Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Tulipan lodowy

Tulipan lodowy

Tulipan lodowy należy do najpiękniejszych odmian tulipanów. Są to rośliny niezwykle oryginalne. Cechą wyróżniającą są gęste płatki, które często występują w kontrastowych kolorach. Kwiaty te nadają niepowtarzalnego wyglądu wiosennym rabatom. Warto więcej dowiedzieć się na temat tych wspaniałych darów Matki Natury.

Co warto wiedzieć na temat tulipanów?

Tulipany bardzo często uprawia się w naszych ogrodach lub na  działkach. Ciekawe jest to, że prezentowany dar Matki Natury znany był już w dziesiątym wieku. Tulipany sadzili Persowie. Z kolei do Europy przybyły w okresie renesansu. Warto podkreślić, że obecnie znanych jest aż 120 gatunków tulipanów. Natomiast, jeśli chodzi o odmiany, to nikt nie jest w stanie policzyć, ile ich tak naprawdę jest. Tulipany lodowe zaskakują wyglądem, różnorodnością kształtów, a także kolorów. Istotne jest także to, że większość odmian powstało w ostatnim czasie, dlatego tulipany lodowe dopiero zaczynają robić karierę w naszych ogrodach i na rabatach.

Tulipan lodowy – najpopularniejsze odmiany

Tulipany lodowe są to wyjątkowe kwiaty. Wyróżniają się obecnością pełnych, kulistych kwiatów. Prezentują się tak, jakby nie mogły otworzyć się do końca. Płatki tych kwiatów są puszyste i osadzone na smukłych łodygach. Jedną z odmian tulipanów lodowych jest Ice Cream. Tulipany zostały stworzone przez ogrodników z holenderskiej firmy hodowlanej Vertuco BV. Mają one kwiatostan, który składa się z dwóch warstw płatków. W dolnej części są one różowo-zielone. Z nich wydostaje się śnieżnobiała kopuła. Wygląda to jak gałka lodów śmietankowych zatopionych w polewie malinowej. Inną ciekawą odmianą jest Renown Double. W tym przypadku uwagę przyciągają gęste kwiaty podobne jak u piwonii. Płatki występują we wszystkich odmianach różu. Ten tulipan wyrasta do wysokości około 60 – 70 cm.

Kolejną ciekawą odmianą jest Maureen Double. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest obecność puszystych białych płatków, które wylewają się bladozielonej otoczki. Roślina wyrasta trochę wyżej niż standardowe tulipany, ponieważ do wysokości 40-50 cm. Kwiat często wybiera się do bukietów. Inną interesującą odmianą, o której warto wspomnieć, jest Violet Prana. Prezentowany dar Matki Natury ma kuliste kwiaty, których zewnętrzne płatki mają żywo zielony kolor. Natomiast wewnętrzne płatki są fioletowe.

Kiedy sadzi się tulipany i jak należy je odpowiednio pielęgnować?

Tulipany należy sadzić jesienią, wtedy będzie można się nimi cieszyć już na wiosnę. Najlepszym okresem do sadzenia tulipanów jest przełom września i października. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo, że cebule zdążą się ukorzenić, zanim przyjdą zimowe przymrozki. Istotne jest to, aby stanowisko przeznaczone dla tulipanów było dobrze nasłonecznione. Co więcej, gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Ważna jest również głębokość sadzenia. Powinna ona odpowiadać trzykrotności wysokości cebuli.

Wiosną po tym, jak rośliny zaczną kiełkować, należy przystąpić do obfitego podlewania. Jednakże rośliny te źle radzą sobie z nadmiarem wody, dlatego koniecznie trzeba uważać, aby ich nie przelać.

tulipany Tulipan lodowy

Jakie zabiegi należy wykonywać w przypadku tulipanów?

Ważną częścią pracy, jeśli chodzi o tulipany, są zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku tych roślin należy między innymi pamiętać o tak zwanym ogławianiu. Jest to inaczej usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu rośliny utworzą więcej cebul przybyszowych. W efekcie uda się powiększyć kolekcję tych pięknych, wiosennych kwiatów.

Cebul tulipanów nie trzeba wykopywać na zimę. Jest to związane z tym, że rośliny przezimują bez najmniejszego uszczerbku. Co więcej, dzięki temu kwitnienie będzie bardziej obfite i bujne. Natomiast, gdy liście całkowicie uschną, wtedy należy wykopać cebule tulipanów. Najczęściej jest to konieczne na początku lipca. Cebule prezentowanych roślin przechowuje się w chłodnej i przewiewnej piwnicy.

Wykonywanie tych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że każdej wiosny będziemy cieszyć się z pięknych i bujnych tulipanów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tulipany lodowe zakwitają trochę później. Dzieje się to wtedy, gdy jest dość ciepło, a wiosna trwa w pełni.

Tulipan lodowy i jego najważniejsze cechy

Kwiaty tulipana lodowego są piękne, a płatki wyglądają tak, jakby nie mogły do końca się otworzyć. Liście są nasycone, ostre i szerokie. Czas kwitnienia następuje pełną wiosną, kiedy jest naprawdę ciepło. Tulipany lodowe mają delikatny i do tego niezwykle kwiatowy zapach. Cebule sadzi się przed nadejściem zimowych przymrozków. Prezentowane rośliny preferują przede wszystkim stanowiska dobrze nasłonecznione i rozproszony cień. Gleba dla tulipanów lodowych musi być żyzna i dobrze przepuszczalna. Podczas kwitnienia rośliny potrzebują obfitego podlewania. Po zakończeniu kwitnienia cebule wykopuje się i przechowuje w chłodnym oraz przewiewnym miejscu. Ze względu na swój piękny wygląd nadają się do ozdabiania rabat, klonów, a także ogrodów skalnych. Obok tych kwiatów z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie.