Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Tulipan ogrodowy Kiedy sadzić tulipany

Tulipan ogrodowy

Tulipany cieszą się ogromną popularnością. Co więcej, są to rośliny, które kojarzą się przede wszystkim z wiosną, Dniem Kobiet i Wielkanocą. Wynika to z tego, że właśnie w tym czasie kwitną. Obecnie znanych jest około 120 gatunków tulipanów, natomiast odmian nikt nie jest w stanie zliczyć. Jednym z nich jest tulipan ogrodowy. Warto więcej dowiedzieć się o tych pięknych wiosennych kwiatach.

Jakie jest najlepsze stanowisko do sadzenia tulipanów?

Cechą charakterystyczną tulipanów jest obecność sześciu płatków, które układają się w puchar bądź czarki. Co więcej, łodygi tych kwiatów są wyprostowane i najczęściej zakończone wyłącznie jednym kwiatem. Można jednak na działkach lub w ogrodach spotkać odmiany, które wytwarzają nawet 3 kwiaty na jednej łodydze. Warto także przyjrzeć się liściom tulipanów. Są one zielone i lancetowate. Ponadto jest ich najczęściej dwa lub trzy. Różnorodność odmian i gatunków sprawiła, że można bez problemu uprawiać tulipany w różnych kształtach i kolorach.

Kiedy należy sadzić tulipany?

Niezwykle ważne jest zachowanie terminu sadzenia tulipanów. Optymalnym terminem sadzenia jest przełom września i października. Dzięki temu cebule zdążą się ukorzenić, zanim przyjdą zimowe przymrozki. Ponadto trzeba pamiętać o tym, aby do sadzenia wybierać wyłącznie zdrowe i nieuszkodzone cebule. Warto przed wkładaniem do ziemi przeprowadzić tak zwane zaprawianie bulw tulipana. W efekcie nie będą one tak podatne na atakujące patogeny.

Jaka powinna być głębokość sadzenia tulipanów?

Nie bez znaczenia jest również głębokość sadzenia tulipanów. Powinna ona kształtować się na poziomie od 10 do 15 cm. Istotne jest to, aby większe cebule sadzić głębiej.

Tulipan ogrodowy, czyli uprawa i pielęgnacja tych wyjątkowych wiosennych kwiatów

Po posadzeniu tulipanów nie trzeba już za wiele robić, aby wiosną cieszyć się z cudownych kwiatów. Należy tylko pamiętać o regularnym podlewaniu. Później, gdy tulipany przekwitną, należy wykonać zabieg ogławiania, czyli usunięcia przekwitłych kwiatostanów. W efekcie tulipany wytworzą więcej cebul przybyszowych. Nie należy też zapominać o wykopywaniu cebul, po przekwitnięciu. Osuszone cebule należy przechowywać w chłodnym, przewiewnym miejscu. Dzięki temu w kolejnym roku będzie lepszy plon.

tulipany Tulipan ogrodowy
tulipany

Czy cebule tulipanów zawsze trzeba wykopywać?

Cebuli tulipanów nie trzeba zawsze wykopywać. W uprawie amatorskiej uznaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykopywanie cebul raz na trzy lata. Należy mieć na uwadze jednak to, że kwitnienie takich roślin będzie zdecydowanie dużo słabsze. Co więcej, tulipany mogą być również częściej narażone na choroby.

Tulipan ogrodowy, czyli jakie są najpopularniejsze rodzaje tych pięknych kwiatów?

Wyróżnia się między innymi tulipany pojedyncze wczesne. W tym przypadku kwiaty rozwijają się już na początku sezonu. Roślina może osiągnąć wysokość na poziomie 40 cm. Oznacza to, że tulipan ogrodowy wczesny jest dość niski. Przykładem jest odmiana Apricot Beauty. Kolejną grupą są tulipany pełne wczesne. Kwitną na początku sezonu i mają duże pełne kwiaty. Mogą one być też szeroko otwarte. Przykładową odmianą jest Monte Carlo. Największą grupę stanowią tulipany Triumph. Wyróżniają się niezwykle mocną łodygą. Wysokość kształtuje się na poziomie około 50 cm. Kwitną one na początku kwietnia. Przykładem jest odmiana: Garden Party.

Inną grupą są tulipany pojedyncze późne. Uwagę zwracają dużymi i do tego pełnymi kwiatami. Łodygi są wysokie i wytrzymałe. Kwitną w maju i mają wysokość około 60 cm. Przykładem jest odmiana: Renown. Można spotkać również tulipany liliokształtne. Są one niezwykle eleganckie. Kwitną w maju i osiągają wysokość na poziomie 60 cm. Najbardziej znaną odmianą tulipanów liliokształtnych jest: White Triumphator. Warto także wspomnieć o grupie tulipanów strzępiastych. Zgodnie z nazwą mają one ząbkowate płatki. Występują w przeróżnych kolorach i osiągają wysokość do 60 cm. Znaną odmianą jest na przykład Bell Song. Ciekawą grupę stanowią tulipany papuzie. Mają zwinięte lub skręcone płatki. Kwiaty całkowicie się otwierają i wyglądem przypominają spodki. Kwitną w maju i osiągają wysokość do 60 cm. Popularną odmianą jest na przykład Rococo. Warto jeszcze wspomnieć o tulipanach botanicznych. Istnieje 65 gatunków takich kwiatów. Może to być tulipan późny, tulipan dziki, czy też tulipan turkiestański.

Jaka jest symbolika tulipanów?

Tulipany, tak jak wiele innych kwiatów mają również pewną symbolikę. Tulipan ogrodowy oznacza miłość i gorące uczucie. Jednakże znaczenie w dużym stopniu zależy od koloru tulipanów. Czerwony tulipana oznacza miłość. Z kolei biały tulipan mówi „przepraszam”. Warto wybrać je do bukietu, kiedy chcemy kogoś zwyczajnie przeprosić. Natomiast fioletowe tulipany oznaczają królewską chwałę. Tulipany należą do kwiatów, które sprawdzą się podczas wielu okazji. Można je wręczyć na imieniny, urodziny, rocznicę lub inne ważne wydarzenie.

Tulipan ogrodowy

Tulipany należą do niezwykle popularnych kwiatów w naszych ogrodach. Nie mają dużych wymagań uprawowych, dlatego poradzi sobie z nimi nawet początkujący ogrodnik. Pięknie zdobią ogrody domowe, wiejskie i rabaty.