Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

wieńce adwentowe

Wieńce adwentowe – symbolika, historia, najczęściej wykorzystywane ozdoby

Adwent to czas, który katolicy na całym świecie wykorzystują na refleksję oraz odpowiednie przygotowanie do narodzin Jezusa. Mimo że jest to bardzo ważny okres w roku, stosunkowo niewiele wiemy na temat jego historii i związanej z nią symboliki. Jednym z najważniejszych atrybutów tego czasu są wieńce adwentowe, które nie tylko zdobią nasze domy, ale również stanowią ważny znak oczekiwania na narodziny Boga. W jakim celu umieszczamy go w naszych domach i kościołach? Jakie znaczenia w sobie niesie?

Adwent — co to jest?

W kościele katolickim Adwent to okres czterech tygodni (przypadają one bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia), który ma za zadanie przygotować wiernych na narodziny Chrystusa. Co roku w czasie Adwentu katolicy zwalniają swój codzienny rytm, poświęcając się refleksji i oczekiwaniu na nadejście swojego Boga.

W dawnych wiekach Adwent był czasem postu. Obecnie praktykuje się go jedynie w piątki. Oprócz tego w kościołach odbywają się roraty, czyli specjalne nabożeństwa, z których pomocą wierni przygotowują swoje serca i dusze na narodziny Jezusa. Z tym okresem wiążą się również liczne atrybuty, takie jak .

Historia wieńców adwentowych

Tradycja tworzenia wieńców adwentowych sięga wielu lat wstecz. Pierwsze dekoracje tego rodzaju zaczęły powstawać w XIX wieku w Niemczech. Zwyczaj ten zapoczątkował pastor z Hamburga, który w tamtym czasie prowadził dom dla sierot. Aby umilić im okres oczekiwania na Boże Narodzenie, stworzył on wieniec z gałązek iglastych ze świecami, który umieścił w pokoju, w którym jego podopieczni gromadzili się na spotkania i modlitwę. Z czasem tradycja ta rozszerzyła się na cały kraj, a stopniowo zaczęli przejmować ją również katolicy z innych części świata. W Polsce zwyczaj ten pojawił się dopiero w 1925 roku, i choć przez lata ewoluował, praktykuje się go do dziś.

Jak wygląda tradycyjny wieniec adwentowy?

W swojej pierwotnej formie wykonany był z gałązek drzew iglastych (ułożonych w kształt koła), na których umieszczano świecie. Dawniej było ich 24 – jedna na każdy dzień Adwentu. Codziennie zapalano nową, aby przed samymi Świętami wieniec rozbłysnął pełnią światła. Z czasem zastąpiono je jednak symbolicznymi czterema świecami, które miały oznaczać cztery niedziele Adwentu. Co tydzień podczas niedzielnej liturgii zapalano jedną z nich, aby w ten sposób odliczać czas pozostały do narodzin Chrystusa.

Współczesne przyjmują już nieco inne formy. Dawne elementy dziś mają bardziej symboliczny charakter. Niezmiennie jednak stanowią znak oczekiwania na to najważniejsze Święto w roku.

wieńce adwentowe

Wieńce adwentowe – symbolika

Niemal najważniejszym składnikiem wieńców adwentowych są świece. Choć obecnie umieszcza się tylko 4 zamiast 24, ich obecność jest niezwykle istotna.

W każdą niedzielę Adwentu zapala się jedną z nich. Przed samymi świętami Bożego Narodzenia płoną wszystkie. Jest to znak, że zbliża się bardzo ważny moment w życiu każdego katolika. Warto również wiedzieć, że każda z nich ma inne znaczenie oraz swoją symbolikę.

  • Pierwsza świeca — oznacza przebaczenie grzechu pierworodnego.
  • Druga świeca — stanowi symbol wiary w patriarchów Narodu Wybranego.
  • Trzecia świeca — to znak radości króla Dawida.
  • Czwarta świeca — jest w końcu symbolem narodzin Jezusa (ogłoszonych przez proroków), wraz z którymi na świecie ma zagościć pokój i sprawiedliwość.

Na tym jednak nie kończy się znaczenie poszczególnych elementów wieńca. Kolisty kształt tej kwiatowej aranżacji oznacza nieskończoność i wieczność, nie ma on bowiem ani początku, ani końca. Użyte do aranżacji zielone gałązki to symbol życia wiecznego, które każdy z nas otrzymuje od Boga. Światło świec to z kolei oznaka światłości życia. Cały oznacza także rodzinę, która oczekuje na narodziny Jezusa Chrystusa.

Z czego najlepiej wykonać wieniec adwentowy?

Każdy wieniec adwentowy, jeśli ma stanowić symbol oczekiwania na narodziny Chrystusa, powinien zawierać oraz świece. Musi być także wykonany w kształcie koła, aby w całości oddać znaczenie tej kompozycji. Choć współczesne wieńce wciąż realizują te założenia, ich wygląd zmieniał się na przestrzeni dekad. Ma on bowiem nie tylko znaczenie symboliczne, ale również stanowi wspaniałą ozdobę domu czy mieszkania w okresie przedświątecznym.

Tradycyjne wieńce były proste w formie i miały raczej minimalistyczny charakter. Dziś znacząco się rozrosły. Są większe i bardziej strojne. Do ich wykonania stosuje się także większą ilość ozdób.

Ozdoby na wieńce adwentowe

Tradycyjne wieńce adwentowe składały się jedynie z dwóch elementów. Współcześnie stanowią one tylko bazę do znacznie bardziej ozdobnych kompozycji.

Oprócz gałązek świerku, sosny czy jodły, do wykonania wieńca można użyć także gałązek laurowych lub rośliny o nazwie mahonia. Nie wolno zapomnieć także o świecach. Muszą być cztery, ponieważ każda symbolizuje jedną niedzielę Adwentu. W dawnej tradycji ich kolor również miał znaczenie. Trzy pierwsze były fioletowe, a ostatnia różowa. Barwy te musiały być zgodne z kolorystyką szat liturgicznych kapłana, który odprawiał mszę. Obecnie zasada ta nie jest ściśle przestrzegana. Odcień świecy nie ma aż takiego znaczenia. Nawet w kościele znajdziemy je w kolorze białym, a nawet czerwonym.

Wieńce adwentowe mają jednak nie tylko wymiar symboliczny. Są również niezwykle urokliwą ozdobą tego przedświątecznego okresu. Warto zadbać więc o to, aby prezentowały się wyjątkowo. Oprócz obowiązkowych elementów można wzbogacić je również o , , a nawet wstążki czy bombki. Dobrze sprawdzą się także suszone lub kolorowe liście, po które możemy się wybrać do parku czy lasu. Wszystkie sezonowe dekoracje będą bardzo mile widziane w tego typu kompozycjach. Dzięki temu jeszcze pełniej będą wpisywać się w stylistykę tego niezwykłego okresu pod koniec roku.

Wieńce adwentowe na zamówienie

Tego rodzaju kompozycję możemy wykonać sami w domu, przy użyciu tego, co znajdziemy podczas jesiennego spaceru. Szyszki, suszone czy kolorowe liście to tylko niektóre z możliwości. Pięknie będą wyglądać także owoce, na przykład jarzębina czy . Dodatkowo można uzupełnić o barwne wstążki czy drobne dekoracje, na przykład bombki czy drewniane figurki. Taką aranżację można powiesić na drzwiach wejściowych lub położyć na stole.

W naszej kwiaciarni znajdziecie szeroki wybór wieńców adwentowych. Dostępne są one w różnych kolorach i rozmiarach, aby dopasować je do Twoich oczekiwań. Kompozycje te będą piękną ozdobą domów i mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *