Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Szczęśliwa fasolka czyli peperomia happy bean

Szczęśliwa fasolka czyli peperomia happy bean

W świecie kwiatów jest wiele oryginalnych gatunków. Jednym z nich jest peperomia happy bean. Jest to bardzo ciekawa odmiana, która uprawiana jest na całym świecie, ale w warunkach naturalnych rośnie wyłącznie w Peru. Ma zielone liście o charakterystycznym wyglądzie.

Peperomia happy bean, czyli co warto wiedzieć o tej roślinie?

Roślina wywodzi się z rodziny piperaceae. Jest ona zwana inaczej pieprzową. Istotne jest to, że do niej zalicza się 3600 gatunków. Wyróżnia się ona także małymi rozmiarami. Nie dorasta do wysokości wyższej niż 30 cm. Ciekawym elementem jest zwarty pokrój. Jest on też niezwykle gęsty. W tym przypadku liście wyrastają w sposób naprzemienny. Jest to trochę podobne do strączków fasoli, dlatego ten wyjątkowy dar Matki Natury często nazywany jest szczęśliwą fasolką. Cechą charakterystyczną rośliny są drobne kwiatostany. Mają one żółtozielony kolor. Czasem kwitnienia jest lato.

Jakie są najważniejsze wymagania rośliny?

Peperomia ferreyrae happy bean nie lub zbyt słonecznych stanowisk. Dlatego miejsce uprawy szczęśliwej fasolki powinno być jasne, ale też właściwie zacienione. Gleba powinna być też umiarkowanie wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Nie jest to jednak wymaganie konieczne, ponieważ ten dar Matki Natury bardzo dobrze radzi sobie wtedy, gdy warunki są gorsze.

Szczęśliwa fasolka czyli peperomia happy bean

Jakie są zasady dotyczące pielęgnacji? Peperomia happy bean jak dbać — podlewanie i pielęgnacja

Kolejnym elementem związanym z uprawą tej rośliny jest podlewanie. Okazuje się, że nie wymaga ona częstego podlewania. Mięsiste liście doskonale znoszą suszę i nie preferują nadmiernej ilości wody. Szczęśliwą fasolkę należy zatem podlewać wtedy, gdy jest naprawdę sucho. Specjaliście zalecają podlewania z częstotliwością raz na tydzień. Wskazane jest także nawożenie raz na cztery tygodnie.

Jakie są najpopularniejsze gatunki tej rośliny?

Warto też powiedzieć kilka słów o najpopularniejszych gatunkach tej wyjątkowej rośliny. Jest to między innymi: peperomia kędzierzawa, tępolistna, srebrzysta, gładka, magnolistna, czy też kluzjolistna.

Jakie szkody może wywołać nieodpowiednia pielęgnacja prezentowanego daru Matki Natury?

Nieodpowiednia pielęgnacja rośliny może wywołać różne szkody. Na liście tej wymienia się między innymi opadanie liści wywołane zimnem lub nagłą zmianą temperatury. Innym symptomem jest też szary nalot na liściach. Zbyt intensywne zlanie rośliny doprowadza do czernienia łodyg. Często pojawia się też zasychanie brzegów liści. Tracą one także swoją jędrność i elastyczność. Natomiast za bardzo wilgotne podłoże wywołuje pęcherze i zgrubienia na liściach. Warto także wspomnieć o pęcherzach, które występują po poparzeniu liści.

Czy szczęśliwa fasolka jest trująca?

Wiele osób, które myślą o uprawie tej rośliny zastanawia się, czy jest ona trująca. Prezentowana roślina nie ma w sobie żadnych trujących substancji. Dlatego można ją z powodzeniem uprawiać w swoim mieszkaniu.

Szczęśliwa fasolka czyli peperomia happy bean

Co warto wiedzieć o poszczególnych gatunkach?

Peperomia kędzierzawa jest to roślina, która osiąga wysokość około 15 cm. W tym przypadku liście są mięsiste i mocno pomarszczone. Cechą charakterystyczną jest to, że białe kwiaty wyrastają tutaj na grubych łodygach. Niektórzy mówią, że przypominają one wąsy. Niejednokrotnie noszą one miano mysich ogonków. Trochę większym gatunkiem jest peperomia tępolistna. Jej wysokość kształtuje się na poziomie 30 cm. Peperomia srebrzysta nazywana jest też peperomią Sandersa. Jest to bylina, która dorasta do wysokości 20 cm. Ma mięsiste liście i ostre zakończenia. Uwagę zwracają też srebrzyste paski występujące na liściach.

Ostatnim gatunkiem, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest peperomia magnolistna. Ciekawe jest to, że wiele osób myli ten gatunek z peperomią tępolistną. W tym przypadku uwagę zwrócą zapewne gładkie, lekko mięsiste liście, które ułożone są na łodygach w sposób naprzemianległy. W uprawie doniczkowej zdecydowanie najczęściej spotyka się peperomię magnolistną, która ma barwne liście, na przykład kremowo-zielone lub jasnozielone, w środku kremowozłote, a na brzegu ciemnozielone.

Jak rozmnaża się szczęśliwą fasolkę?

Na koniec warto powiedzieć o tym, jak rozmnaża się szczęśliwą fasolkę, czyli peperomię. Należy ściąć pędy o długości około 5 cm. Obrywa się też dolne liście i wsadza się ukorzeniacz. Wystarczy trzy tygodnie, aby u młodych roślinek wystąpiły korzenie. Peperomie należy sadzić do doniczek, które wypełnione są lekkim podłożem. Ziemia musi mieć odpowiedni skład, a więc składniki odżywcze. Duże znaczenie ma tutaj również odczyn, który powinien być lekko kwaśny. Odczyn ma się kształtować na poziomie od 5,7 do 6,8. Najlepszą glebą będzie tutaj mieszanka ziemi kompostowej ze zwykłą ziemią ogrodową i torfem. Należy tutaj zachować stosunek 4:2:1. Najczęściej jest jednak tak, że ogrodnicy wybierają tutaj zwykłą ziemię do kwiatów doniczkowych. Naczynia muszą mieć warstwę drenażową ułożoną z drobnych kamyków.

Peperomia, czyli szczęśliwa fasolka jest niezwykle uroczą rośliną, która wspaniale zdobi mieszkania i balkony. Dlatego z pewnością warto w nią zainwestować. Wymagania uprawowe nie są duże, a wygląd naprawdę egzotyczny.