Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Żółte tulipany

Żółte tulipany

Żółte tulipany są niezwykle popularne w naszych ogrodach. Są nie tylko piękne, ale także nie należą do roślin trudnych w uprawie. Praktycznie przy niewielkim zaangażowaniu w pielęgnację można cieszyć się tym pięknymi, wiosennymi kwiatami. Co warto wiedzieć na temat tych wspaniałych i popularnych roślin?

Podstawowe informacje na temat tulipana

Tulipany są roślinami cebulowymi, które pochodzą z rodziny liliowatych. W stanie dzikim występują przede wszystkim w Azji. Nazwa tulipan pochodzi od łacińskiego słowa Tulipa, czyli określenia: „kwiat, który wygląda jak turban”. Tulipany przybyły do Europy z Turcji. Były one uprawiane w tym kraju w okresie średniowiecza.

Jaką rolę tulipany pełnią w ogrodzie?

Tulipany niezwykle uroczo prezentują się w każdym ogrodzie. Wykorzystuje się je przede wszystkim do ozdoby rabat mieszanych. Co więcej, gdy posadzimy je w grupach po kilkanaście cebul w towarzystwie innych roślin, takich jak na przykład narcyzy czy szafirki stworzą naprawdę wyjątkową kompozycję. Obok takiego zestawu nikt nie przejdzie obojętnie. Warto zauważyć, że żółte tulipany świetnie nadają się na rabaty i skalniaki. Można je też hodować w donicach na balkonie lub tarasie. Tulipany świetnie pasują też do wiosennych bukietów.

Żółte tulipany w ogrodzie, czyli dlaczego warto je uprawiać?

Tulipany żółte lub inne gatunki tych kwiatów wcale nie są trudne w uprawie. Ważne jest to, aby zapewnić im odpowiednie stanowisko, a także podłoże. Nie bez znaczenia jest również właściwa pielęgnacja. Tulipany wymagają spulchnionego podłoża. Ogrodnik nie może również zapominać o regularnym usuwaniu chwastów. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ogławianie, czyli usuwanie wysuszonych kwiatostanów. Należy pamiętać o tym, że kwiatostany usuwa się łącznie z torebkami nasiennymi. Innym potrzebnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wykopywanie cebul po zaschnięciu części nadziemnej. Później trzeba je przechowywać w chłodnym i do tego przewiewnym miejscu.

Tulipany żółte, czyli uprawa roślin krok po kroku

Uprawę tulipanów należy rozpocząć od stworzenia im odpowiedniego stanowiska. Lokalizacja powinna być przede wszystkim dobrze nasłoneczniona. Kolejną rzeczą jest właściwe podłoże. Ziemia dla tych roślin koniecznie musi być przepuszczalna i dobrze spulchniona. Co więcej, prezentowane dary Matki Natury preferują podłoże umiarkowanie wilgotne i próchnicze. Nie należy zapominać też o właściwym odczynie, który powinien być od obojętnego do zasadowego.

Tulipany należą do roślin, które sadzimy na przełomie września i października. Dzięki temu cebule mają szansę na dobre ukorzenienie się przed nadejściem pierwszych przymrozków. Ponadto bulwy sadzi się na głębokości od 10 do 15 cm. Należy też zachować właściwie odstępy między roślinami. Bulwy przeznaczone do sadzenia muszą być zdrowe i nieuszkodzone. Warto je również zaprawić preparatem grzybobójczym.

Żółte tulipany

Jakie są najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnowania tulipanów żółtych i innych gatunków tych pięknych roślin?

Tulipany żółte należy podlewać przede wszystkim wiosną. Co więcej, rośliny uprawia się w podłożu, które wcześniej nawozi się kompostem. Dzięki temu gleba będzie miała odpowiednie składniki pokarmowe. Ponadto wczesną wiosną sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy. Pierwszą dawkę stosuje się, gdy wystąpią liście, natomiast drugą, gdy pojawią się pąki.

Szkodniki i choroby tulipanów

Warto również wzbogacić swoją wiedzę na temat chorób i szkodników tulipanów. Tulipany żółte mogą zachorować na przykład na szarą pleśń lub fuzariozę tulipanów. Są to choroby o podłożu grzybowym. Z klei jeśli chodzi o choroby wirusowe, to należy wymienić między innymi pstrość tulipana, czy też nekrozę tulipana. Wśród chorób fizjologicznych tulipanów wymienia się papierowatość kwiatów i nekrozę pąków. Tulipany atakują mszyce, nornice i myszy polne.

Jak należy rozmnażać tulipany żółte, a także inne gatunki tych wspaniałych kwiatów?

Rozmnażanie tulipanów wcale nie jest trudnym zadaniem. Do tego zabiegu wykorzystuje się przede wszystkim cebule przybyszowe. Można także wykorzystać nasiona, ale prezentowane działanie sprawdza się w przypadku tulipanów późnych. Gdy w czerwcu wykopiemy cebule, należy je wysuszyć i przechowywać w chłodnym, przewiewnym miejscu. Później cebule przybyszowe można z łatwością posadzić na rozsadniku.

Tulipany żółte należą do niezwykłych kwiatów, które ozdabiają nasze ogrody, działki i balkony. Są bardzo popularne. Utożsamia się je z wiosną, ponieważ wtedy się pojawiają. Istotne jest to, że tulipany są kwiatami, które często wręcza się z okazji Dnia Kobiet. Uprawa tych roślin nie jest skomplikowana. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących sadzenia, podlewania i oczywiście pielęgnacji. Tulipany pięknie wyglądają nie tylko w ogrodach, ale także w wiosennych bukietach. Stanową cudowne towarzystwo dla innych wiosennych kwiatów. Warto zauważyć, że istnieje wiele gatunków i odmian tulipanów. Niektóre robią naprawdę ogromne wrażenie. Obok tulipanów nikt nie przejdzie obojętnie.