe stylistycznie kompozycje z innymi odmianami roślin cebulowych. Ich zaletą jest nie tylko doskonały wygląd, ale również to, że nie trzeba ich dodatkowo nawozić czy stosować skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne.

Uprawa szafirków w ogrodzie

Roślinę tę z powodzeniem można uprawiać także na zewnątrz. Może ona rosnąć niemal wszędzie. Może być główną bohaterką kwiatowej rabaty albo estetycznym uzupełnieniem już istniejącej aranżacji. Należy jednak pamiętać, aby wybrać dla szafirków odpowiednie stanowisko.

Szafirki lubią promienie słoneczne. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią dawkę światła. Jeśli nie ma innej możliwości, może to być średnio zacieniona przestrzeń. Zaleca się jednak, aby była ona osłonięta od wiatru. W przeciwnym razie może okazać się, że roślina nie zakwitnie.

Do gruntu musimy szafirki wysadzić mniej więcej na przełomie września i października, aby miały czas na aklimatyzację. Choć cebulki dość dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami, dla pewności można okryć glebę warstwą kompostu lub ściółki zabezpieczającej. Aby cieszyć się urokiem szafirków w kolejnych sezonach, należy wykopać je, kiedy już całkowicie przekwitną. W międzyczasie można usuwać tylko uschnięte elementy. Warto jednak wiedzieć, że wczesnym latem większość odmian przechodzi w stan spoczynku. Co więcej, przed wysadzeniem ich do ziemi na jesieni dobrze jest zrobić przegląd dostępnych cebulek. Wykluczając słabe lub zainfekowane, zwiększamy szanse na lepsze plony w kolejnym roku.

Szafirek cebulki w kwiaciarni Dzika Orchidea

Aby dowiedzieć się więcej na temat uprawy i wykorzystania roślin cebulowych, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu najpiękniejsze rośliny oraz fachową poradę w zakresie pielęgnacji gatunków doniczkowych i ogrodowych.