Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

tulipany

Tulipany – kiedy sadzić tulipany, uprawa, kwiaty

Tulipany to zarazem jedne z najpopularniejszych, ale i najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Ich niezwykły urok oraz bogata kolorystyka ozdabiają nasze domy i wprawiają nas w doskonały nastrój. Jak o nie dbać, aby wytrzymały dłużej? Jak można je zaaranżować w przestrzeni, aby tworzyły wyjątkowy klimat nadchodzącej wiosny oraz świąt Wielkiejnocy?

Tulipany – wiosenne w naszym domu

Popularność tego gatunku nie słabnie od wielu lat. Są one symbolem wczesnej wiosny. Często także wykorzystuje się je jako oprawę dla świąt wielkanocnych. Ich atrakcyjność może wynikać z kilku kwestii. Przede wszystkim mają one wiele uroku. Choć pozornie mało dekoracyjne, w rzeczywistości ożywiają przestrzeń i tworzą miły klimat we wnętrzu. Szczególnie po ponurej zimie, gdy do głosu dochodzą pierwsze oznaki budzącej się do życia wiosny. Na uwagę zasługuje także ich bogata kolorystyka. Do wyboru mamy bowiem niemal całą paletę barw, od ciepłych pastelowych odcieni, aż po głębokie fiolety i granaty. Dzięki temu każdy znajdzie swój ulubiony wariant kolorystyczny.

Tulipany świetnie prezentują się w wazonie, w którym, odpowiednio pielęgnowane, postoją nawet tydzień. Już same w sobie stanowią doskonałą ozdobę, jednak wzbogacone o kolorowe wstążki albo wielkanocne motywy, będą piękną świąteczną dekoracją.

Piękne na powitanie wiosny

Tulipany to . Obecnie hodowane są niemal na całym świecie, głównie w Europie oraz w Azji, gdzie rosną również w stanie dzikim. Znane są tysiące odmian tego kwiatu, a ilość ta, co roku się zwiększa, bowiem cały czas powstają nowe warianty. Poszczególne wersje różnią się od siebie kolorem, kształtem oraz formą płatków, aby co sezon zdobić nasze domy, a także ukwiecać nasze ogrody.

W formie ciętej tulipanów używa się od lat. Są świetnym pomysłem jako prezent na różne okazje, na przykład na urodziny, Dzień Kobiet czy Walentynki. Mogą tworzyć samodzielne bukiety albo stanowić część bardziej różnorodnej całości. Zanim umieścimy je jednak w wazonie, należy przyciąć im końcówki, aby mogły chłonąć wodę większą powierzchnią łodygi. Warto przy tym pamiętać, żeby zmieniać ją codziennie. Wówczas kwiaty wytrzymają dłużej. Dla zwiększenia trwałości możemy także do naczynia wsypać odżywkę do kwiatów, która zwiększy ich żywotność oraz zapewni świeży wygląd.

Tulipany nie tylko w wazonie

Fani ogrodnictwa z pewnością doskonale wiedzą, że to nie tylko kwiaty pięknie prezentujące się w domowym wazonie. To również świetny sposób na urozmaicenie wiosennego . Ich ogromną zaletą jest zarówno pełen uroku wygląd, jak i również fakt, że nie są wcale skomplikowane w uprawie.

Jako dobrze się prezentują na rabatach mieszanych, w miejscu, gdzie rosną kwiaty o podobnej charakterystyce. Z ich pomocą można stworzyć piękną wiosenną grządkę pełną żonkili, szafirków, fiołków oraz hiacyntów. Ogrodnicy doradzają, aby miejsce zaplanować w taki sposób, aby po przekwitnięciu zostały zasłonięte przez inne, później wschodzące kwiaty.

tulipany

Pielęgnacja tulipanów

Tulipany nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Oczywiście należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunków oraz o systematycznym nawadnianiu i nawożeniu, w razie potrzeby.

Wzrost tulipanów dobrze jest na bieżąco monitorować. Podłoże powinno się regularnie nawadniać oraz spulchniać. Dla lepszej formy kwiatów należy także usuwać chwasty wyrosłe w pobliżu. Dobrze jest ponadto wycinać zwiędnięte części kwiatów. Co więcej, cebule przekwitłych tulipanów również trzeba wykopać, najlepiej robić to co trzeci rok. Wtedy wzmacniamy roślinę i zapewniamy jej lepszy start w kolejnych latach.

Ogrodowe tulipany zwykle nie wymagają dodatkowego podlewania. Jeśli jednak panuje susza, musimy zadbać, aby podłoże nie wyschło całkowicie, szczególnie wczesną wiosną, kiedy rośliny potrzebują odpowiednich warunków wzrostowych.

Choć są to rośliny mrozoodporne, należy uważać, aby nie przemarzły przy bardzo niskich temperaturach. Wraz z pierwszymi przymrozkami dobrze jest okryć miejsce zimowania warstwą igieł, które zapewnią dodatkową ochronę. Tulipany kiepsko znoszą duże mrozy przy jednoczesnym braku śniegu. Jeśli jednak ziemię pokrywa warstwa puchu, dodatkowe zabezpieczenie nie będzie raczej potrzebne.

Wymagania tulipanów

Nie są one szczególnie wygórowane, należy jednak zapewnić tulipanom solidną bazę, aby dobrze rosły i uzyskały okazałe kwiaty.

Bardzo istotne jest odpowiednio wybrane stanowisko. Tulipany lubią bowiem miejsca nasłonecznione i ciepłe. Powinny być jednak zestawione z podobnej wielkości innymi gatunkami, aby żadna roślina nie była nadmiernie dominująca. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne. Co więcej, należy zadbać o odpowiednie spulchnienie gleby. Można także wspomóc je kompostem, co z pewnością ułatwi tulipanom wzrost w czasie wiosny.

Kiedy i jak sadzić cebulki tulipanów?

Cebulki tulipanów najlepiej jest posadzić w okolicy września i października. To dobry moment, aby przed zimą zdążyły się właściwie ukorzenić. Podłoże należy przygotować, spulchniając i nawożąc je wcześniej. Roślinę umieszczamy na głębokości około 15 centymetrów, z zachowaniem podobnej odległości pomiędzy cebulkami. Wcześniej warto zrobić selekcję i wybrać tylko okazy nieuszkodzone i zdrowe. Najlepiej kupować je jedynie od sprawdzonych dostawców. Specjaliści doradzają ponadto, aby sadzić je w specjalnie do tego przeznaczonych koszyczkach, które z jednej strony chronią roślinę przed dostępem gryzoni, z drugiej ułatwiają późniejsze wykopywanie cebulek z ziemi. Słabsze i nierokujące rośliny należy na bieżąco usuwać, ponieważ ewentualne choroby czy szkodniki mogą przenosić się na inne, zdrowe kwiaty. Jest to ważne również na etapie wykopywania cebul po przekwitnięciu. Pozostawianie jedynie zdrowych egzemplarzy pozwoli nam wyhodować piękną kolekcję wiosennych tulipanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *