Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

żonkil

Żonkil – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Nie da się ukryć, że wiosna żonkilami stoi. Te pełne uroku goszczą w niemal każdym polskim domu i ogrodzie. W naszym klimacie to jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych roślin w sezonie. Żonkil stanowi nie tylko doskonałą ozdobę przestrzeni na wiosnę, ale również używa się go jako oprawę wpisanych w tę porę świąt Wielkiejnocy. Co warto wiedzieć o tych kwiatach, aby zdrowo i pięknie rosły?

Żonkil – żółty jak słońce i ciepły jak wiosna

Okres wiosennego przesilenia jest dla wielu z nas bardzo trudny. Większość marzy już o zrzuceniu grubych ubrań i spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Niestety, przedwiośnie bywa bardzo kapryśne i często oznacza zmienną pogodę, a nawet zwiększoną podatność na różnego rodzaju infekcje. W konsekwencji odliczane do nadejścia ciepłej pory roku dni niesamowicie nam się dłużą i wprawiają nas w kiepski nastrój. Pewnym pocieszeniem w tym niełatwym okresie mogą być pierwsze , takie jak , które swoim urokiem przeganiają odrobinę tę niesprzyjającą aurę.

Żonkil jest kwiatem bardzo silnie związanym z Wielkanocą oraz z całym okresem około wiosennym. Wynika to nie tylko z faktu, że kwitnie on w tym czasie, ale również z jego symboliki. Stanowi on bowiem znak nowego życia. Z jednej strony jego kruchość mówi nam o ulotności naszego istnienia na ziemi. Z drugiej jednak, od dawna w tradycji chrześcijańskiej kojarzony jest bardziej ze zwycięstwem nad śmiercią oraz triumfem miłości. W prostej linii można to odnieść do Chrystusa, który umarł na krzyżu za nasze grzechy. Subtelność i delikatność żonkila mają nam o tym przypominać, dając jednocześnie nadzieję na nowy początek.

żonkil

Różnorodne oblicza żonkila

Żonkil to tak naprawdę jedna z odmian narcyza – Narcissus jonquilla. Jest chyba jedną z najpopularniejszych. Jej kanarkowo żółte płatki, choć tak chętnie wybierane, stanowią tylko jedną z wersji. Warto wiedzieć, że hoduje się ich znacznie więcej. W naturze znajdziemy około 40 różnych gatunków narcyzów, w najróżniejszych wariantach kolorystycznych oraz odmiennych formach. Znajdziemy więc żółte, jednolicie białe, biało-żółte, a także różowe i czerwone. Występują również jako odmiany wielokwiatowe (formują się w kilka kwiatostanów na jednej łodydze). Z tego bogactwa można wyczarować prawdziwie wiosenne kompozycje, które poprawiają nam nastrój, a przy tym roztaczają wokół przyjemną aurę.

Żonkil, znany także jako narcyz, to kwiat obecny już w mitologii greckiej. Swoją nazwę wziął od mitycznego Narcyza, który, zwiedzony zaklęciem Nemezis, zakochał się we własnym odbiciu. Nie mogąc jednak dosięgnąć obiektu swojej namiętności, zamienił się w kwiat – biały z żółtym środkiem. Rósł nad wodą, gdzie przez cały czas mógł podziwiać swoje oblicze.

Z tej historii swoje źródło bierze znaczenie słowa narcyz, które funkcjonuje w języku polskim do dziś, opisując człowieka zapatrzonego w siebie. Oprócz swojego bogatego znaczenia żonkil jest również wspaniałą rośliną, która co roku ozdabia nasze domy i ogrody.

Żonkil – uprawa i pielęgnacja

Żonkil jest najwyższą odmianą narcyzów. Może osiągać nawet 40 centymetrów wysokości. Wyróżniają go przyjemny zapach oraz wesoły żółty kolor, który od razu daje energię i chęć do życia. Roślina ta kwitnie od kwietnia do maja. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, o ile będziemy przestrzegać niezbędnych zasad pielęgnacji.

Żonkile to , które należy systematycznie wykopywać (najlepiej co 3-4 lata) i przesadzać w nowe miejsce. Jest to kluczowe zadanie, ponieważ w ten sposób wzmacniamy roślinę i zapewniamy jej lepsze kwitnienie. Zanim jednak wyjmiemy cebulki z ziemi, powinniśmy sprawdzić stan liści. Jeśli zaczynają one usychać, możemy zacząć proces wykopywania. Zwykle odbywa się to na przełomie czerwca i lipca. Następnie należy umieścić je w ciepłym, suchym i ciemnym miejscu. Możemy do tego celu wykorzystać koszyki lub skrzynki wypełnione suchym piaskiem, lub torfem. Do gruntu można zacząć je wysadzać w okolicach sierpnia. Sadzenie musi jednak zakończyć się najpóźniej w październiku.

Aby zapewnić żonkilom lepszy wzrost, cebulki należy sadzić na głębokości około 4-8 centymetrów (im większe, tym głębiej musimy sadzić). Odstęp pomiędzy cebulkami powinien wynosić od 15 do 20 centymetrów. Pozwoli im to na swobodny i niezakłócony rozwój.

Wymagania żonkili

Żonkile uwielbiają słońce, jak na pierwsze wiosenne kwiaty przystało. Powinniśmy wybrać dla nich stanowisko wystawione na działanie promieni, gdzie przez większość dnia panują sprzyjające warunki do rozwoju. Warto zadbać również o żyzną i dobrze przepuszczalną glebę. Można je dodatkowo nawozić dla lepszego efektu. Nie zaleca się jednak sadzenia cebulek żonkili w zbyt podmokłym gruncie. Może to bowiem wywoływać choroby grzybicze, a nawet gnicie rośliny. W okresie po przekwitnięciu oraz przed wystąpieniem pierwszych przymrozków jesienią powinniśmy żonkile ściółkować, czyli zapewnić im dodatkową warstwę składającą się z igliwia lub zeschniętych liści. Zabieg ten ochroni cebulki przed chłodem, a także opóźni odparowywanie wody z gleby.

Żonkile to piękne wiosenne kwiaty, które roztaczają wokół cudowną aurę pozytywnej energii. Nawet jeśli za oknem pogoda jeszcze kaprysi, z ich pomocą wprawimy się w doskonały nastrój. Będą one również świetną ozdobą świątecznego stołu. W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór wiosennych roślin, które sprawią, że nasze wnętrza będą piękne i napawające chęcią do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *