Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Fiołek alpejski – prawidłowa pielęgnacja na lata

Fiołek alpejski – prawidłowa pielęgnacja na lata

Fiołek alpejski jest bardzo interesującym darem Matki Natury. Cechą wyróżniającą jest to, że kwitnie on nieustannie od jesieni do wiosny. Zatem warto dowiedzieć się więcej, na temat pielęgnacji tej rośliny.

Jak wygląda fiołek alpejski?

Fiołek alpejski ma kwiatostany, które wyrastają na łodyżkach bezpośredni z bulwy. Kwiaty są długoogonkowe o sercowatym kształcie. Niektóre z nich mogą być też ząbkowane, a jeszcze inne całobrzegie. Niezależnie od gatunku na liściach można zauważyć delikatne włoski. Są odmiany, które produkują o jaśniejszym kolorze i wzorze. Kwiaty te osiągają wysokość od 15 do 40 cm.

Co warto wiedzieć na temat uprawy fiołka alpejskiego?

Fiołek alpejski uprawa określany jest inaczej mianem cyklamenu perskiego. W tym przypadku rozwijają się podczas krótkich zimowych dni. Cechą charakterystyczną jest to, że wyrastają one prosto z bulwy. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna o pH na poziomie od 6,5 do 7. Z kolei światło musi być rozproszone, a temperatura od 10 do 18 stopni Celsjusza. Warto też powiedzieć kilka słów o podlewaniu. Prezentowany dar Matki Natury należy podlewać regularnie, tak, aby gleba była nieustannie wilgotna. Roślinę trzeba też zasilać nawozem uniwersalnym, a gdy liście podrosną nawozem dla roślin kwitnących.

Co należy zrobić, aby fiołek alpejski zakwitł jeszcze raz? Jak dbać o fiołek alpejski?

Fiołek alpejski odpowiednio zadbany może kwitnąć nawet 3 lata. Niestety niektórzy usuwają roślinę po okresie kwitnienia z domu. Jest to jednak błąd, ponieważ musi przejść okres odpoczynku. Po zakwitnięciu liście zaczynają zasychać i trzeba na to pozwolić. Dlatego w tym czasie należy ograniczyć podlewanie. W okresie letnim należy zasadzić bulwę do ziemi, ustawić w jasnym miejscu i umiarkowanie podlewać. W sytuacji, gdy liści jest coraz więcej, należy zwiększyć częstotliwość podlewania. Dar Matki Natury powinien zakwitnąć około miesiąca października.

Fiołek alpejski – prawidłowa pielęgnacja na lata

Jakie elementy są ważne podczas pielęgnacji fiołka alpejskiego?

Pielęgnacja fiołków alpejskich nie jest trudna, ale należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Koniecznie trzeba systematycznie pozbywać się kwiatów, które przekwitły i liście, które zwiędły. Istotne jest także to, aby roślina miała podstawkę, która powinna być trochę szersza niż doniczka i oczywiście dość głęboka.

Jak przedłużyć kwitnienie fiołka alpejskiego, aby cieszyć się jego urokiem znacznie dłużej, czyli fiołek alpejski pielęgnacja

W przypadku fiołka alpejskiego można przedłużyć kwitnienie, ponieważ to kwiaty mają największy urok. Jednakże ten zabieg należy wykonać bardzo delikatnie. Wystarczy każdy przekwitnięty pęd usunąć z bulwy. Trzeba stanowczo wykręcić z niej pęd. Co więcej, należy pamiętać też o tym, aby pozostawić wyłącznie takie pędy, w których jest nasiennik. Istotne jest jednak to, aby usunąć pęd w całości. Gdy pozostanie, chociaż najmniejsza część może dojść do gnicia. W efekcie cały dar Matki Natury bardzo szybko zmarnieje.

Jakie są choroby fiołka alpejskiego i z czego one wynikają? Jak podlewać fiołka alpejskiego?

Fiołek alpejski, czyli cyklamen perski może zostać zaatakowany przez choroby, które wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji. Przykładem jest mączniak prawdziwy i szara pleśń. Pierwsza objawia się obecnością brunatnych plam na liściach, a także bulwie. Z kolei szara pleśń może z łatwością przenosić się na sąsiednie dary Matki Natury. Rozwiązaniem jest odpowiedni fungicyd, który należy zastosować natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów. Inną przypadłością jest zgnilizna bulwy i korzeni. Jest to choroba, która może doprowadzić do gnicia całej rośliny. Wystarczy tutaj właściwie podlewać roślinę.

fiołek alpejski2

Fiołek alpejski uprawa, podsumowanie najważniejszych informacji

Fiołek alpejski lubi słoneczne stanowiska, ale nie może być też narażony na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Wynika to z tego, że w takich okolicznościach listki mogą ulec zniszczeniu. Nie można też zafundować roślinie zbyt wysokiej temperatury. Za dnia powinna ona kształtować się na poziomie od 15 do 18 stopni Celsjusza. Natomiast nocą dobrą temperatura może spaść do 15-18 stopni Celsjusza. Nie należy też zapominać o właściwej wilgotności. W tym celu doniczkę można umieścić w wilgotnym żwirku. Jednakże doniczka nie może stać bezpośrednio w wodzie.

Ważnym elementem pielęgnacji jest również skuteczne podlewanie. Niestety roślinę nie można podlewać zbyt nadmiernie, ponieważ może to przyczynić się do gnicia bulw, więdnięcia liści, a nawet opadania kwiatów. Fiołek alpejski nie powinien mieć też zbyt suchej gleby, ponieważ w takich okolicznościach również się zmarnuje. Dar Matki Natury powinien być podlewany od spodu przez nalanie wody na podstawkę. Nadmiar wody musi być też skutecznie usunięty z naczynia. Ziemia powinna także najpierw wyschnąć, zanim podleje się fiołka alpejskiego.

Fiołek alpejski, czyli cyklamen perski jest naprawdę cudownie kwitnącym kwiatem doniczkowym. Dlatego warto o niego dbać przez cały rok, dzięki temu można cieszyć oko wspaniałą ozdobą, która podkreśli wnętrze domu, czy mieszkania. Z pewnością urocze kwiatki zwrócą uwagę każdego odwiedzającego gościa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *