Odczyn gleby jest bardzo ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o hodowlę roślin. Dzięki temu dary Matki Natury się lepiej rozwijają. Zapewnia to także odpowiednią ilość składników pokarmowych. Wyróżnia się glebę kwaśną lub zasadową. Każdy ogrodnik powinien zmierzyć pH swojej gleby przed przystąpieniem do hodowli roślin.
Spis treści:
- Co warto wiedzieć na temat odczynu gleby?
- W jaki sposób należy odpowiednio pobrać próbkę ziemi do badania?
- Czy za każdym razem należy badać pH gleby?
- Jak dokonać pomiaru pH gleby przy pomocy kwasomierza?
- Na, czym polega mierzenie odczynu gleby przy pomocy miernika elektronicznego?
- Jak jeszcze można zbadać pH gleby?
Co warto wiedzieć na temat odczynu gleby?
Odczyn gleby jest to stosunek stężenia jonów wodorowych do jonów wodorotlenkowych w podłożu. Istotne jest także to, że odczyn gleby można z łatwością ustalić na podstawie 14-punktowej skali. W przypadku gleby kwaśnej pH nie przekracza więcej niż 7 punktów. O odczynie zasadowym mówi się wtedy, gdy wynik przekracza 7 punktów. Natomiast, gdy rezultat jest zbliżony do 7 punktów, to wtedy mówimy o odczynie obojętnym. Rośliny uprawne potrzebują odpowiedniego pH gleby. Każda lubi rozwijać się w zupełnie innych warunkach i preferuje odmienny odczyn ziemi. W przypadku, gdy gleba będzie miała odczyn, który nie do końca będzie odpowiedni, wówczas istnieją sposoby na to, aby ziemię zakwasić lub odkwasić. Zgodnie z przyjętą skalą odczyn gleby określa się następująco:
- <4,5 pH odczyn bardzo kwaśny,
- 4,6 do 5,5 pH kwaśny,
- 5,6 do 6,5 pH lekko kwaśny,
- 6,6 do 7,2 pH obojętny,
- > 7,3 pH zasadowy.
W jaki sposób należy odpowiednio pobrać próbkę ziemi do badania?
W celu dokonania pomiaru pH gleby należy odpowiednio pobrać próbkę do testu. Na każde 100 metrów ogrodu powinna być pobrana nowa próbka. Dlatego najlepiej jest pobrać kilka próbek. Jest to ważne, ponieważ nawet dla takiej małej przestrzeni odczyn gleby może być w różnych miejscach odmienny. Istotna jest też głębokość, z jakiej pobiera się próbki do badania. Próbki do badania pobiera się z głębokości około 20 centymetrów.
Czy za każdym razem należy badać pH gleby?
Istnieje też wiele innych sposobów na badanie pH gleby. Jednym z nich jest skorzystanie z elektronicznego miernika pH. Wtedy zadanie będzie dużo prostsze do wykonania. Dzięki temu nie ma potrzeby pobierania próbek gleby.
Jak dokonać pomiaru pH gleby przy pomocy kwasomierza?
Osoba, która posiada pehametr nieposiadający ceramicznej płytki, ma ułatwione zadanie, jeśli chodzi o mierzenie odczynu gleby. W tym przypadku należy pobrać próbkę i umieścić ją w szklanym naczyniu. Później trzeba zwiększyć wilgotność przez dodanie do środka wody destylowanej. Dzięki temu wytworzy się błotnisty roztwór, w którym zanurzamy papierek lakmusowy. Papierek ten przykleja się do ścianki naczynia. Wynik pojawi się po upływie 30 sekund.
Na, czym polega mierzenie odczynu gleby przy pomocy miernika elektronicznego?
Bardzo szybkim sposobem mierzenia kwasowości gleby jest użycie miernika elektronicznego. Takie mierniki można z powodzeniem kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Są one łatwe w użyciu, ponieważ wynik pojawia się niezwykle szybko na ekranie urządzenia. W tym przypadku pokazuje on wartość liczbową i dlatego ryzyko pomyłki jest bardzo małe. Sondę urządzenia należy umieścić bezpośrednio w konkretnym miejscu, które poddajemy badaniu.
Jak jeszcze można zbadać pH gleby?
Nie wszyscy dysponują odpowiednimi urządzeniami potrzebnymi do zbadania odczynu gleby. Jednakże istnieją domowe sposoby. Co prawda, wykorzystując takie metody, nie poznamy dokładnego wyniku, ale tylko orientacyjny. Do tego zadania potrzeba dwóch słoiczków z próbkami ziemi. Próbki te należy zalać wodą destylowaną tak, aby postał błotnisty roztwór, jak w poprzednim przypadku. W dalszych krokach do jednego ze słoiczków wlewamy ocet, a do drugiego wsypuje się trochę sody oczyszczonej. Gdy mamy do czynienia z kwaśnym odczynem gleby to wtedy dochodzi do pienienia. Przy zasadowym po dodaniu octu usłyszymy łagodne syczenie i pojawią się też bąbelki. Gdy nie wystąpi żadna reakcja, to wówczas można powiedzieć, że nie jest to podłoże ani zasadowe, ani obojętne, ani kwaśne.
Żyzna gleba jest niewystarczającym rozwiązaniem, jeśli pragniemy zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Trzeba zadbać przede wszystkim o właściwy odczyn. Zdecydowana większość roślin preferuje glebę kwaśną lub obojętną. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, że pożyteczne organizmy także potrzebują takiego właśnie środowiska. Jest to odczyn gleby, który przyczynia się do bezproblemowej dostępności składników do korzeni roślin. W sytuacji, w której środowisko jest za bardzo kwaśne, mikroorganizmy giną, a w zastępstwie pojawiają się grzyby pleśniowe.
Bardzo dużo minerałów tworzy również związki, które nie rozpuszczają się w glebie. Zatem, gdy podłoże będzie za bardzo kwaśne bądź też zbyt zasadowe, mimo że ziemia jest żyzna, dary Matki Natury nie będą się prawidłowo rozwijały. Istnieją także roślinki, które preferują środowisko kwaśne i są to: wrzosy, azalie, kamelie lub różnaczniki. Dostępne są również rośliny naskalne, które odczyn zasadowy podłoża, czyli powyżej 7,3 pH. Jednakże te dary Matki Natury radzą sobie bardzo dobrze w środowisku obojętnym lub delikatnie kwaśnym. Zatem odczyn gleby silnie wpływa na rozwój roślin. Dlatego warto go weryfikować!