Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

wianek

Wianki z kwiatów – przygotowanie i tradycja

Wianki z kwiatów to przepiękne kompozycje florystyczne, kojarzące się z zabawą, niewinnością i nadejściem wiosny. Przygotowuje się je poprzez związanie razem kilku roślin o długich łodygach i owijanie ich źdźbłami kolejnych kwiatów aż do osiągnięcia odpowiedniej długości. Następnie łączy się ze sobą końce stworzonego łańcucha, nadając mu kształt obręczy. Plecenie wianków posiada bogatą historię w kulturze słowiańskiej. Z jakiej okazji tworzono wieńce? Jakie tradycje się z nimi wiążą?

Wianki z żywych kwiatów na Noc Świętojańską

Do najbardziej znanych słowiańskich zwyczajów należy wróżenie z wianków podczas Nocy Świętojańskiej z 23 na 24 czerwca. Z tej okazji panny plotły wieńce z szałwii, ruty, dziewanny, łopianu, bylicy, dziurawca i rosiczki, symbolizujące kobiecość i płodność. Następnie wkładały je pod poduszkę, co według tradycji miało przywołać sny o przyszłym mężu. Dziewczęta wróżyły również, stając tyłem do drzewa i trzykrotne rzucając wiankiem przez ramię. Jeśli przy jednej z prób wieniec zawisnął na gałęziach, oznaczało to szczęśliwe wyjście za mąż za rok, dwa lub trzy.

Niezamężne kobiety ozdabiały też wianki wstążkami i innymi detalami odróżniającymi ich dzieło od innych. Następnie umieszczały między kwiatami zapalone świece i puszczały wieńce w nocy z prądem rzeki, odsyłając w ten sposób dawne niespełnione miłości. Wianki płynące bez przeszkód uznawano za szczęśliwy omen zwiastujący rychłe zamążpójście. Jeśli zatonęły lub zaczepiły się o trawy i konary drzew, oznaczało to, że dziewczyna nie znajdzie dla siebie partnera w tym roku lub zostanie starą panną. Zgaśnięcie świecy wieszczyło z kolei nieuchronne wypalenie uczuć. W obrzędzie uczestniczyli także kawalerowie, którzy podążali za wiankami wzdłuż brzegu lub na łódkach. Jeśli udało im się wyłowić wieniec i znaleźć jego właścicielkę, oznaczało to, że oboje znajdą szczęście w miłości.

wianek1 wianki z kwiatów

Wianek z kwiatów na święto Bożego Ciała

W dawnych czasach wieńce stanowiły również symbol życia, bezpieczeństwa i darów od Boga. Z okazji świąt Bożego Ciała w każdym domostwie przygotowywano 9 wianków, każdy z innej rośliny. Popularnością cieszyły się między innymi wieńce z gałązek lipy i jabłoni, a także te wyplatane z macierzanki, lubczyku, kopytnika czy rosiczki. Wykorzystywano też rozchodnik, miętę, rutę i . Tak przygotowane wianki święcono w kościele, po czym zawieszano nad drzwiami lub na ścianie mieszkania i budynków gospodarskich. Umieszczano je również pod pierwszymi snopami plonów w czasie żniw czy pod fundamentami powstających domów. Wianki pozostawały w tych miejscach przez cały rok. Po upływie tego czasu były zaś palone i zastępowane nowymi. Według tradycji miało to zapewniać pomyślność, urodzaj oraz ochronę od wszelkiego zła, wypadków i katastrof naturalnych. Obecnie wianki ustąpiły miejsca brzozowym gałązkom, które można zabrać z ołtarza do domu w trakcie procesji.

Zioła z poświęconych wieńców kruszono i rozsypywano po łóżkach chorych domowników, a także wykorzystywano jako składnik leczniczych wywarów. Wierzono, że przyniesie to ulgę w cierpieniu i lepsze samopoczucie. Oprócz tego wianki lub ich elementy wkładano też do trumien, aby zapewnić zmarłym spokojny odpoczynek w zaświatach. Zwyczaj ten przetrwał do dziś w niektórych rejonach Polski pod postacią wieńców żałobnych umieszczanych na nagrobkach.

Wianki z kwiatów na dożynki

Kompozycje florystyczne to także symbol wdzięczności za obfite żniwa. Zakończenie prac na polu celebrowano podczas Święta Plonów, które przypadało na 23 września. Z tej okazji wito wieniec dożynkowy z owoców, warzyw i zboża pozyskanych w czasie zbiorów, nadając całej konstrukcji kształt koła lub piramidy. Gotowe dzieło przyozdabiano zaś wstążkami, jarzębiną, orzechami i różnorodnymi kwiatami. Tak przygotowany wianek zabierała z pola najlepsza żniwiarka i w uroczystej asyście pozostałych robotników niosła go do kościoła na poświęcenie. Następnie pochód kierował się do domu gospodarza i przekazywał mu wieniec. Według tradycji wianek dożynkowy umieszczano w stodole, gdzie przebywał aż do rozpoczęcia nowego siewu.

Zwyczaj obchodzenia Święta Plonów przetrwał do dzisiaj w postaci pielgrzymek i innych uroczystości religijnych. W ich trakcie dziękuje się Bogu za obfite żniwa. Organizowane są także festyny, w których czasie można posłuchać muzyki ludowej wykonywanej w tradycyjnych strojach, zobaczyć maszyny wykorzystywane do pracy na polu, a także spróbować jedzenia domowej roboty. Podczas obchodów następuje też uroczyste wzniesienie wianków. Współczesne kompozycje przybierają bardziej finezyjne formy, przypominające wizerunki świętych czy świeckie i religijne symbole. Zadanie przygotowania wieńców powierza się często Kołom Gospodyń Wiejskich.

wianek2 wianki z kwiatów

Wianki panieńskie i ślubne

W kulturze słowiańskiej panował także zwyczaj noszenia na głowie wieńca z ruty przez każdą niezamężną kobietę. Miał on oznaczać czystość, dziewictwo i niewinność. Według tradycji pan młody symbolicznie kupował taki wianek od rodziny swojej wybranki. W czasie wieczoru panieńskiego kobiety plotły zaś okazały wieniec weselny z ruty, mirtu i białych kwiatów. Bogatsze kobiety dodawały do kompozycji także rozmaryn.

Podczas swaćby, czyli dawnego obrzędu zaślubin, wianki były noszone przez obojga małżonków. Następnie podczas wesela odbywał się rytuał oczepin, w którego trakcie zdejmowano wieniec panny młodej, skracano jej włosy i ukrywano je pod skromnym białym czepkiem. Świeżo upieczona mężatka przekazywała następnie wianek swoim druhnom lub toczyła go po blacie stołu do wybranka.

Wianek z żywych kwiatów a obecne trendy ślubne

Na przełomie wieków został stopniowo wyparty przez eleganckie bukiety i białe welony. Obecnie jednak coraz częściej wraca do łask i doskonale uzupełnia zarówno klasyczne, jak i rustykalne stylizacje. Wieńce wyplata się ze sztucznych lub sezonowych kwiatów o giętkich łodygach i wysokiej odporności na wysuszenie. Unika się zaś roślin o koloryzujących pyłkach lub dodatkowo barwionych płatkach. Dzięki temu przygotowana kompozycja pozostaje świeża na dłużej, nie brudzi sukni ślubnej i nie rozsypuje się podczas ceremonii.

Jesienne zaślubiny to idealny czas na wianki z gałązek jarzębiny i ostrokrzewu. Gotowe dzieło można przyozdobić szyszkami, leśnymi liśćmi i owocami dzikiej róży. Wieńce z zawilców i pastelowych eustom to z kolei przepiękne rozwiązanie na śluby odbywające się w czasie zimy. Kwiaty symbolizują przywiązanie i wdzięczność wobec wybranka. W kompozycję można wpleść , które wyrażają podziw i szczęście. Wyjątkowy i romantyczny efekt zapewniają także białe, żółte, różowe i . Oznaczają one skromność, mądrość, przyjaźń i miłość.

Na wiosenne i letnie przyrzeczenia małżeńskie najlepsze będą zaś rustykalne wianki z kwiatów polnych i długich źdźbeł trawy. Popularnością cieszą się też ozdoby z frezji i drobnych konwalii, symbolizujące przyjaźń, zaufanie, niewinność i pomyślność. Rośliny doskonale uzupełniają skromne i delikatne stylizacje. Wianek ślubny z żywych kwiatów można także zapleść z różowych gerber, dalii, pączków bzu i pędów eukaliptusa. Symbolizują one odpowiednio szacunek, przygodę, pierwszą miłość i bezpieczeństwo.

wianki z kwiatów

Wieńce komunijne

Zaślubiny to nie jedyna ceremonia, podczas której można założyć wianek. Roślinne ozdoby głowy to także stały element stroju dziewczynek przystępujących do sakramentu pierwszej komunii. Kompozycje florystyczne powstają najczęściej z żywych lub sztucznych kwiatów o pastelowych odcieniach błękitu, bieli, różu czy żółci. Unika się zaś roślin o zbyt głębokich i jaskrawych barwach. Przyciągają one nadmierną uwagę i nie pasują do klasycznych alb czy sukienek.

Wianek komunijny z żywych kwiatów wyplata się często z rumianku, gałązek mirtu i białych goździków. Ich jasne płatki symbolizują zmagania ze złem i zbawienie pochodzące od Boga, a także nieśmiertelność, oczyszczenie i odwagę. Chrześcijańskie wartości podkreślają także wieńce z drobnych konwalii, stokrotek i margerytek. Według tradycji oznaczają one niewinność, czystość i delikatność. Wyjątkową ozdobę stanowią również storczyka, chabra i róż gałązkowych. W języku roślin wyrażają one piękno, wierność, dobroć i miłość.

Fryzury komunijne z wiankiem z żywych kwiatów

Wianek z żywych kwiatów na komunię pasuje do każdego stylu uczesania dziecka. Kompozycje florystyczne można zapleść wokół koka spiętego na czubku głowy, zasłaniając w ten sposób gumkę do włosów. Tak przygotowany wieniec warto zabezpieczyć wsuwkami, aby pozostał nienaruszony przez całą ceremonię.

Rozpuszczone loki doskonale podkreśli wianek z doczepionymi wstążkami lub delikatną woalką w białym kolorze. Materiał spłynie z tyłu po włosach, zapewniając dziewczęcy efekt pełen wdzięku. Przy warkoczach i niższych upięciach najlepsze będą zaś klasyczne wianki z dodatkiem niewielkich kokardek.

Wianki z kwiatów: tradycja wiecznie żywa

Roślinne wieńce to ozdoby o bogatej historii kulturowej, które wciąż cieszą się olbrzymią popularnością. Można je pleść samodzielnie lub zlecić ich wykonanie w kwiaciarni. Przed zakupem zdecydowanie warto skonsultować wybór kwiatów i wygląd całej kompozycji z wykwalifikowanym florystą. Dzięki temu wianek nie ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu i będzie doskonale pasować do okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *