Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

trojeść amerykańska

Trojeść amerykańska – piękny wabik na motyle

Trojeść amerykańska (z łac. Asclepias syriaca) to roślina o wielu obliczach. To nie tylko piękna i egzotycznie pachnąca ozdoba , ale też niebezpieczna trucizna. Zwłaszcza gdy nie wiemy, jak się z nią obchodzić. Ta wysoka bylina kłączowa o różowych kwiatach pochodzi z Ameryki Północnej. Co ciekawe roślina jest miododajna. Miód posiada niezwykle delikatny smak i ma jasną barwę. Dawniej służyła jako zioło używane przez Indian. Była wówczas stosowana jako lek, pokarm, a także materiał, z którego wyrabiano płótno lub sznury. Obecnie służy głównie jako roślina ozdobna. Jest znakomitym wabikiem zarówno na motyle, jak i pszczoły. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwie stosowana jest niebezpieczna i można się nią zatruć. Co jeszcze musimy o niej wiedzieć? Dlaczego w naszym kraju jest nielegalna? Sprawdź koniecznie w naszym artykule!

Trojeść amerykańska — wygląd i kwitnienie

Trojeść amerykańska wyglądem przypomina różowy pompon lub kulę.  Kwiaty są baldachowate i zebrane w kącikach liści. Pojedyncze kwiatki są drobne, ich średnica wynosi ok. 1 cm. Roślina ta jest wysoka na długich kłączach i osiąga od 150 do 180 cm wysokości. Liście zaś są eliptyczne, duże z wyrazistym unerwieniem i pięknie się błyszczą. Niezwykłą ozdobą rośliny są kolczaste torebki z tzw. puchowatymi nasionami. Kwitnie zazwyczaj od czerwca do sierpnia, przy czym najwięcej kwiatów pojawia się w czerwcu i lipcu.

Uprawa i pielęgnacja trojeści amerykańskiej

Trojeść amerykańska jest rośliną niezbyt wymagającą. By pięknie rosła potrzebuje tak naprawdę dużo słońca i spokojnego zacisznego miejsca. Nie lubi cienia.  Nie ma również szczególnych wymagań co do rodzaju gleby. Może być posadzona zarówno na podłożu o odczynie lekko kwaśnym, jak i zasadowym.  Najlepiej jednak zakwitnie nam na żyznej i umiarkowanie przepuszczalnej glebie.

Jest to roślina, która będzie się dobrze czuła nawet na terenach okresowo zalewanych, ponieważ jej korzenie potrzebują dość dużo wilgoci. By uniknąć zachwaszczenia, a jednocześnie zadbać o odpowiednią wilgotność warto pamiętać o ściółkowaniu. Trojeść amerykańska znakomicie daje sobie radę w walce o wodę z innymi roślinami szczególnie z wszelkiego rodzaju trawami. Poza tym jest dość odporna na suszę i mrozy. Wynika to z jej niezwykle silnego systemu korzeniowego. Musimy jednak wiedzieć, że jest trudna do przesadzenia. Dlatego wybór miejsca, powinien być decyzją nieprzypadkową i dobrze przemyślaną. Pielęgnacja głównie polega na podlewaniu, warto ją również nawozić nawozami organicznymi. Może to być nawóz do roślin kwitnących lub rozcieńczona gnojówka.

trojeść amerykańska1

Właściwości trojeści amerykańskiej

Trojeść amerykańska posiada szereg właściwości leczniczych. Pamiętajmy jednak o tym, że jest rośliną trującą i bez odpowiedniej wiedzy lepiej jej nie stosować.

Liście są bogate w aminokwasy i witaminę C. Może być wykorzystywana w leczeniu owrzodzeń i ran. Łagodzi też ukąszenia owadów. Co więcej,  jest również stosowana w chorobach skóry, takich jak: łuszczyca, grzybica, czy egzema. Ekstrakty korzeni zawierają glikozydy, które są pomocne w leczeniu chorób krążenia i serca np. niewydolności czy arytmii. Korzeń trojeści będzie również dobrym wyborem w przypadku schorzeń dróg oddechowych, czy układu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, czy wszelkiego rodzaju kłopoty z trawieniem). Zawartość witaminy B17 sprawia, że roślina ta jest także niezwykle pomocna w zapobieganiu nowotworom, a zawarte w niej przeciwutleniacze sprawiają, że posiada również właściwości odmładzające. Kolejną zaletą tej niezwykłej rośliny jest bardzo duża miododajność, co istotne również jej odmian dostępnych w Polsce. Jeśli hodujemy pszczoły to naprawdę, warto je posadzić w pobliżu pasiek.

Trojeść amerykańska — nielegalna w naszym kraju

Trojeść amerykańską rozmnaża się z nasion. Rośliny te zakwitają po ok. 3 latach. Sadzimy je w rzędach w rozstawie 70 cm x 100 cm. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest ona niezwykle inwazyjnym gatunkiem. Co to oznacza? Potrafi się ona niekontrolowanie rozsiewać. Z tego względu należy przycinać jej kwiatostany zaraz po tym, jak zakwitnie. Inwazyjność rośliny powoduje, że jej uprawa jest w Polsce zabroniona. Ma zdolność wypierania innych gatunków roślin w swoim otoczeniu. Liście i korzenie trojeści zawierają substancje trujące, dlatego unikają jej wszelkiego rodzaju szkodniki.  Trzeba wiedzieć, jak ją przygotować i stosować, by nie okazała  się trująca. Jest ona nieszkodliwa jedynie dla gąsienic motyla monarcha wędrownego.

Od września 2011 roku nie tylko nie wolno jej uprawiać w Polsce, ale również sprzedawać, czy kupować nasion i sadzonek. Jako gatunek niezwykle ekspansywny może zagrażać naszym rodzimym gatunkom.

Odmiany trojeści dostępne w Polsce

Na szczęście w Polsce są dostępne pewne odmiany trojeści amerykańskiej, które można bez obaw posadzić w naszych rodzimych ogrodach. Należą do nich: trojeść krwista, trojeść bulwiasta lub trojeść okółkowa.

Kwiaty trojeści krwistej to drobne i zebrane w nieduże, ale gęste kwiatostany, a bylina osiąga do 100 cm wysokości. Kwitnie ona zazwyczaj na różowo lub czerwono. W sprzedaży można jednak dostać także odmianę o kwiatach białych. Pachnie niezwykle przyjemnie — wanilią. Trojeść krwista pomoże nam ozdobić rabaty o naturalistycznym charakterze. Doskonale sprawdzi się na terenach podmokłych. Będzie także doskonałą ozdobą wszelkich oczek wodnych, a także stawów. Posadzona w ogrodzie stanowi znakomity wabik nie tylko na motyle, ale także rzadkie okazy owadów, również tych zapylających. Rozmnażamy ją  poprzez wysiew. Bardzo często trojeść zasiewa się też samoistnie.

Trojeść bulwiasta lub inaczej pomarańczowa charakteryzuje się bulwiastymi i zgrubiałymi korzeniami. Jest niewysoka, kwiatostany są baldachowate, a pojedyncze drobne przybierają kształt gwiazdki. Wyróżnia je intensywnie pomarańczowa barwa. Jesienią rośliny te kształtują się w strąki wypełnione płaskimi nasionami i srebrzystobiałym puchem.

Trojeść okółkowa to białe zebrane w niby-baldachowate kwiatostany. Jej cechą charakterystyczną są gęsto porośnięte, drobne, igiełkowate, ostro zakończone liście. Gatunek ten jest rzadko spotykany w Polsce ze względu na niską dostępność. Nasiona najłatwiej zakupić przez internet, sporadycznie można nabyć je w sklepach lub szkółkach.

Po wiele różnorodnych kwiatowych inspiracji zapraszamy do kwiaciarni “Dzika Orchidea”. Z pewnością zaskoczymy Cię nie tylko mnogością kompozycji, ale także niezwykle atrakcyjnymi cenami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *