Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Poidełko dla pszczół

Poidełko dla pszczół – zrobione własnoręcznie vs kupne

Susza przyczynia się do tego, że pszczoły potrzebują pomocy człowieka. Tak samo, jak w przypadku każdego organizmu niezbędna jest im woda do życia, ale nie potrafią jej zmagazynować. Dlatego warto przygotować dla nich poidełko dla pszczół. Dowiedz się, jak to skutecznie zrobić.

Poidełko dla pszczół, czyli wybór odpowiedniego miejsca

Pszczołom potrzebna jest ciepła woda, dlatego na poidełko należy wybrać takie miejsce, które będzie przez długi czas ogrzewane przez promienie słoneczne. Co więcej, lokalizacja nie może owadom zakłócać również pracy w ciągu dnia.

W jakim okresie należy postawić poidełko dla pszczół?

Ważny jest także okres, w którym ustawimy poidełko dla pszczół. Dobry czas to początek marca. Można to również zrobić w maju, ale wówczas pszczoły będą miały więcej kłopotu ze znalezieniem wodopoju. Woda musi cały czas znajdować się w poidle, dlatego trzeba ją systematycznie uzupełniać.

Jakie naczynie sprawdzi się w formie poidła dla pszczół?

Kolejną rzeczą jest wybór odpowiedniego naczynia na poidło dla pszczół. Kształt naczynia koniecznie musi być przemyślany i przede wszystkim ułatwiać owadom pobór wody. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im większe naczynie się wybierze, tym więcej owadów zatrzyma się, aby napić się wody i zyskać potrzebną energię. Naczynie musi mieć też właściwe wypełnienie, aby żadna pszczółka się nie utopiła.

Poidełko dla pszczół

Czym wypełnić naczynie używane jako poidło?

Poidło dla pszczół należy wypełnić na całej tafli wody keramzytem. W tym przypadku sprawdzi się również węgiel drzewny. Są to materiały lekkie i nasiąkliwe. Niska waga przyczynia się do tego, że materiały unoszą się na wodzie. Z kolei dzięki nasiąkliwości pszczoły mogą pić nie bezpośrednio z tafli, a z powierzchni prezentowanych materiałów. Istotne jest też to, że przedstawione materiały niezwykle szybko się nagrzewają. Dlatego woda pozostaje ciepła, co jest niezwykle istotne dla tych owadów.

Jakie naczynie sprawdzi się jako poidło dla pszczół?

Warto wykorzystać naczynie, które szybko się nagrzewa. Co więcej, musi być ono też wymyte raz w miesiącu. Należy zadbać również o to, aby woda w naczyniu była świeża. Zatem należy ją regularnie uzupełniać i wymieniać. Nie należy też do poidła dodawać produktów, które sprawią, że stanie się ona nieświeża. Są to między innymi liście lub trawa.

Dobrym rozwiązaniem na poidełko dla pszczół będzie płaskie naczynie. Można wybrać również garnki, podstawki, metalowe miski, kubki i talerze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie płaskie naczynie, niż wysokie, z głęboką wodą. Niektórzy korzystają z kosza na owoce, skrzynki na warzywa lub innych pojemników. Pojemnik absolutnie nie może przeciekać. Co więcej, nie powinien on też być pokryty substancjami, które zaszkodzą owadom.

Jak zrobić i z czego można wykonać poidełko dla pszczół?

Poidełko dla pszczół można również wykonać samodzielnie. Wiele osób używa do tego celu starych desek. W przypadku drewna należy skorzystać z warstwy izolacyjnej. Ponadto w tym celu sprawdzi się tez stara reklamówka lub gruba warstwa lakieru. Niektóre osoby korzystają także ze starego akwarium. Lepiej jednak zrezygnować ze szkła, ponieważ ono może niebezpiecznie podnosić temperaturę wewnątrz poidła.

Poidełko dla pszczół

Zrobić, czy kupić poidełko dla pszczół?

Wszystko zależy od Ciebie. Osoby, które uwielbiają robótki ręcznie i mają artystyczną duszę, powinny odważyć się na samodzielne wykonanie poidełka dla pszczół. Natomiast ogrodnicy, którzy nie mają takiego drygu, powinny zdecydować się na kupno nowego poidełka.

Poidełko dla pszczół to nie jedyne rozwiązanie?

Warto zadbać o pszczoły, ale także o inne zwierzęta. Ważną rzeczą jest również zaopiekowanie się ptakami i zorganizowanie dla nich odpowiedniej przestrzeni. Dla latających wędrowców sprawdzą się wysokie naczynia, czyli wiaderka, stare miski, ponieważ ptaki poradzą sobie z nimi bez najmniejszego problemu. Mniejsze poidełka nadają się dla ptaków miejskich, czyli wróbli, szpaków lub kosów. Gdy w ogrodzie znajduje się właściwa ilość miejsca, warto posadzić drzewo, które bardzo szybko osiągnie pożądaną wielkość i zapewni potrzebny cień dla ptaków. Do tego celu nadaje się również żywopłot lub winorośl. Z kolei zapewni ochronę sikorkom, mazurkom i wróblom. Wspaniale zaprojektowany ogród zapewni wytchnienie nie tylko ptakom, ale również domownikom. W takim miejscu można odpocząć w dobrym towarzystwie. W ten sposób można wsłuchać się w piękno przyrody i zobaczyć coś, co umyka podczas codzienności.

Poidełka dla pszczół i ptaków zapewnią nie tylko wspaniałą dekorację do , ale także pomogą zwierzętom i zapewnią im dostęp do wody. W ten sposób można nauczyć dzieci empatii dla innych stworzeń. Co więcej, wykonywanie poidełka jest wspaniałym pomysłem na zapełnienie czasu i cudowną rozrywkę. Samodzielne zrobienie poidełka to dużo ciekawsze zajęcie i sprawi, że można w ten sposób zostać odkrywcą przyrody. To też sposób na to, aby umocnić relację dzieci z rodzicami, ponieważ wspólne wykonywanie różnych zadań jest nie tylko przyjemne, ale także pomaga być ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *